Etiopia ciekawostki

Etiopia ciekawostki

Ciekawostki o Etiopii

Etiopia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie znajduje się biblijna Arka Przymierza oraz dlaczego za korzystanie ze Skypa można trafić do więzienia.

1. Etiopia to państwo leżące na wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Graniczy z sześcioma państwami: Kenią, Sudanem, Sudanem Południowym, Dżibuti, Somalią oraz Erytreą. Jego stolicą jest zamieszkała przez ponad 3 miliony osób Addis Abeba.

2. Oficjalnym środkiem płatniczym jest birr, który do obiegu wprowadzono w 1894 roku przez cesarza Menelika II.

3. Etiopia jest 3,6 raza większa od Polski.

4. Najwyższym punktem tego kraju jest wznoszący się na wysokość 4550 metrów n.p.m. wygasły wulkan Ras Daszan. Ten czwarty co do wysokości szczyt na kontynencie afrykańskim znajduje się w górach Semien. Oficjalny pomiar wysokości tej góry został wykonany w 2005 roku - wcześniejsze wskazywały, iż jest ona nawet 70 metrów wyższa. Pierwsze odnotowane wejście miało miejsce w 1841 roku.

5. Etiopska flaga w kształcie prostokąta składa się z trzech poziomych pasów oraz błękitnego koła z gwiazdą w centralnej części. Na fladze o ponad tysiącletniej tradycji połączone trzy tradycyjne kolory: zielony, żółty oraz czerwony. To właśnie Etiopia przez długi czas była jedynym niepodległym państwem na kontynencie afrykańskim. Wymienione wcześniej kolory stały się nie tylko barwami narodowymi tego kraju, ale także utożsamianych z ruchem panafrykanizmu, walki z kolonializmem, czy innych państw powstałych po II Wojnie Światowej. Umieszczony na samej górze kolor zielony nawiązuje do żyznej etiopskiej gleby, będący poniżej żółty to symbol miłości do ojczyzny, zaś będący na samym dole kolor czerwony upamiętnia przelaną podczas walk z najeźdźcami krew.
Znajdujące się w centrum błękitne koło z gwiazdą zostało oficjalne wprowadzone 6 lutego 1996 roku.
To dopiero wstęp ciekawostek o Etiopii. Zachęcam do dalszej lektury tekstu.

Etiopia ciekawostki

Etiopia ciekawostki

1. Według tradycji kościoła etiopskiego biblijna Arka Przymierza (bądź jej dokładna kopia) mieści się w kaplicy Matki Bożej z Syjonu w dawnej stolicy Cesarstwa Etiopii - Aksum. Podążając za źródłami została ona tu sprowadzona z Izraela przez pierwszego króla Etiopii Menelika I w XIV wieku. Dostępu do arki chroni dożywotnio jeden mnich.

2. W kraju tym obowiązuje kalendarz etiopski, zwany także kalendarzem gyyz. Rok według tego kalendarza składa się z 12 miesięcy, z którego każdy liczy 30 dni, oraz jednego dodatkowego miesiąca, który trwa 5 dni (w roku przestępnym dzień dłużej). W Etiopii obecnie jest 2010 roku (zbiór ciekawostek o Etiopii powstał w 2017 roku).

3. Etiopię bez wątpienia można nazwać ojczyzną kawy. To właśnie ten kraj jest jednym z największych producentów tej używki na świecie. Przygotowanie kawy to niezwykły rytuał wykonywany głównie przez kobiety. Co może się wydawać nieco dziwne, bywa że Etiopczycy dodają do niej ostre przyprawy bądź sól.

4. Za odbycie rozmowy poprzez Skype'a w Etiopii można trafić do więzienia nawet na 15 lat. Choć używanie samego programu nie jest zakazane, to jak tłumaczy rzecznik rządu, można go użyć do wykonania "nieautoryzowanego połączenia". To po prostu takie połączenie, które nie jest tak łatwo kontrolować.

5. Ruch po etiopskich ulicach rządzi się swoimi prawami. Choć obowiązują spisane zasady, jak prowadzić pojazd, to kierowców one nie obchodzą. Najważniejsze jest by dotrzeć do celu. To właśnie jeden powodu wysokiego odsetka śmiertelności na etiopskich drogach. Tylko nieliczni zapinają pasy, zaś prowadzenie pod wpływem upojenia alkoholowego jest całkowicie legalne.

6. Etiopia została zelektryfikowana dość późno, bo dopiero w 1896 roku. Okoliczności, a raczej zamiary tego postępu nie były zbyt przyjazne. Będący u władzy Menelik II sprowadził do swojego kraju krzesło elektryczne do egzekucji więźniów, jednak dopiero, gdy krzesło bez prądu okazało się być bezużyteczne, postanowił oprócz krzesła, do Etiopii zawitał także prąd.

7. Doba w Etiopii zaczyna się wraz ze wschodem słońca, czyli o godzinie 7:00. Dzień trwa do godziny 18:59, zaś równo o 19:00 rozpoczyna się czas nocny.

Jedzenie w Etiopii

1. Tedż to tradycyjny etiopski napój przygotowywany głównie w domach. Trunek ten to po prostu miód pitny bądź wino miodowe, które tradycyjnie serwuje się w okrągłej wazie o nazwie byryllie.

2. Yndżera to rodzaj pieczywa na zakwasie chlebowym, które przypomina wilgotne, cienkie naleśniki. Można na niego nałożyć różnego rodzaju sosy.

Etiopia ciekawe miejsca

1. Leżąca na północy kraju miejscowość Lalibela to miejsce święte dla Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. To właśnie tutaj zmierzają liczne pielgrzymki chrześcijan. Mieści się tutaj jeden z najciekawszych zabytków Etiopii - zespół jedenastu wykutych w skale kościołów. Szacuje się, iż powstały one z końcem XII i z początkiem XIII wieku na polecenie cesarza Lalibeli.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Etiopii? Podziel się nimi w komentarzu!
Jeśli spodobał Ci się artykuł Etiopia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Etiopia ciekawostki - Lalibela w tle

Etiopia ciekawostki - Lalibela w tle

Ciekawostki o Etiopii - Dallol

Ciekawostki o Etiopii - Dallol

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa