Ciekawostki o Sudanie
1. Sudan jako niepodległe państwo istnieje od 1 stycznia 1956 roku. Tego dnia zakończyły się wpływy Egiptu i Wielkiej Brytanii.
2. Kraj ten zajmuje sześciokrotnie większą powierzchnię względem Polski.
3. Deriba Caldera to najwyższy szczyt Sudanu wznoszący się na wysokość 3042 metry n.p.m. Góra ta znajduje się w łańcuchu wulkanicznym Dżabal Marra. Składa się z dwóch kraterów - zewnętrznego o średnicy od 5 do 8 kilometrów oraz wewnętrznego z jeziorem wulkanicznym.
4. Flaga Sudanu w kształcie prostokąta składa się z trzech poziomych pasów oraz trójkąta umieszczonego przy lewej krawędzi. Pasy posiadają barwy panarabskie. Od samej góry znajduje się pas czerwony nawiązujący do przelanej krwi w walce o niepodległość, niepodległości i rewolucji. Prze sam środek przebiega pas biały symbolizujący pokój, optymizm i miłość. Na samym dole jest pas koloru czarnego czcząca osoby walczące o niepodległość pod przywództwem Mohammada Ahmeda-Mahdiego. Zielony trójkąt to symbol religi - islamu. Symbol tego kraju przyjęto 20 maja 1970 roku.
5. Obecnie w Sudanie żyje ponad 41 milionów osób. W porównaniu do 1955 roku populacja tego kraju wzrosła ponad sześciokrotnie. Szacuje się, że do 2050 roku liczba ludności przekroczy 80 milionów.
6. Główną religią w tym kraju jest islam (sunnizm).
Sudan ciekawostki
1. Prezydentem tego kraju od 30 czerwca 1989 roku jest Umar al-Baszir. Uznaje się go odpowiedzialnym za największą klęskę humanitarną w tym kraju, w której śmierć poniosło aż 300 tysięcy osób. To właśnie al-Baszir zapewnił Osamie bin Ladenowi bezpieczne schronienie. W momencie, gdy pojawiła się realna groźba interwencji zbrojnej w Sudanie, nakazał mu opuścić kraj. Z uwagi na wiele negatywnych dokonań Międzynarodowy Trybunał Karny postanowił wydać za al-Baszirem list gończy. To pierwszy przypadek na świecie, gdzie prezydent opuszczający swój kraj może być aresztowany.
2. Prawo tego kraju umożliwia pośmiertne śluby.
3. Sudańskie prawo przewiduje możliwość wydania wyroku śmierci. Często wykonywane są one poprzez ukrzyżowanie (w 2002 roku wydano aż 88 wyroków śmierci poprzez ukrzyżowanie).
4. Dorosły Sudańczyk każdego roku wypija średnio 2,7 litra czystego alkoholu. W rzeczywistości alkohol spożywany jest nielegalnie - prawo zakazuje sprzedaży oraz picia napojów procentowych.
5. W głosowaniach mogą brać osoby, które ukończyły 17 rok życia.
Flaga Sudanu
6. Zgodnie z danymi na rok 2008 płaca minimalna w Sudanie wynosi 70 dolarów na miesiąc.
7. Najwyższy budynek w kraju znajduje się w jego stolicy Chartum. Budynek NTC Tower wznosi się na wysokość 130 metrów i składa z 29 pięter. Jego budowa została zapoczątkowana w 2005 roku i ukończona po czterech latach.
8. Staś i Nel znani nam z powieści „W pustyni i w puszczy” podróżowali między innymi po Sudanie.
9. Do 2011 roku Sudan był największy krajem na kontynencie afrykańskim i dziesiątym na świecie. W lipcu rzeczonego roku dokonano podziału kraju na Sudan i Sudan Południowy.
10. Sudan zajmuje 70. miejsce w rankingu potencjału militarnego z 2017 roku. Armia tego kraju składa się z 282 tysięcy żołnierzy, z czego 177 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 186 samolotów, 360 czołgów, 415 wozów opancerzonych i 18 okrętów. Każdego roku na dozbrojenia władze przeznaczają 2,4 miliarda dolarów.
11. Polscy obywatele przed wyjazdem do Sudanu zmuszeni są wyrobić wizę w ambasadzie tego kraju. Kosztuje to 100 dolarów.