Burkina Faso - informacje i ciekawostki

Burkina Faso - informacje i ciekawostki

Ciekawostki o Burkina Faso

Burkina Faso ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, co symbolizuje flaga tego kraju, jaki produkt jest najczęściej eksportowany, a także jak nazywa się mieszkaniec Burkina Faso.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 5 sierpnia 1960 roku. Wcześniej swoje wpływy na tym terenie miała Francja.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Burkina Faso jest podobnej wielkości co Polska.

3. Najwyższy szczyt znajduje się w zachodniej części kraju, w pobliży granicy z Mali. Pic de Nakourou ma wysokość 749 metrów n.p.m. Leży on na Wyżynie Gwinejskiej.

4. Flaga Burkina Faso w kształcie prostokąta składa się z dwóch poziomych pasów. W górnej części mieści się pas czerwony symbolizujący rewolucję socjalistyczną. Drugi z nich w kolorze zielonym odnosi się do bogactwa kraju. W centralnej części umieszczono złotą, pięcioramienną gwiazdę. Ma ona symbolizować światło wskazujące drogę rewolucji.

5. Kraj ten zamieszkuje 19,8 miliona osób. W porównaniu do 1955 roku jego populacja wzrosła o 15,3 miliona. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie o kolejne 23,4 miliona osób.

6. Religią wiodącą w tym kraju jest islam wyznawany przez 61,6% społeczeństwa.

Burkina Faso ciekawostki

1. Mężczyznę zamieszkującego ten kraj nazywa się Burkińczykiem, kobietę Burkinką.

2. Płaca minimalna została określona 1 kwietnia 2012 roku. Według regulacji wynosi ona 34,664 franków CFA (około 225 zł) miesięcznie. Tydzień pracowniczy trwa 40 godzin.

3. Najwyższy budynek wznosi się w miejscowości Ouagadougou. Obiekt o nazwie BCEAO wznosi się na 43 metry wysokości i składa z 12 pięter. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2015 roku.

4. Współczynnik samobójstw wśród mieszkańców Burkina Faso wynosi 9.2 na 100 tysięcy mieszkańców. Znacznie częściej na odebranie życia decydują się mężczyźni.

5. Średnia długość życia mieszkańców tego kraju wynosi 59,9 lat. W rozgraniczeniu na płeć nieco dłużej żyją kobiety 60,5. Mężczyźni żyją średnio 59,1 lat.

6. Osoba dorosła wypija średnia 6,8 litra czystego alkoholu każdego roku.

7. Na terenie kraju znajdują się 23 lotniska, z czego dwa posiadają utwardzoną nawierzchnię.

Domostwa w Burkina Faso

8. Sieć kolejowa składa się z 622 kilometrów torów.

9. W Burkina Faso temperatura nigdy nie spadła poniżej 0 stopni Celsjusza. Najniższą temperaturę odnotowano w styczniu 1975 roku w miejscowości Markoye. Termometr wskazywał wówczas 5 stopni Celsjusza. Największa zarejestrowana temperatura miała miejsce w 1984 roku w mieści Dori - 47,2 stopnie Celsjusza.

10. Związek małżeński może zostać zawarty w wieku 20 lat u mężczyzn i 17 lat u kobiet. W przypadku wyrażenia zgody przez rodziców można to zrobić dwa lata szybciej. Średnia wieku brania ślubów dla mężczyzn wynosi 24,3, zaś u kobiet 17,9.

11. Średnio 9 osób na 1000 posiada broń.

12. Głównym produktem eksportowym jest złoto (72% całego eksportu). Kraj ten najczęściej współpracuje ze Szwajcarią, Indiami i Singapurem.

13. To jedyny kraj leżący w Afryce, gdzie ptasia grypa występowała u zwierząt.

Pomnik Męczenników

Ciekawostki o Burkina Faso

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa