Kamerun ciekawostki

Kamerun ciekawostki

Ciekawostki o Kamerunie

Kamerun ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Kamerun, jakie są jego produkty eksportowe, gdzie znajduje się najwyższy wulkan oraz co symbolizuje flaga narodowa.

1. Kamerun uniezależnił się od Francji i Wielkiej Brytanii ogłaszając niepodległość 1 stycznia 1960 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Kamerun jest 1,5 raza większy od Polski.

3. Najwyższym szczytem Kamerunu jest czynny wulkan o nazwie Kamerun. Wznosząca się na wysokość 4095 metrów n.p.m. góra znajduje się niedaleko Zatoki Gwinejskiej. Jego ostatnia erupcja miała miejsce 28 maja 2000 roku. Po raz pierwszy na wierzchołku stanęli Richard Francis Burton i Gustav Mann w 1861 roku. Co roku organizowany jest wyścig na sam szczyt wulkanu - najszybsi biegacze docierają tam w 4,5 godziny.

4. Flaga Kamerunu w kształcie prostokąta składa się z trzech pionowych pasów w barwach panafrykańskich. Pierwszy pas od lewej koloru zielonego nawiązuje do lesistego południa kraju, znajdująca się obok czerwień symbolizuje jedność, zaś żółć reprezentuje sawannę północnych prowincji. W centralnej części umieszczono żółtą gwiazdę. Symbol Ugandy funkcjonuje od 20 maja 1975 roku.

5. Sanaga jest najdłuższą rzeką kraju przepływającą przez 918 kilometrów.

Kamerun ciekawostki

1. Produktami eksportowymi Kamerunu są kawa, kakao, banan oraz bawełna.

2. Najwyższy budynek w kraju znajduje się w jego stolicy Yaoundé. Budynek Ministerstwa wznosi się na wysokość 90 metrów i składa się z 19 pięter.

3. Płaca minimalna w tym kraju wynosi 75 dolarów miesięcznie (dane na dzień 30 lipca 2014 roku).

4. Kamerun zajmuje 110. miejsce w rankingu potencjału militarnego z 2017 roku. Armia składa się z 25 tysięcy żołnierzy, z czego 15 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 30 samolotów, 100 opancerzonych wozów i 64 statki. Każdego roku na dozbrojenie przeznaczanych jest 370 milionów dolarów.

5. W Kamerunie mieszka 24,5 miliona osób. W porównaniu z 1955 roku jego populacja zwiększyła się ponad pięciokrotnie. Szacuje się, że do 2050 roku będzie tam mieszkało niecałe 50 milionów osób.

6. Dorosły Kameruńczyk każdego roku wypija średnio 8,4 litra czystego alkoholu.

7. Pełnoletniość osiąga się wraz z ukończeniem 21 roku życia.

8. Przed wjazdem do kraju polscy obywatele muszą posiadać wizę (nie ma możliwości aplikowania o nią przez internet, ani na przejściach granicznych). Wniosek wizowy należy złożyć do najbliższej ambasady (na przykład w Berlinie). Wiza turystyczna wydawana jest na 90 dni - należy złożyć odpowiedni wniosek, dołączyć dwa zdjęcia paszportowe, przedstawić bilet powrotny oraz uiścić opłatę w wysokości 120 euro.

Flaga Kamerunu

Flaga Kamerunu

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa