Zimbabwe ciekawostki

Zimbabwe ciekawostki

Ciekawostki o Zimbabwe

Zimbabwe ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jaka była jedna z pierwszych decyzji prezydenta Banana oraz dlaczego rząd Zimbabwe zrezygnował z własnej waluty.

1. Zimbabwe jako niepodległe państwo istnieje od 17 kwietnia 1980 roku. Tego dnia zakończyły się wpływy Wielkiej Brytanii.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 1,25 raza większy od Polski.

3. Najwyższy szczyt kraju znajduje się na Płaskowyżu Zimbabwe. Góra Inyangani, nazywana także Nyangani wznosi się na wysokość 2592 metry n.p.m. Szczyt ten jest częścią Parku Narodowego Nyanga.

4. Ustanowiona wraz z odzyskaniem niepodległości flaga Zimbabwe składa się z trójkąta umieszczonego przy lewej krawędzi i siedmiu poziomych pasów. Przez sam środek przebiega pas czarny symbolizuje ludność tubylczą; będące nad nim dwa pasy czerwone mają przypominać o krwi przelanej podczas walk o wyzwolenie; kolejne dwa żółte nawiązują do bogactwa mineralnego państwa; zaś znajdujące się przy krawędziach górnej i dolnej pasy zielone odnoszą się do rolnictwa. Na trójkącie dominuje biel symbolizująca pokój i radość. W jego centralnej części umieszczono statuetkę legendarnego ptaka nawiązującego do historii kraju.

5. Szacuje się, że w tym kraju żyje około 800 Polaków.

6. Zgodnie z danymi na rok 2018 w Zimbabwe mieszka 16,8 miliona osób. W porównaniu do 1955 roku populacja kraju zwiększyła się ponad pięciokrotnie. Szacunkowe wyliczenia na rok 2050 wskazują, że liczba mieszkańców zwiększy się do 30 milionów.

7. Przed odbyciem podróży wymagane jest posiadanie wizy od obywateli Polski. Można ją uzyskać składając odpowiedni wniosek w ambasadzie Zimbabwe. Wiza kosztuje 30 dolarów.

Zimbabwe ciekawostki

1. Ze względu na kryzys walutowy rząd Zimbabwe zdecydował się porzucić swoją rodzimą walutę na rzecz dolara amerykańskiego. Miało to miejsce 1 sierpnia 2008 roku. Obecnie w tym kraju obowiązują dwie waluty - dolar amerykański i juan chiński. Ta druga waluta została wprowadzona 23 grudnia 2015 roku, gdy strona chińska zdecydowała się umorzyć dług Zimbabwe w wysokości 40 milionów dolarów.

2. Pierwszym prezydentem tego kraju był Canaan Banana. Piastował on ten urząd w latach 1980 - 1987. Podczas pierwszych dni urzędowania wprowadził on zakaz żartowania z jego nazwiska. Po 10 latach od oddania urzędu, prezydent Banana został bohaterem jednej z najgłośniejszych afer w historii kraju. Jeden z jego ochroniarzy - Jefta Dube - zeznał przed sądem, iż podczas pełnienia funkcji prezydenta, Banana podstępem sprowadzał młodych strażników do swojego pałacu i upajał ich alkoholem. Gdy młodzieniec był już pod wpływem, Banana domagał się odbycia stosunku seksualnego. Były prezydent został skazany na dziesięć lat więzienia za homoseksualizm. Za dobre sprawowanie został z niego zwolniony po dwóch latach.

3. W raporcie potencjału militarnego z 2017 roku Zimbabwe sklasyfikowano na 81. miejscu. Armia składa się z 52 tysięcy żołnierzy, z czego 30 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 90 samolotów, 72 czołgi i 172 opancerzone wozy. Każdego roku na dozbrojenia przeznaczane jest 95 milionów dolarów.

4. Pojęcie płacy minimalnej w tym kraju praktycznie nie występuje. Jednak prawo przewiduje minimalne wynagrodzenie dla pracownika kopalni w wysokość 227 dolarów miesięcznie (dane z 2012 roku).

5. Dorosły Zimbabwejczyk średnio każdego roku wypija 5,7 litra czystego alkoholu.

6. Najwyższy budynek Zimbabwe wznosi się na 120 metrów wysokości i składa się z 28 pięter. Znajdujący się w stolicy kraju obiekt, w który działa bank narodowy wybudowano w 1997 roku.

Flaga Zimbabwe

Flaga Zimbabwe

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa