Republika Południowej Afryki ciekawostki i informacja

Republika Południowej Afryki ciekawostki i informacja

Ciekawostki o RPA

RPA ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, ile posiada stolic, a także gdzie znajduje się najwyższy wodospad Afryki. Poznaj niesamowite informacje o RPA.

Informacje o RPA

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 31 maja 1910 roku. Tego dnia swoje wpływy na tym terytorium utraciła Wielka Brytania.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 3,9 raza większy od Polski.

3. Najwyższym szczytem kraju leży w paśmie Gór Smoczych. Mafadi znajduje się na granicy RPA a Lesotho. Wznosi się na wysokość 3450 metrów n.p.m.

4. Szacuje się, że Polonia w tym kraju liczy od 25 do 30 tysięcy osób. Pierwsza dość liczna grupa Polaków wyjechała do RPA podczas II Wojny Światowej. Należeli do niej 12 tysięcy żołnierzy oraz 500 dzieci z Syberii.

5. W RPA mieszka ponad 57 milionów osób. W porównaniu z 1955 roku populacja wzrosła o 32 miliony. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie po raz kolejny do liczby 72 milionów.

6. Religią wiodącą jest protestantyzm wyznawany przez 63% społeczeństwa.

7. Oranje to najdłuższa rzeka przepływająca przez kraj.

8. Wiza turystyczna dla Polaków nie jest wymagana.

RPA ciekawostki

1. Jeśli ktoś przypadkowo znajdzie meteoryt na terytorium RPA, zgodnie z prawą musi przekazać go najbliższym władzom. Tak wynika z przepisu zawartego w ustawie o dziedzictwie narodowym.

2. Zgodnie z teorią apartheidu w Republice Południowej Afryki Filipińczycy byli traktowani jako osoby czarne. Chińczycy zostali sklasyfikowani jako "osoby nie-białe", zaś Japończycy, Tajwańczycy i Koreańczycy uważano za "honorowe osoby białe".

3. Elon Musk to południowoafrykański przedsiębiorca mieszkający od wielu lat w Stanach Zjednoczonych. To właśnie on założył takie firmy jak PayPal, SpaceX, czy Tesla. Jego majątek jest szacowany na ponad 13 miliardów dolarów.

4. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, co trzeci mężczyzna mieszkający w RPA przyznaje się do popełnienia gwałtu.

5. Polityka segregacji rasowej w RPA rozpoczęła się już w czasach kolonialnych. Jako oficjalna polityka zaistniała w 1948 roku. Trwała do 1991 roku.

6. Co piąta osoba mieszkająca w RPA jest nosicielem wirusa HIV. To jeden z najwyższych wskaźników na świecie.

7. Graca Machel to jedyna kobieta na świecie, która pełniła rolę pierwszej damy w dwóch różnych krajach. W latach 1975 - 1986 stała u boku prezydenta Mozambiku. W 1998 roku zawarła związek małżeński z Nelsonem Mandelą, przywódcą RPA.

8. W 1962 roku CIA poinformowało władze RPA o dokładnym położeniu Nelsona Mandeli. W wyniku tych informacji Mandela trafił do więzienia na 27 lat.

RPA ciekawostki - plaża, na której mieszkają pingwiny

9. Na terenie Sunland Farm, nieopodal miejscowości Modjadjiskloof działa dość specyficzna knajpa. Pub Tree to miejsce, gdzie możesz wypić piwo we wnętrzu baobabu liczącego ponad 6 tysięcy lat.

10. Nelson Mandela był pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

11. Około 40% złota, jakie do tej pory została wydobyta na całym świecie pochodzi z Witwatersrand.

12. Republika Południowej Afryki bywa nazywana "Tęczowym Narodem" (Rainbow Nation), ponieważ posiada 11 oficjalnych języków.

13. Od 1990 roku w tym kraju zamordowano ponad 1000 białych farmerów.

14. Będąc w tym kraju możesz pobrać na swój telefon aplikację, która pomaga oszacować ile krów należy oddać za swoją potencjalną żonę.

15. Blisko 72% gruntów rolnych w RPA jest w posiadaniu białych ludzi. Co ciekawe, stanowią oni zaledwie 8% populacji.

16. Każdego roku od ugryzienia skorpiona w tym kraju umiera pięć osób.

17. Jednym z "przysmaków" dostępnym na rynku z żywnością są jadalne kamienie. Ponoć są wskazane dla kobiet w ciąży. Ów smakołyk ma być źródłem wapnia dla matki i dziecka.

18. W latach 2009 - 2018 funkcję prezydenta pełnił Jacob Zuma. Ze stanowiska prezydenta ustąpił dobrowolnie pod groźbą wszczęcia procedury impeachmentu. W życiu prywatnym jest poligamistą. Łącznie miał sześć żona (obecnie dwie już nie żyją), które urodziły mu 21 dzieci.

19. Przy granicy z Lesotho mieści się najwyższy wodospad Afryki. Wodospad Tugela znajduje się na rzece o tej samej nazwie. Wznosi się na 948 metrów wysokości. Z tym wynikiem ustępuje jedynie o 31 metrów najwyższemu wodospadowi na świecie.

20. W rankingu potencjału militarnego kraj ten został sklasyfikowany na 33. pozycji. Armia tego kraju składa się z 94 tysięcy żołnierzy, z czego 78 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko RPA ma do swojej dyspozycji 209 samolotów, 195 czołgów, 2265 opancerzonych wozów i 30 okrętów. Każdego roku na dozbrojenia przeznacza się 4,6 miliarda dolarów.

21. W RPA produkuje się 2 tysiące baryłek ropy naftowej dziennie. Jednak zapotrzebowanie jest znacznie wyższe i wynosi 605 tysięcy baryłek dziennie.

22. Góra Stołowa to symbol Kapsztadu. Jest uważana za jedną z najstarszych gór na świecie.

23. RPA posiada trzy stolice, są nimi Pretoria, Kapsztad i Bloemfontein.

24. Szacuje się, że u wybrzeży tego kraju spoczywa nawet 2000 wraków.

25. To właśnie RPA było pierwszym afrykańskim gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłkę Nożną. Spotkania były rozgrywane w 2010 roku.

26. W 1988 roku władze RPA dobrowolnie zrezygnowały z kontynuowania programu nuklearnego.

27. Ośmiu mieszkańców RPA posiada majątek większy niż miliard dolarów. Najbogatszym z nich jest Nicky Oppenheimer z majątkiem wartym 7 miliardów dolarów.

28. Statystyczna osoba dorosła w RPA wypija średnio 11 litrów czystego alkoholu każdego roku.

29. Płaca minimalna w RPA jest jedynie zalecaną i wynosi 2474 randów (około 155 dolarów) miesięcznie w sektorze prywatnym.

30. Najwyższy budynek w kraju wznosi się w Johannesburgu. Carlton Centre ma 222,5 metra wysokości i składa się z 50 pięter. Został wybudowany w 1973 roku.

31. Na terenie kraju znajduje się 566 lotnisk, z czego 144 posiada utwardzoną nawierzchnię.

32. Sieć kolejowa liczy 20,986 kilometrów długości.

33. RPA zajmuje 62. pozycję w światowym rankingu samobójstw. Na około 100 tysięcy osób 10,7 popełnia samobójstwo. Zdecydowanie częściej na odebranie życia decydują się mężczyźni.

34. W oficjalnym rankingu wolności prasy na 2018 rok, RPA sklasyfikowano na 28 pozycji. Dla porównania Polska zajmuje 58. miejsce.

Ciekawostki o RPA - kolorowe domki na plaży

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa