Madagaskar ciekawostki

Madagaskar ciekawostki

Ciekawostki o Madagaskarze

Madagaskar ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, jak nazywa się mieszkańców tej wyspy oraz co jest jego symbolem.

1. Madagaskar to państwo położone na wyspie w zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Pod względem wielkości jest czwartą na świecie i pierwszą w Afryce. Jego stolicą jest zamieszkałe przez prawie dwa miliony osób miasto Antananarywa.

2. Płatności w tym kraju dokonuje się w ariarach wprowadzonych do obiegu 1 stycznia 2005 roku. Ariar należy do jednej z dwóch walut, która nie dzieli się w oparciu o potęgę dziesięciu (1 ariar = 5 iraimbilanja).

3. Pod względem zajmowanej powierzchni Madagaskar jest większy od Polski o 1,9 raza.

4. W zachodniej części wyspy na wysokość 2876 metrów n.p.m. wznosi się wygasły wulkan Maromokotro - to najwyższy punkt tego kraju.

5. Flaga Madagaskaru będąca w kształcie prostokąta składa się z trzech pasów: pionowego po lewej stronie o białej barwie, oraz dwóch poziomych w kolorach czerwonym i zielonym.  Dwa pierwsze - biel i czerwień - było barwami władców królestwa Merina, które wcześniej istniało na tej wyspie. Zieleń zaś jest kolorem Hova, czyli jednej z trzech wpływowych klas chłopów, która brała udział w walce o niepodległość. Flaga jako oficjalny symbol narodowy została przyjęta 14 października 1958 roku - czyli dwa lata przed uzyskaniem niepodległości od Francji.

Madagaskar

Madagaskar ciekawostki

1. Ten kraj jest wiodącym producent wanilii na świecie. Blisko 80% tego produktu pochodzi właśnie z Madagaskaru.

2. Malgasze wierzą w istnienie ludzi niewidzialnych nazywanymi Kalanuri.

3. Pełnię praw obywatelskich w tym kraju uzyskuje się wraz ze skończeniem 21. roku życia.

4. Najlepszym okresem, aby wybrać się na Madagaskar są miesiące: marzec-maj oraz październik-grudzień.

5. Dawniej, około 88 milionów lat temu, wyspa terytorialnie przynależała do superkontynentu Gondwana (część dzisiejszej Azji). Jednak Madagaskar odłączył się od półwyspu i dziś należy do Afryki.

6. Choć wiodącą religią wyznawaną przez Malgaszów jest chrześcijaństwo, to nadal wielu z nich wierzy w magiczne moce swoich przodków. Niektórzy nadal grzebią swoich bliskich wysoko w jaskiniach i skałach, aby znajdowali się bliżej starszych pokoleń w niebie.

7. Wyspę zamieszkuje blisko 80 gatunków węży. Na szczęście żaden z nich nie jest jadowity.

8. Zwierzęcym symbolem tego kraju stał się lemur. Najpopularniejszym z nich jest bohater animacji Król Julian.

9. Mieszkańców Madagaskaru nazywa się Malgaszami.

10. Wiele osób zamieszkałych na wsi wciąż przestrzega tradycyjnych zwyczajów, dlatego jeśli cokolwiek zostanie im podane jedną ręką, mogą odebrać to jako niegrzeczność. Nawet witając się poprzez podanie dłoni, należy drugą przytrzymać ją na nadgarstku.

11. Targowanie się jest na porządku dziennym.

12. Pomimo popularnego filmu dla dzieci "Madagaskar", na tej wyspie nie występują lwy, żyrafy, hipopotamy, pingwiny, ani zebry.

Madagaskar ciekawostki - widok na Aleję Baobabów

Madagaskar ciekawostki - widok na Aleję Baobabów

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa