Uganda ciekawostki

Uganda ciekawostki

Ciekawostki o Ugandzie

Uganda ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, kto zaproponował królowej Wielkiej Brytanii stoczenie pojedynku bokserskiego oraz co symbolizują kolory na fladze Ugandy.

1. Uganda to państwo leżące we wschodniej części Afryki na Jeziorem Wiktorii. Niepodległość od Brytyjczyków została ogłoszona 9 października 1962 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Uganda jest o 1,3 raza mniejsza od Polski.

3. Góra Stanleya to najwyższy szczyt Ugandy znajdujący się w masywie górskim Ruwenzori. Składa się ona z kilku wierzchołków z czego największy Szczyt Małgorzaty wznosi się na 5109 metrów n.p.m. Po raz pierwszy została zdobyta w 1906 roku.

4. Flaga Ugandy składa się z sześciu poziomych pasów w powtarzających się kolorach czarno-żółto-czerwonym. W jej centralnej części umieszczono koronnika szarego na białym okręgu. Barwa czarna reprezentuje naród Afryki, żółty symbolizuje promienie słoneczne, zaś czerwień nawiązuje do braterstwa wszystkich ludzi.

5. Religią wiodącą jest katolicyzm wyznawany przez 41% społeczeństwa.

6. Obywatele Polski muszą posiadać wizę. Można ją wyrobić na lotnisku w Entebbe lub innych przejściach granicznych. Przekraczając granicę należy wypełnić formularz i załączyć dwie fotografie. Koszt wizy wynosi 30 dolarów i zezwala na pobyt do 30 dni.

Uganda ciekawostki

1. W latach 1971 - 1979 funkcję głowy państwa, a pisząc dosłowniej dyktatora pełnił  Idi Amin. Podczas obejmowania przez niego władzy, tłumy wiwatowały na jego cześć. W czasie jego panowania dziesiątki tysięcy Ugandyjczyków zostało zamordowanych. Jego pragnieniem było przejęcie szkockich wojsk i pokonanie Anglii. Będąc na pogrzebie króla Arabii Saudyjskiej ubrał się w szkocki kilt. Słynął z dość nietypowych pomysłów rozwiązywania konfliktów. Spór o ugandyjskie długi wobec Brytyjczyków miał zakończyć pływacki wyścig przez kanał La Manche. Ugandę miał reprezentować Amin, zaś Wielką Brytanię królowa Elżbieta II. To nie jedyne wyzwanie jakie otrzymała królowa Wielkiej Brytanii. Amin zapragnął stoczyć z nią nierówny pojedynek bokserski. Jak się można domyślić, Królowa pozostawiła tę propozycję bez komentarza. Amin uznał to za kapitulację i mianował się Pogromcą Imperium Brytyjskiego. Po raz drugi rzucił rękawice znacznie mniejszemu prezydentowi Tanzanii Juliusowi Nyerere.

2. Idi Amin z uwagi na swoje zafascynowanie Szkocją kazał się tytułować "ostatnim królem Szkocji".

3. Dorosły Ugandyjczyk każdego roku wypija średnio 9,8 litra czystego alkoholu.

4. Uganda to najskuteczniejszy kraj afrykański w walce z wirusem HIV. W latach 80. XX wieku zarażonych miało być nawet 30% osób, zaś z końcem 2008 roku jedynie 6,4%.

5. Koszt wyrobienia tablic rejestracyjnych dla pojazdów wynosi 20 milionów szylingów ugandyjskich (w przeliczeniu na dolary, to aż 6 tysięcy). Z pewnością ta kwota zniechęca Ugandyjczyków do kupna własnego samochodu (statystycznie auto posiada co 50 rodzina).

6. W rankingu potencjału militarnego z 2017 roku Uganda zajmuje 93. miejsce. Armia składa się z 56 tysięcy żołnierzy, z czego 45 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 43 samoloty, 240 czołgów i 8 okrętów. Każdego roku na wojsko przeznaczane jest 280 milionów dolarów.

7. Najwyższym budynkiem w kraju jest hotel Kampala Hilton wznoszący się na wysokość 90 metrów. Znajduje się on w stolicy kraju.

2-ciekawostki-o-ugandzie-min.jpg

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa