Angola ciekawostki

Angola ciekawostki

Ciekawostki o Angoli

Angola ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten afrykański kraj, dlaczego nie zmieniono jego flagi oraz gdzie znajduje się wodospad Ruacana.

1. Szczególnym dniem dla Angolczyków jest 11 listopada 1975 roku - to właśnie tego dnia uzyskali niepodległość od Portugalii.

2. Pod względem terytorialnym kraj ten jest ponad cztery razy większy od Polski.

3. Zgodnie z danym na rok 2017 Angola zamieszkiwana jest przez ponad 30 milionów osób. Co ciekawe, 10 lat temu Angolczyków było o 9 milionów mniej.

4. Leżąca nad Oceanem Atlantyckim w północno-zachodniej części kraju Luanda jest największym miastem tego kraju, a zarazem jego stolicą. Miasto zostało założone w 1573 roku przez portugalskiego żeglarza Paulo Diasa de Novais. Co może dziwić, w 2008 roku Luanda została uznana za najdroższe miasto świata.

5. Religią wiodącą w Angoli jest chrześcijaństwo wyznawane przez ponad 90% obywateli. W konstytucji zagwarantowano wolność religijną - Angola uznawana jest za państwo świecie, całkowicie oddzielone od kościoła.

6. Obowiązującym środkiem płatniczym jest kwanza. Kwanza jest walutą miękką i obowiązuje zakaz jej wywożenia poza terytorium Angoli.

7. Wprowadzona wraz z uzyskaniem niepodległości flaga Angoli składa się z dwóch poziomych pasów - górnego w kolorze czerwonym oraz dolnego w kolorze czarnym. Pierwszy z jest symbolem przelanej krwi przez obywateli walczących o niepodległość, drugi zaś nawiązuje do kontynentu afrykańskiego. W centralnej części flagi umiejscowiono złotą maczetę, koło zębate oraz pięciopromienną gwiazdę odnoszącą się do klasy robotniczej, a także nawiązującą do sierpa i młota znajdującego się na fladze ZSRR.
W 2003 roku pojawił się pomysł nowej flagi, która miała się składać z pięciu pasów w kolorach czerwonym, białym oraz niebieskim. W centralnej części umieszczono malowidło przedstawiające słońce. Pomysł zmiany flagi nie wszedł w życie z dwóch powodów - nie nawiązuje ona do historii oraz jest zbyt podobna do flag Korei Północnej oraz Kostaryki.

Angola ciekawostki

1. Najwyższy szczyt tego kraju znajduje się na wysokości 2620 metrów n.p.m., jest nim Morro de Môco.

2. Od momentu uzyskania niepodległości do 2002 roku Angola borykała się z wojną domową, w wyniku której śmierć poniosło tysiące obywateli.

3. Nazwa tego państwa nawiązuje do króla N’Gola.

Angola ciekawe miejsca

1. Na rzece Kunen gdzie graniczą dwa państwa - Angola i Namibia - znajduje się wodospad Ruacana. Jego nazwa pochodzi od leżącej nieopodal wioski. Co ciekawe wysokość wodospadu jest zmienna i zależna od stanu wody - podczas najwyższego stanu, osiąga wysokość 120 metrów i na chwilę przewyższa słynne wodospady Wiktorii. Woda spływa na długości 700 metrów.
Do stóp wodospadu prowadzą stare betonowe schody. Zejście podczas wysokie stanu wody jest bardzo niebezpieczne z uwagi na tryskającą wodę oraz prąd wodospadu. Stan schodów również pozostawia wiele do życzenia.

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa