Nieznane fakty o Titanicu

Nieznane fakty o Titanicu

Titanic ciekawostki

Titanic ciekawostki - poznaj nieznane fakty o jednym z najbardziej luksusowych statków pasażerskich. Dowiedz się czy Titanic rzeczywiście zderzył się z górą lodową, a orkiestra grała do samego końca?

Teoria spiskowa

Jedna z teorii spiskowych mówi, że Titanic nigdy nie zatonął. W rejs miał wypłynąć jego siostrzany statek Olympic. Według Robina Gardinera autora książki "Titanic: Statek, który nigdy nie zatonął?" zatonięcie statku było oszustwem ubezpieczeniowym jego właścicieli.

To wydarzyło się naprawdę

Jedna z ostatnich scen filmu przedstawia orkiestrę pokładową, która mimo nadchodzącej katastrofy dalej gra na instrumentach. Taka sytuacja naprawdę miała miejsce. Muzycy poprzez muzykę próbowali uspokoić pasażerów i zapobiec panice.

Dlaczego Titanic zatonął?

Statek zatonął w wyniku zderzenia z górą lodową.

Ile osób płynęło statkiem?

Na pokładzie statku znajdowało się 2200 osób, z czego 1500 zginęło w katastrofie.

Ciekawostki o Titanicu

1. Ksiądz znajdujący się na statku Titanica dwukrotnie odmówił wejścia do łodzi ratunkowej. Zamiast tego został na pokładzie i wysłuchiwał spowiedzi ludzi, którzy pozostawali na pokładzie. Był nim pochodzący z Suwalszczyzny Józef Montwiłł. Płynął on do Stanów Zjednoczonych w celu objęcia parafii w Worcester. Jego ciało nigdy nie zostało odnalezione.

2. Elektrownia statku była w stanie wyprodukować więcej energii, niż przeciętna elektrownia miejsca w tamtych czasach.

3. 29 dni po zatonięciu Titanica ukazał się film o tym wydarzeniu. W głównej roli wystąpiła Dorothy Gibson, aktorka która przeżyła katastrofę.

4. Titanic mógł uniknąć katastrofy, gdyby nie 30 sekundowe opóźnienie w wydaniu rozkazy zmiany kursu.

5. Załoga statku nie posiadała lornetek, które pomogłyby dostrzec górę lodową. Znajdowały się one w szafce, do której zgubiono klucz.

6. W 1898 roku, czyli 14 lat przed katastrofą Titania została wydana książka autorstwa Morgana Robertsona o niezatapialnym statku. Okręt o nazwie Tytan rozbił się o górę lodową.

7. Góra lodowa, na którą natrafił Titanic pływa po Oceanie Atlantyckim od 3000 lat.

8. Pasażerowie statku przewozili biżuterię, obligacje i gotówkę o wartości 6 milionów dolarów.

9. Tylko trzy kominy Titanica były prawdziwe. Czwarty został dodany tylko po to, aby statek wyglądał symetrycznie.

10. Na pokładzie znajdowało się 12 psów. 3 z nich przetrwały katastrofę.

11. Spośród wszystkich 1500 ofiar katastrofy, zaledwie 333 ciała udało się zidentyfikować.

12. Większość łodzi ratunkowych nie była wypełniona po brzegi.

13. Jeden silnik Boeinga 777 dostarcza dwukrotnie większą moc niż wszystkie silniki parowe Titanica.

14. Zlokalizowanie wraku Titanica zajęło 73 lata.

15. Na tonącym pokładzie statku pozostali głównie mężczyźni. Zgodnie z zastosowanym protokołem pierwszeństwo na łodzie ratunkowe miały kobiety i dzieci.

16. W dniu zatonięcia Titanica narodził się założyciel Korei Północnej Kim Ir Sen.

17. Żaden z inżynierów nie opuścił statku. Pozostali oni do końca, aby utrzymywać moc i zapewnić więcej czasu na ucieczkę innym.

18. Statek został wybudowany w Belfaście.

Tak wyglądało wnętrze Titanica

Tak wyglądało wnętrze Titanica

19. Wynajęcie najdroższej kajuty na Titanicu kosztowało 870 funtów (75 tysięcy funtów po obecnym kursie).

20. Na pokładzie Titanica znajdowało się 12 par świętujących swój miesiąc miodowy.

21. Jeden z Japończyków, który przetrwał katastrofę Titanica, po powrocie do swojego kraju został okrzyknięty tchórze, ponieważ nie umarł z innymi.

22. Kilkanaście godzin przed katastrofą planowano przeprowadzić próbną ewakuację w razie nieoczekiwanego wypadku. Ostatecznie zdecydowano o ich odwołaniu.

23. W niedalekiej odległości od miejsca katastrofy płynął inny transatlantyk. Komunikacja między Titaniciem, a The Californian była jednak opóźniona, co utrudniło misję ratunkową. Co więcej z pokładu spokojnie płynącego statku widziano flary ratunkowo. Zostały one pomylone z fajerwerkami.

24. Statek w swój pierwszy i zarazem ostatni rejs wypłynął z Southampton 10 kwietnia 1912 roku. Planowo miał dotrzeć do Nowego Jorku.

25. Statek po zderzeniu z górą lodową tonął przez 2 godziny i 40 minut.

26. Od momentu zauważenia góry lodowej, do chwili zderzenia minęło 37 sekund.

27. W tekście Titanic ciekawostki powtarzałem, iż Titanic zderzył się z górą lodową. W rzeczywistości nie miało to miejsce. Statek otarł się o górę prawą burtą.

28. Hasło "niezatapialny" zostało przypisane Titanicowi przez prasę. Inżynierowie statku postanowili temu nie zaprzeczać, gdyż była to dla nich dobra reklama.

Titanic ciekawostki - widok jednej z kajut

Titanic - ciekawostki o filmie

1. Główni bohaterowie występujący w filmie - Leonardo DiCaprio i Kate Winslet - zgodzili się w nim zagrać zanim poznali scenariusz.

2. Ekipa badająca prawdziwego Titanica przekazała zdjęcia ekipie filmowej. Jak się okazało wnętrze statku zachowało się w dość dobrym stanie. James Cameron po obejrzeniu zdjęć, zwrócił uwagę na wiele detali, które miały być zawarte w scenografii (szczególnie na zestaw kominkowy z brązu_.

3. Kate Winslet wcielająca się w postać Rose DeWitt Bukater, jako jedna z nielicznych osób na planie zdjęciowym odmówiła założenia pianki do nurkowania, podczas nagrywania jednej z ostatniej scen w wodzie. W wyniku tej decyzji nabawiła się zapalenia płuc.

4. Budowa statku RMS Titanic pochłonęła 15 milionów funtów. Wyprodukowanie filmu Titanic kosztowało 200 milionów dolarów.

5. Był to pierwszy film na świecie, który ukazał się na kasetach VHS, gdy jeszcze był emitowany w kinach.

6. Wszystkie szkice ukazujące się na ekranie są autorstwa Jamesa Camerona. W scenie, gdy Jake szkicuje nagą Rose widoczna jest ręka reżysera, a nie DiCaprio.

7. James Cameron podszedł do produkcji filmu bardzo profesjonalnie. Kilkakrotnie nurkował na dno oceany, aby zbadać statek. Znajdował się na nim dłużej, niż jego pasażerowie.

8. W jeden ze scen Kate Winslet musiała leżeć całkiem naga przed DiCaprio. Aktorka by przełamać lody postanowiła pokazać mu piersi podczas pierwszego spotkania.

9. "Filmowy ocean", który powstał na potrzeby produkcji miał metr głębokości.

10. Kamerzyści mieli tylko jedną szansę, aby prawidłowo nakręcić scenę, gdy woda zalewała Wielki Hol. Podczas nagrywania tej jednej sceny wszystkie dekoracje i meble uległy zniszczeniu.

11. Do filmu zatrudniono ponad 1000 statystów.

12. Choć historia Jake i Rose nie wydarzyła się naprawdę, to sam J. Dawson zginał na pokładzie statku. Tego odkrycia dokonał sam reżyser podczas pisania scenariusza.

13. Trzy studia filmowe zajmujące się produkcją - 20th Century Fox, Paramount Pictures i Lightstorm Entertainment - nalegały, aby w główną rolę wcielił się Matthew McConaughey. Cameron pozostawał nieugięty i finalnie postanowiono zatrudnić DiCaprio.

14. Za odpowiednią ścieżkę dźwiękową do Titanica odpowiadał James Horner. Pierwszym wyborem Jamesa Camerona była Enya, jednak ta odmówiła współpracy.

15. Gwyneth Paltrow była brana pod uwagę do wcielenia się w postać Rose.

16. Pierwotnie w rolę Kapitana Smitha miał się wcielić Robert De Niro. Ze względu na problemy zdrowotne aktor musiał odmówić.

17. Scena, w której DiCaprio wypowiada kwestię "I'm the king of the world!" została zaimprowizowana przez aktora.

18. Film zdobył 11 Oskarów. Jednak żaden statuetki za grę aktorską.

19. Gdy film Titanic wchodził na ekrany film, cały świat nucił piosenkę My Heart Will Go On. Główna aktorka Kate Winslet nie kryła swojego obrzydzenia do tego utworu.

20. Ponoć Cameron bardziej chciał zanurkować na wrak statku, niż nakręcić o nim film.

Źródło zdjęć: wikipeda [Public Domain]

Ciekawostki o Titanicu

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa