Algieria ciekawostki

Algieria ciekawostki

Ciekawostki o Algierii

Algieria ciekawostki - przeczytaj z czego słynie ten kraj, poznaj symbolikę jego barw narodowych oraz dowiedz się dlaczego napoje alkoholowe są tu trudno dostępne.

1. Algieria do 5 lipca 1962 roku była zależna od Francji.

2. Zgodnie z danym na rok 207 kraj ten zamieszkiwany jest przez 41 040 154 osób. Statystycznie jeden metr kwadratowy tego kraju zamieszkuje 17 osób.

3. Stolicą i zarazem ośrodkiem kulturalnym kraju jest Algier leżący w zatoce nad morzem Śródziemnym.

4. Walutą będąc w obiegu jest dinar algierski. 1 dinar dzieli się na 100 centymów.

5. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez blisko 97% społeczeństwa.

6. Algieria pod względem powierzchni zajmuje 10. miejsce na świecie z wynikiem 2 381 741. Co więcej, jest to największe państwo na kontynencie afrykańskim. Od Polski jest 7,6 raza większa. Warto wspomnieć, iż ponad 90% terytorium Algierii to największa na świecie gorąca pustynia - Sahara.

7. To afrykańskie państwo jest około 7,6 raza większe od naszego kraju.

8. Oficjalnie obowiązującą flagą w tym kraju, jest flaga Frontu Wyzwolenia Narodowego z roku 1920. W jej skład wchodzą dwa równe pionowe pasy w kolorze zielonym oraz białym. Pierwszy z nich symbolizuje religię tego kraju, czyli islam, biały zaś nawiązuje do moralnej czystości. W centralnej części znajduje się półksiężyc z gwiazdą, który jest ogólnie kojarzony z symbolem muzułmańskim. Jako symbol tego kraju używany jest od 3 lipca 1962 roku.

Algieria ciekawostki

Algieria ciekawostki

1. Trudno dostępne w tym kraju są napoje alkoholowe ze względu na wyznawaną religię - islam. Jeśli uda nam się w jakimś sklepie znaleźć trunek z procentami, najprawdopodobniej przyjdzie nam za niego słono zapłacić. Podobnie sprawa wygląda w restauracjach, gdzie takie napoje nie są nawet wymienione w menu.

2. Algieria należy do nielicznej grupy państw świata, które ciągle nie należą do Światowej Organizacji Handlu. W tej organizacji ten kraj ma status obserwatora.

3. Sonatrach to największa firma na kontynencie afrykańskim. Siedziba tego przedsiębiorstwa znajduje się właśnie w Algierii i zatrudnia ponad 120 tysięcy osób. Będący gigantem naftowym Sonatrach odpowiada za około 30% PKB tego kraju.

Sławni Algierczycy

1. Wybitny pisarz i dramaturg nagrodzony nagrodą Nobla Albert Camus urodził się w Algierii w 1913 roku. Do jego rodziny przypisano przydomek Pied-Noir (czarna stopa), czyli terminu opisującego rodziny z francuskimi korzeniami mieszkającymi w Algierii w latach kolonialnych.

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa