Nadchodzi jesień

Nadchodzi jesień

Ciekawostki o jesieni

Polska złota jesień - przez wielu uważana za jedną z najpiękniejszych pór roku. Dowiedz się dlaczego liście zmieniają swój kolor, kiedy przypada pierwszy dzień jesieni oraz przeczytaj ciekawostki o tej porze roku.

Pierwszy dzień jesieni

Oficjalny pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. W tym roku (2018) kalendarzowa jesień wypada w niedzielę. Jesień klimatyczna przypada na okres, gdy średnie dobowe temperatury powietrza wynoszą od 15 do 5 stopni Celsjusza.

Dlaczego liście zmieniają swój kolor?

Zastanawiałeś się dlaczego na jesień liście zmieniają kolor? Odpowiedź jest prosta. W tej porze roku dzień staje się coraz krótszy, a co z tym idzie słońce świeci coraz krócej. Do drzew dociera mniejsza ilość promieni słonecznych, a co z tym rozkładanie chlorofilu. Jego miejsce zajmują inne barwniki - żółte i pomarańczowe.

Jesień ciekawostki

1. Polecie to okres przejściowy między latem i jesienią. Podczas tej pory przejściowej średnie dobowe temperatury osiągają wartość od 15 do 10 stopni Celsjusza.

2. Kolejnym znakiem rozpoznawczym, że nadeszła jesień są opadające liście. Drzewa otrzymują sygnał do ich zrzucenia, gdy dzień staje się krótszy. Wtedy między liściem a gałązką powstaje przegroda, która ogranicza dopływ wody. W wyniku tego procesu liść usycha i opada poprzez podmuch wiatru.

3. Symbolem tej pory roku są kasztany. W przedszkolach dzieci często są zabierane na spacery, aby je zbierać i robić z nich ludziki. Istnieją jadalne owoce kasztana. Udowodniono także, że posiadają one zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania.

4. Jesień to także znak dla ptaków, że pora odlecieć do ciepłych krajów. Powód jest prosty - brak wystarczającej ilości pożywienia zimą, a także zbyt niska temperatura panująca zimą.

5. Choć jesień uważana jest za jedną z piękniejszych pór roku w Polsce, to nie do końca jest ona taka sympatyczna. Jej negatywną stronę odczuwa portfel statystycznego Polaka. To właśnie podczas tej pory roku wydajemy najwięcej. Wydatki zaczynają się podczas kupowania wyprawki szkolnej dla swojego dziecka. Wtedy też kupowane są ubrania "na zimę". Jesień trwa aż do 21 grudnia, więc należy tu wliczyć także większość wydatków bożonarodzeniowych.

Jesień ciekawostki - znakiem rozpoznawczym tej pory roku są żółte i pomarańczowe liście na drzewach

6. Listopad jest najbardziej pochmurnym miesiącem w roku.

7. Jesień może wpływać na złe samopoczucie. Głównymi czynnikami są coraz krótsze dni oraz brak słońca.

8. Jesień jest jedną z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie. Cechą charakterystyczną tego okresu są umiarkowane temperatury. W przypadku naszego kraju występują także dość duże opady.

9. Dla roślin i zwierząt jest to czas gromadzenia zapasów przed nadchodzącą zimą.

10. 23 września przypada równonoc jesienna. Tego dnia dzień i noc trwają tyle samo. Każdego następnego dnia noc zacznie się wydłużać, zaś dzień skracać. Taki stan rzeczy potrwa aż do 22 grudnia, czyli przesilenia zimowego.

Ciekawostki o jesieni - jednak słońca jest coraz mniej

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa