Ciekawostki o Botswanie

Ciekawostki o Botswanie

Botswana ciekawostki

Botswana ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego jest to jedno z najlepiej rozwijających się afrykańskich państw oraz gdzie znajduje się największe skupisko słoni na świecie.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 30 września 1966 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni jest 1,9 raza większa od Polski.

3. Najwyższym szczytem jest Monalanong Hill. Leży on w południowej części kraju w niedalekiej odległości od granicy z Południową Afryką. Wznosi się na wysokość 1494 metrów n.p.m. Niektóre źródła wskazują, iż najwyższym szczytem Botswany może być Otse Hill lub Tsodilo Hills.

4. Flaga Botswany w kształcie prostokąta składa się z pięciu poziomych pasów różnej szerokości. Przez sam środek przebiega czarny, otaczają go dwa najwęższe białe pasy, zaś na górze i dole znajdują się pasy niebieskie. Kolor niebieski nawiązuje do deszczu (motto Botswany brzmi "Niech spanie deszcz"). Pozostałe barwy - biały i czarny - odnoszą się do harmonii między rasami. Mają one symbolizować także zebry znajdujące się w herbie kraju. Jako symbol narodowy został przyjęty 30 września 1966 roku.

5. Polacy wybierający się do Botswany w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku wizowego. Jedyne czego potrzebują to paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy.

6. Limpopo to najdłuższa rzeka przepływająca przez ten kraj.

7. Nazwa kraju pochodzi od największej grupy etnicznej - Tswana. Komunikują się oni językiem bantu. Na tych terenach pojawili się na przełomie XVI i XVII wieku.

Ciekawostki o Botswanie

1. Krótko po odzyskaniu niepodległości odkryto ogromne złoża diamentów. To znalezisko oraz dobre zarządzanie państwem przyczyniło się do wielkiego sukcesu. Obecnie Botswana uważana jest za najmniej skorumpowane państwo na kontynencie afrykańskim, jedno z najbezpieczniejszych i najlepiej rozwiniętych. Diamenty stanowią blisko połowę przychodów Botswany.

2. Botswana posiada najkrótszą granicę świata z innym krajem. Na północy kraju na rzece Zambezi przebiega granica czterech państw - Zambii, Zimbabwe, Namibii i Botswany. Styk z Zambią jest najkrótszym na świecie. Jej długość wynosi zaledwie 150 metrów.

3. Jak już wcześniej wspomniałem, Botswana jest uważana za najmniej skorumpowany kraj leżący w Afryce. W klasyfikacji Transparency International została sklasyfikowana na 35. pozycji. W porównaniu z tym krajem gorzej wypadają między innymi: Czechy, Węgry, czy Włochy.

4. Botswanę zamieszkuje ponad 2,3 miliona osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 1,8 miliona. Prognozy na rok 2050 wskazują, iż po raz kolejny wzrośnie o około 1,1 miliona osób.

5. Na terenie tego kraju mieszka około 130 tysięcy słoni. Są one dumą dla Botswańczyków. Z tego powodu władze zakazały jeść słoni. Mimo wszystko nadal się to robi. Mięso tego zwierzęcia wymaga długiego procesu obróbki, trwającego nawet kilka dni. Ponoć po odpowiednim przygotowaniu jest idealne w smaku. Poznaj więcej ciekawostek o słoniach.

Narodowym zwierzęciem Botswany jest zebra

Botswana ciekawostki - zebra to narodowe zwierzę tego kraju

6. Po odzyskaniu niepodległości Botswana nie posiadała sił zbrojnych. Rezygnacja z posiadania armii była świadomą decyzją władz. Problem pojawił się w momencie wybuchu wojny w Rodezji (obecny teren Zimbabwe) oraz sytuacja w RPA. Granice Botswany były naruszane. To z kolei spowodowało, że po 11 latach braku własnego wojska, rząd w Gaborone postanowił takie utworzyć. Obecnie ich głównym zadaniem jest walka z kłusownikami i pomoc w przypadku klęski żywiołowej.

7. W rankingu potencjału militarnego Botswanę sklasyfikowano na 103. pozycji. Armia tego kraju liczy 9 tysięcy żołnierzy. Do swojej dyspozycji ma 43 samoloty i 30 opancerzonych wozów. Każdego roku na modernizację wojska przeznacza się 470 milionów dolarów.

8. Około 30% osób w wieku od 15 do 50 lat jest nosicielem wirusa HIV.

9. W Parku Narodowym Chobe znajduje się jedno z największych skupisk słoni na świecie.

10. Osoba dorosła w tym kraju wypija około 8,4 litra czystego alkoholu.

11. Najniższa temperatura na terenie Botswany została odnotowana w Tshabong. Słupek rtęci wskazywał wówczas -10,6 stopni Celsjusza. Najwyższą temperaturą może pochwalić się miasto Maun z wynikiem 44 stopnie Celsjusza.

12. Botswana należy to jednego z trzech państw, w którym mężczyźni żyją dłużej od kobiet.

13. W 2014 roku wprowadzono zakaz polowania na dzikie zwierzęta.

14. Kobiety otrzymały prawo do głosowania w 1965 roku.

15. Najwyższy budynek w tym kraju mieści się w Gaborone. Obiekt o nazwie iTowers 2 ma 90 metrów wysokości i składa się z 25 pięter. Do użytku został oddany w 2016 roku.

16. Waluta tego kraju nosi nazwę "pula", co oznacza deszcz.

17. Płaca minimalna w tym kraju wynosi 5,46 pula (0,58 dolara) na godzinę dla osób pracujących w sektorze prywatnym. Osoby pracujące w sektorze rolnictwa otrzymują minimalne wynagrodzenie na poziomie 620 pula (60 dolarów) miesięcznie. Stawki te zostały uregulowane 1 czerwca 2016 roku.

18. Na terenie kraju znajdują się 74 lotniska, z czego 10 posiada utwardzoną nawierzchnię.

19. Pociągi poruszają się po torach o długości 888 km.

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa