Turcja ciekawostki

Turcja ciekawostki

Ciekawostki o Turcji

Turcja ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego na jednej z wiosek na wójta zawsze wybiera się Polaka oraz z jakiego powodu Turcy nie uznali rozbiorów naszego kraju.

1. Turcja to państwo leżące na dwóch kontynentach - w Europie i Azji - gdzie jego większa część znajduje się właśnie na tym drugim. Graniczy z Bułgarią, Grecją, Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem, Armenią oraz Gruzją.

2. Obecnie działającą walutą na terenie Turcji jest lira, która w okresie od 1 stycznia 2005 do końca 2008 roku była zastąpiona nową lirą. Lira obowiązuje także na Cyprze Północnym.

3. Pod względem zajmowanej powierzchni Turcja jest ponad 2,5 raza większa od Polski.

4. Najwyższym szczytem w Turcji jest Góra Ararat, która faktycznie jest wygasłym wulkanem leżącym w samym centrum Wyżyny Armeńskiej pomiędzy jeziorami Wan i Sewan. Ararat w rzeczywistości ma dwa szczyty - Wielki wznoszący się na wysokość 5137 metrów n.p.m. oraz Mały na wysokości 3896 metrów. Nazwa tego szczytu pochodzi od bożka imieniem Ara z epoki brązu. Był on bogiem śmierci i odrodzenia.
To właśnie pod tą górą miała zatrzymać się biblijna Arka Noego po potopie.

5. Turecka flaga jest w kształcie czerwonego prostokąta, na którym znajduje się biały księżyc z gwiazdą. Jedno z wyjaśnienia pochodzenia tureckiej flagi wskazuje na opowieść z czasów podbojów sułtana Murada I. Ów sułtan odniósł efektowne zwycięstwo w bitwie rozgrywanej na na Kosowym Polu. Nocą, po zakończeniu walk, tureccy żołnierze szukali poległych towarzyszy na polu walki. Wielu z nich zostało odnalezionych w ogromnych kałużach krwi. Tej nocy niebo było jasno rozświetlone przez Księżyc oraz Wenus.

6. Religią wiodącą w tym kraju jest Islam.

7. Stolicą tego kraju jest Ankara.

Turcja

Turcja ciekawostki

1. Największe miasto tego kraju - Stambuł - znajduje się na dwóch kontynentach europejskim i azjatyckim. Drugim takim miastem na świecie jest rosyjski Magnitogorsk.

2. W niektórych obiektach przeznaczonych do użytku publicznego na suficie znajduje się czarna strzałka, która wyznacza kierunek do Mekki.

3. W południowo-wschodniej części kraju mieści się miasto o nazwie Batman. Będący u władzy w 2008 roku burmistrz Hüseyin Kalkan zapowiedział, iż wytoczy pozew przeciwko pomysłodawcom filmów o Batmanie, a także producentom zabawek związanych z tym filmem, za nielegalne użycie nazwy tego tureckiego miasta.

4. Imperium Osmańskie to jedno z państw, które nie uznało rozbiorów Polski. Decyzja ta nie była jednak podyktowana sympatią dla naszego kraju, a czystą polityką. Nasi zaborcy byli tureckimi wrogami, a upadek naszego kraju właśnie ich wzmacniał.

5. Obserwują sytuację na tureckich drogach, można odnieść wrażenie, że panuje na nich ogromny chaos. Tureccy kierowcy starają sobie z nim poradzić używając do tego klaksonu - praktycznie w każdej sytuacji. To właśnie ulice w tym kraju są dosyć głośne.

6. Patriotyzm wśród Turków widoczny jest praktycznie na każdym kroku. Słyną oni z wielkiego umiłowania do symboli swojego kraju, ukazują to między innymi poprzez wywieszanie flagi narodowej.

7. Największe miasto tego kraju - Stambuł - swą nazwę przyjął dopiero w 1930 roku. Wcześniej miasto to nazywano Konstantynopolem.

8. Herbata jest niezwykle popularnym napojem w tym kraju. Parzona jest przez około 10 minut, aby ją później nieco rozcieńczyć wrzątkiem i posłodzić. Tak przyrządzoną herbatę podaje się w malutkich szklankach w kształcie tulipana.

9. Mimo iż islam zezwala na posiadanie kilku żon poligamia w tym kraju jest prawnie zakazana.

10. Dzieci swój dzień obchodzą 23 kwietnia. Co ciekawe, ten dzień jest wolny od wszystkiego - szkoły są pozamykane, wole mają także osoby pracujące w urzędach.

11. Julisz Cezar słowa „Veni, vidi, vici” wypowiedział po podbiciu starożytnego królestwa Pontus leżącego na terenie Turcji.

12. Czy Święty Mikołaj kojarzył Ci się kiedykolwiek z Turcją? Nie? A powinien! Ten przemiły pan z siwą brodą według podania urodził się nieopodal Antalyi.

Turcja ciekawe miejsca

1. Na obrzeżach Stambułu znajduje się założona w połowie XIX wieku polska wieś o nazwie Polonezköy (w tłumaczeniu "polska wieś"). Zamieszkana jest przez blisko 400 osób, jednak osoby polskiego pochodzenia stanowią znaczną mniejszość. Zgodnie z tradycją na wójta tej wsi zawsze wybiera się Polaka.

2. Błękitny Meczet - uznawany za jeden z najpiękniejszych meczetów mieści się w Stambule. Został wzniesiony z polecenia sułtana Ahmeda I. Pod względem architektury jest to przykład "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w tym kraju.

3. W leżącym w południowo-zachodniej części Turcji Pamukkale znajdują się śnieżnobiałe wapienne tarasy wypełnione wodą termalną.

Turecka kuchnia

1. Spożywany na całym świecie kebab pochodzi właśnie z Turcji. Główną bazą tego dania jest jagnięcina lub baranina. Występują także wersje z kurczakiem, jednak przy zamawianiu w większości miejsc można usłyszeć: "kebab z mięsem, czy kurczakiem?".

2. Jednak Turcja to nie tylko kebab, ale szereg innych smakowitych potraw. Kolejną znaną i cenioną jest borek, czyli danie którego podstawowym elementem jest cienkie ciasto o nazwie yufka. W zależności od rodzaju faszerowane jest białym serem, mięsem mielonym, szpinakiem, czy bakłażanem. Następnie ciasto się zawija i tworzy przeróżne kształty - np. kwadratowy bądź półokrągły.

3. Przed podróżą do Turcji, warto także zapamiętać nazwę kumpir. To potrawa, której bazą jest pieczony ziemniak z masłem i serem. Dodatkowymi składnikami, które mogą wypełnić kartoflem jest na przykład kukurydza, groszek, kurczak, salami, czy sałatka rybna.

4. Tej potrawy skosztujesz jedynie w Stambule. Balik Ekmek to kanapka z białego chleba podawana w smażalniach na łódkach. Podawana jest ze świeżą, grillowaną rybą (z reguły jest nią markela) oraz pomidorem, cebulą i sałatą.

Ciekawostki o Turcji - Kapadocja

Ciekawostki o Turcji - Kapadocja

Turcja ciekawostki - wędkarz na moście w Stambule

Turcja ciekawostki - wędkarz na moście w Stambule

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa