Tanzania ciekawostki - z czego słynie Tanzania

Tanzania ciekawostki - z czego słynie Tanzania

Ciekawostki o Tanzanii

Tanzania ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie znajduje się Góra Boga, z kim Tanzańczycy starli się w najkrótszej wojnie świata oraz gdzie przyszedł na świat Freddie Mercury.

1. Tanzania jako niepodległe państwo istnieje od 26 kwietnia 1964 roku. Tego dnia uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii.

2. Biorąc pod uwagę terytorium kraju, jest on trzy razy większy od Polski.

3. Najwyższym szczytem Tanzanii oraz całego kontynentu afrykańskiego jest leżące na granicy z Kenią Kilimandżaro. Góra stanowiąca pozostałość po trzech wulkanach wznosi się na wysokość 5895 metrów n.p.m. Według niemieckiego misjonarza nazwa tej góry powstała z połączenia dwóch słów plemion zamieszkujących te tereny. Kilima oznacza Górę, zaś Nijaro Karawanę. Pierwsze udane wejście na sam szczyt miało miejsce w 1889 roku. Dokonali tego Hans Meyer i Ludwig Purtscheller.

4. Flaga Tanzanii w kształcie prostokąta składa się z czterech kolorów: zielonego, żółtego, czarnego i niebieskiego. Przez sam jej środek od lewego dolnego rogu do górnego prawego przebiega czarny pas otoczony po obu stronach mniejszymi żółtymi pasami. W lewym górnym roku umieszczono zielony trójkąt, zaś po stronie przeciwnej trójkąt koloru niebieskiego. Kolor zielony oznacza kraj, niebieski ma symbolizować wodę, żółty nawiązuje do bogactwa mineralnego, zaś czarny to kolor skóry.

5. Najdłuższą rzeką w tym kraju jest Rufidżi przepływające przez 600 kilometrów.

6. Szacuje się, że w Tanzanii na co dzień żyje około 100 Polaków.

Tanzania ciekawostki

1. Wokalista zespołu Queen, Freddie Mercury przyszedł na świat jako Farrokh Bulsara na Zanzibarze.

2. Tanzania brała udział w jednej z najkrótszych wojen świata. W 1896 roku starli się z Wielką Brytanią - pojedynek trwał jedynie 45 minut.

3. Kobiety mieszkające w Tanzanii mają zakaz noszenia sukienek pokazujących kolano.

4. Ol Doinyo Lengai to czynny wulkan znajdujący się w południowej części kraju. W języku masajskim jego nazwa oznacza Górę Boga. Masajowie zamieszkujący te tereny wierzą, iż w kraterze zamieszkuje bóg Ngai, z tego powodu "ich" góra jest święta. Z uwagi na dużą zawartość wapnia oraz rzadkich węglanów sodu i potasu wydobywająca się z wnętrza lawa posiada stosunkowo niską temperaturę - około 510 stopni Celsjusza (z reguły normalna temperatura lawy osiąga 1000 stopni Celsjusza). Ostatni wybuch Ol Doinyo Lengai miał miejsce 15 lutego 2008 roku.

5. Podatek dochodowy w tym państwie wynosi 30 procent.

Ciekawostki o Tanzanii - Kilimandżaro

Ciekawostki o Tanzanii - Kilimandżaro

6. Zgodnie z danymi na rok 2013 płaca średnie wynagrodzenie wynosiło od 40 tysięcy szylingów (71 zł) do 400 tysięcy (nieco ponad 700 zł).

7. Najbogatszym Tanzańczykiem jest Mohammed Dewji, który zgodnie z danymi z 2018 roku zgromadził majątek o wartości 1,53 miliarda dolarów.

8. W przeprowadzonym w 2018 roku rankingu potencjału militarnego Tanzania została sklasyfikowana na 98. miejscu. Armia tego kraju składa się ze 110 tysięcy osób z czego 30 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 31 samolotów, 30 czołgów oraz 19 okrętów. Każdego roku na armię przeznacza się 220 milionów dolarów.

Park Narodowy Serengeti - Tanzania ciekawostki

Park Narodowy Serengeti - Tanzania ciekawostki

Kilimandżaro

Kilimandżaro

Stone Town na Zanzibarze - Tanzania

Stone Town na Zanzibarze - Tanzania

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa