Leonardo da Vinci - Dama z gronostajem

Leonardo da Vinci - Dama z gronostajem

Dama z gronostajem ciekawostki

Dama z gronostajem ciekawostki - poznaj tajemnice obrazu Leonardo da Vinci. Dowiedz się kim jest sportretowana kobieta, jaka jest cena obrazu, a także jak znalazł się w Polsce.

Umysł tego człowieka wyprzedzał czasy, w których przyszło mu żyć. Ludzi takich jak Leonardo da Vinci historia zna niewielu. Człowiek wielu talentów - architekt, pisarz, wynalazca, rzeźbiarz, anatom, mechanik i malarz - wymieniać można bez końca. Choć do naszych czasów przetrwało zaledwie 15 obrazów tego artysty, prawie każdy potrafi wymienić choć jedną z prac. Bez wątpienia jedną z najważniejszych prac Włocha jest "Dama z gronostajem". Poznaj ciekawostki na temat tego obrazu.

Dama z gronostajem - wykonanie

Leonardo da Vinci namalował "Damę z gronostajem" około 1488-1490 roku. Obraz ten został wykonany przez Włocha na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm w technice olejnej z użyciem tempery.

Kim jest tytułowa Dama z gronostajem?

Podczas sprowadzania dzieła do Polski przez Czartoryskich tożsamość kobiety trzymającej białe zwierzątko była nieznana. Przeprowadzona w XX wieku dokładna analiza obrazu pozwoliła poznać personalia sportretowanej kobiety. Jest nią Cecylia Gallerani, kochanka księcia Mediolanu Ludwika Sforzy. Jak na tamte czasy Cecylia była kobietą nad wyraz wykształconą, brała czynny udział w dysputach filozoficznych, a także pisała wiersze. Choć nigdy nie została żoną Ludwika, to w maju 1491 roku urodziła mu syna imieniem Cesare.

W drodze do Polski

Dama z gronostajem to jeden z najcenniejszych obrazów znajdujący się na terenie Polski. Można go podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jednak zanim tam trafił przebył dość długą drogę. Najprawdopodobniej aż do 1536 roku pozostawał w rękach Cecylii. Tajemnicą pozostaje co działo się z obrazem przez kolejne 300 lat. W 1788 roku dzieło zostało kupione przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, jako prezent dla jego matki Izabeli. Portret wystawiono w Domu Gotyckim w Puławach. Podczas powstania listopadowego wywieziono go do Paryża., a dokładniej do Hotelu Lambert. Do Polski powrócił około 1880 roku. Z początkiem II Wojny Światowej stanowił dekorację wawelskiej rezydencji Hansa Franka, później ponownie opuścił Polskę. Do Krakowa powrócił w 1946 roku.

Cena Damy z gronostajem

Damy z gronostajem to obraz, którego nie idzie wycenić. W 2016 roku został on zakupiony przez państwo polskie wraz z całą kolekcją Czartoryskich za sumę 100 milionów euro.

Ciekawostki o Damie z gronostajem

1. Dzieło powstało na zlecenie księcia Mediolanu Ludwika Sforzy. Gdy Leonardo portretował Cecylię, książę Mediolanu był już zaręczony z Beatrice d’Este. Artysta miał utrudnione zadanie - jak ukazać ich miłość, gdy kochankowie nie mogą być razem? Da Vinci postawił na symbolikę w postaci gronostaju.

2. Dama z gronostajem od 29 grudnia 2016 roku jest własnością narodu polskiego.

3. W filmie Vinci autorstwa Juliusza Machulskiego przedstawiono historię kradzieży Damy z gronostajem.

4. Dzieło jest znane także pod nazwą "Dama z łasiczką".

5. W 2011 roku Dama z gronostajem podróżowała po Europie. Wówczas została ubezpieczona na 300 milionów euro.

6. Przedstawioną na portrecie kobietą jest Cecylia Gallerani.

7. Obraz znajduje się w Krakowie.

8. Obraz powstawał w latach 1488-1490.

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa