Ciekawostki o Turcji

Turcja ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego na jednej z wiosek na wójta zawsze wybiera się Polaka oraz z jakiego powodu Turcy nie uznali rozbiorów naszego kraju.

1. Turcja to państwo leżące na dwóch kontynentach - w Europie i Azji - gdzie jego większa część znajduje się właśnie na tym drugim. Graniczy z Bułgarią, Grecją, Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem, Armenią oraz Gruzją.

2. Obecnie działającą walutą na terenie Turcji jest lira, która w okresie od 1 stycznia 2005 do końca 2008 roku była zastąpiona nową lirą. Lira obowiązuje także na Cyprze Północnym.

3. Pod względem zajmowanej powierzchni Turcja jest ponad 2,5 raza większa od Polski.

4. Najwyższym szczytem w Turcji jest Góra Ararat, która faktycznie jest wygasłym wulkanem leżącym w samym centrum Wyżyny Armeńskiej pomiędzy jeziorami Wan i Sewan. Ararat w rzeczywistości ma dwa szczyty - Wielki wznoszący się na wysokość 5137 metrów n.p.m. oraz Mały na wysokości 3896 metrów. Nazwa tego szczytu pochodzi od bożka imieniem Ara z epoki brązu. Był on bogiem śmierci i odrodzenia.
To właśnie pod tą górą miała zatrzymać się biblijna Arka Noego po potopie.

5. Turecka flaga jest w kształcie czerwonego prostokąta, na którym znajduje się biały księżyc z gwiazdą. Jedno z wyjaśnienia pochodzenia tureckiej flagi wskazuje na opowieść z czasów podbojów sułtana Murada I. Ów sułtan odniósł efektowne zwycięstwo w bitwie rozgrywanej na na Kosowym Polu. Nocą, po zakończeniu walk, tureccy żołnierze szukali poległych towarzyszy na polu walki. Wielu z nich zostało odnalezionych w ogromnych kałużach krwi. Tej nocy niebo było jasno rozświetlone przez Księżyc oraz Wenus.

6. Religią wiodącą w tym kraju jest Islam.

7. Stolicą tego kraju jest Ankara.

Turcja

Turcja ciekawostki

1. Największe miasto tego kraju - Stambuł - znajduje się na dwóch kontynentach europejskim i azjatyckim. Drugim takim miastem na świecie jest rosyjski Magnitogorsk.

2. W niektórych obiektach przeznaczonych do użytku publicznego na suficie znajduje się czarna strzałka, która wyznacza kierunek do Mekki.

3. W południowo-wschodniej części kraju mieści się miasto o nazwie Batman. Będący u władzy w 2008 roku burmistrz Hüseyin Kalkan zapowiedział, iż wytoczy pozew przeciwko pomysłodawcom filmów o Batmanie, a także producentom zabawek związanych z tym filmem, za nielegalne użycie nazwy tego tureckiego miasta.

4. Imperium Osmańskie to jedno z państw, które nie uznało rozbiorów Polski. Decyzja ta nie była jednak podyktowana sympatią dla naszego kraju, a czystą polityką. Nasi zaborcy byli tureckimi wrogami, a upadek naszego kraju właśnie ich wzmacniał.

5. Obserwują sytuację na tureckich drogach, można odnieść wrażenie, że panuje na nich ogromny chaos. Tureccy kierowcy starają sobie z nim poradzić używając do tego klaksonu - praktycznie w każdej sytuacji. To właśnie ulice w tym kraju są dosyć głośne.

6. Patriotyzm wśród Turków widoczny jest praktycznie na każdym kroku. Słyną oni z wielkiego umiłowania do symboli swojego kraju, ukazują to między innymi poprzez wywieszanie flagi narodowej.

7. Największe miasto tego kraju - Stambuł - swą nazwę przyjął dopiero w 1930 roku. Wcześniej miasto to nazywano Konstantynopolem.

8. Herbata jest niezwykle popularnym napojem w tym kraju. Parzona jest przez około 10 minut, aby ją później nieco rozcieńczyć wrzątkiem i posłodzić. Tak przyrządzoną herbatę podaje się w malutkich szklankach w kształcie tulipana.

9. Mimo iż islam zezwala na posiadanie kilku żon poligamia w tym kraju jest prawnie zakazana.

10. Dzieci swój dzień obchodzą 23 kwietnia. Co ciekawe, ten dzień jest wolny od wszystkiego - szkoły są pozamykane, wole mają także osoby pracujące w urzędach.

11. Julisz Cezar słowa „Veni, vidi, vici” wypowiedział po podbiciu starożytnego królestwa Pontus leżącego na terenie Turcji.

12. Czy Święty Mikołaj kojarzył Ci się kiedykolwiek z Turcją? Nie? A powinien! Ten przemiły pan z siwą brodą według podania urodził się nieopodal Antalyi.

Turcja ciekawe miejsca

1. Na obrzeżach Stambułu znajduje się założona w połowie XIX wieku polska wieś o nazwie Polonezköy (w tłumaczeniu "polska wieś"). Zamieszkana jest przez blisko 400 osób, jednak osoby polskiego pochodzenia stanowią znaczną mniejszość. Zgodnie z tradycją na wójta tej wsi zawsze wybiera się Polaka.

2. Błękitny Meczet - uznawany za jeden z najpiękniejszych meczetów mieści się w Stambule. Został wzniesiony z polecenia sułtana Ahmeda I. Pod względem architektury jest to przykład "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w tym kraju.

3. W leżącym w południowo-zachodniej części Turcji Pamukkale znajdują się śnieżnobiałe wapienne tarasy wypełnione wodą termalną.

Turecka kuchnia

1. Spożywany na całym świecie kebab pochodzi właśnie z Turcji. Główną bazą tego dania jest jagnięcina lub baranina. Występują także wersje z kurczakiem, jednak przy zamawianiu w większości miejsc można usłyszeć: "kebab z mięsem, czy kurczakiem?".

2. Jednak Turcja to nie tylko kebab, ale szereg innych smakowitych potraw. Kolejną znaną i cenioną jest borek, czyli danie którego podstawowym elementem jest cienkie ciasto o nazwie yufka. W zależności od rodzaju faszerowane jest białym serem, mięsem mielonym, szpinakiem, czy bakłażanem. Następnie ciasto się zawija i tworzy przeróżne kształty - np. kwadratowy bądź półokrągły.

3. Przed podróżą do Turcji, warto także zapamiętać nazwę kumpir. To potrawa, której bazą jest pieczony ziemniak z masłem i serem. Dodatkowymi składnikami, które mogą wypełnić kartoflem jest na przykład kukurydza, groszek, kurczak, salami, czy sałatka rybna.

4. Tej potrawy skosztujesz jedynie w Stambule. Balik Ekmek to kanapka z białego chleba podawana w smażalniach na łódkach. Podawana jest ze świeżą, grillowaną rybą (z reguły jest nią markela) oraz pomidorem, cebulą i sałatą.

Ciekawostki o Turcji - Kapadocja

Ciekawostki o Turcji - Kapadocja

Turcja ciekawostki - wędkarz na moście w Stambule

Turcja ciekawostki - wędkarz na moście w Stambule

Więcej ciekawostek ze świata

Europa

Albania

Albania

Dlaczego powstało tutaj 700 tysięcy bunkrów, a także jak to się stało, że zespół koszykarek został wysłany na turniej szczypiornistek.
Andora

Andora

Kto zarządza tym krajem oraz z jakiego powodu w każdym domu musi znajdować się karabin.
Anglia

Anglia

Z jakiego błahego powodu można zostać uznanym zdrajcą nadając list oraz gdzie mieści się najstarszy pub świata.
Armenia

Armenia

Poznaj lokalizację biblijnej Arki Noego oraz dowiedz się dlaczego większość Ormian żyje poza swoim krajem.
Austria

Austria

Poznaj najmniejsze miasto na świecie z linią metra oraz przeczytaj czym jest Wieża Wariatów.
Belgia

Belgia

Kraj w którym produkuje się ponad 1000 gatunków piwa oraz największą ilość czekolady.
Białoruś

Białoruś

Przeczytaj dlaczego na Białorusi zakazano klaskania oraz z jakiego powodu jajka w mieście Lelczyce są sprzedawane na receptę.
Bułgaria

Bułgaria

Czy wiesz, że Bułgarzy żyją dłużej niż inne nacje oraz zawdzięczamy im istnienie jogurtu?
Chorwacja

Chorwacja

Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Cypr

Cypr

Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Czarnogóra

Czarnogóra

Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Czechy

Czechy

Poznaj miejsce, w którym najłatwiej znaleźć miłosc w Pradze oraz historię psa ratującego pięć ludzkich żyć.
Dania

Dania

Dlaczego Dania jest w ciągłym konflikcie z Kanadą oraz kim był król Bluetooth.
Estonia

Estonia

Co to takiego Kiiking, gdzie mieści się Studnia Czarownicy oraz jak wyglądają zawody noszenia żon.
Finlandia

Finlandia

Zapoznaj się z historią fińskiej sauny, z jakiego powodu Kaczor Donald nie był mile widziany w tym kraju oraz czym włoski premier uraził Finów.

Czy wiesz, że... czyli ciekawostki ze świata, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

zespół Metallica

jako pierwszy na świecie wystąpił na wszystkich kontynentach? 8 grudnia 2013 roku muzycy z Ameryki zagrali koncert na Antarktydzie. Wydarzenie odbywało się w argentyńskiej stacji badawczej Carlini i wzięło w nim udział nieco ponad 100 osób. Nie był to jednak pierwszy koncert na tej mroźnej ziemi - jako pierwsi zagrali tutaj brytyczycy z zespołu Nunatak w 2007 roku.

w Chinach

co 5 dni powstaje nowy wieżowiec, natomiast przez ostatnie 5 lat wybudowano ponad 30 lotnisk. W 25 miastach tego kraju funkcjonują liczne linie metra, znajdują się tutaj także 3 najdłuższe mosty na świecie. Co więcej, pociągi poruszają się po torach o długości 10 000 km, zaś samochody po 42 000 km autostrad.

Hindusi

nie używają sztućców do spożywania posiłków. W tym celu posługują się głównie rękoma, a właściwie prawą dłonią. W tej kulturze lewa uważana jest za nieczystą, gdyż w pewnych sytuacjach pełni rolę papieru toaletowego. Co więcej, tą dłonią nie powinno dotykać się drugiego człowieka.

angielska Królowa

jest daleką kuzynką Włada III Palownika - szerzej znanego jako Hrabia Drakula.

w Tajlandii

istnieje przepis pozwalający policjantowi wysłać kierowcę do pracy w kostnicy za prowadzenie pojazdu pod wpływem. Zapis ten wprowadzono z uwagi na zwiększającą się ilość wypadków na drodze powstałych w wyniku spożycia alkoholu. Działanie to ma na celu uświadomić kierowców, jakie mogą nastąpić skutki w wyniku ich nieodpowiedzialnego zachowania.

Burj Al Arab

czyli hotel mieszczący się w Dubaju, to jedyny na świecie taki obiekt, który posiada 7 gwiazdek. Noc w tym hotelu w najtańszej opcji kosztuje 1000$, zaś najdroższy pokój to wydatek rzędu 28 000$.

Masabumi Hosono

to jedna z około 730 osób, której udało się przeżyć katastrofę Titanica. Dla Japończyka nie był to jednak powód do zadowolenia. Jego rodacy okrzyknęli go tchórzem, gdyż nie umarł razem z większością.

Czesi

obchodzą dzień zakochanych dwa razy do roku - 14. lutego oraz 1. maja.

w Szwajcarii

prezydent wybierany jest co roku? Elekcji dokonuje Zgromadzenie Federalne spośród przedstawicieli Rady Związkowej. Prezydent pełni swą funkcje od 1 dnia stycznia, aż do ostatniego dnia grudnia. Co więcej, konstytucja tego kraju zabrania ponowny wybór tego samego prezydenta na następną kadencję. Od wielu lat na prezydenta desygnowany jest wiceprezydent mijającej kadencji.

w Wietnamie

znajduje się największa jaskinia na świecie? Hang Son Doong rozciąga się na długość 9 kilometrów. Została odkryta stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1991 roku. W jej wnętrzu można by umieścić kilka nowoczesnych wieżowców.

Mongolia

mimo iż nie posiada dostępu do morza, to dysponuje swoją własną marynarką wojenną. W jej skład wchodzi jeden statek, do którego obsługi zaangażowanych jest siedmiu żołnierzy. Ten okręt radzieckiej produkcji pływa po wodach jeziora Chubusuguł.

a Holendrzy

statystycznie są najwyższym narodem na świecie? Średni wzrost osoby dorosłej wynosi 185 cm.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)