Ciekawostki o jesieni
Pierwszy dzień jesieni
Dlaczego liście zmieniają swój kolor?
Jesień ciekawostki
1. Polecie to okres przejściowy między latem i jesienią. Podczas tej pory przejściowej średnie dobowe temperatury osiągają wartość od 15 do 10 stopni Celsjusza.
2. Kolejnym znakiem rozpoznawczym, że nadeszła jesień są opadające liście. Drzewa otrzymują sygnał do ich zrzucenia, gdy dzień staje się krótszy. Wtedy między liściem a gałązką powstaje przegroda, która ogranicza dopływ wody. W wyniku tego procesu liść usycha i opada poprzez podmuch wiatru.
3. Symbolem tej pory roku są kasztany. W przedszkolach dzieci często są zabierane na spacery, aby je zbierać i robić z nich ludziki. Istnieją jadalne owoce kasztana. Udowodniono także, że posiadają one zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania.
4. Jesień to także znak dla ptaków, że pora odlecieć do ciepłych krajów. Powód jest prosty - brak wystarczającej ilości pożywienia zimą, a także zbyt niska temperatura panująca zimą.
5. Choć jesień uważana jest za jedną z piękniejszych pór roku w Polsce, to nie do końca jest ona taka sympatyczna. Jej negatywną stronę odczuwa portfel statystycznego Polaka. To właśnie podczas tej pory roku wydajemy najwięcej. Wydatki zaczynają się podczas kupowania wyprawki szkolnej dla swojego dziecka. Wtedy też kupowane są ubrania "na zimę". Jesień trwa aż do 21 grudnia, więc należy tu wliczyć także większość wydatków bożonarodzeniowych.
6. Listopad jest najbardziej pochmurnym miesiącem w roku.
7. Jesień może wpływać na złe samopoczucie. Głównymi czynnikami są coraz krótsze dni oraz brak słońca.
8. Jesień jest jedną z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie. Cechą charakterystyczną tego okresu są umiarkowane temperatury. W przypadku naszego kraju występują także dość duże opady.
9. Dla roślin i zwierząt jest to czas gromadzenia zapasów przed nadchodzącą zimą.
10. 23 września przypada równonoc jesienna. Tego dnia dzień i noc trwają tyle samo. Każdego następnego dnia noc zacznie się wydłużać, zaś dzień skracać. Taki stan rzeczy potrwa aż do 22 grudnia, czyli przesilenia zimowego.