Wisła ciekawostki
Wisła ciekawostki - to nie tylko najdłuższa rzeka w Polsce, ale także ważny symbol naszego kraju. Dowiedz się jaka jest jest długość, przez ile województw przepływa oraz poznaj nieznane informacje o Wiśle.
Wisła - najdłuższa rzeka w Polsce
Bez wątpienia najdłuższą rzeką w Polsce jest Wisła, której długość wynosi 1047 km. Jej źródła znajdują się w południowej części Polski na zachodnim stoku Baraniej Góry, są nimi Czarna Wisełka (1107 m n.p.m.), Biała Wisełka (1080 m n.p.m.). Biegnąc przez całą Polskę, wpływa ona do Morza Bałtyckiego w Zatoce Gdańskiej. W odcinku ujściowym jej średnioroczny przepływ wynosi 1046 m³/s.
Mosty na Wiśle
Tym razem zacznę od pytania. Jak uważasz, ile mostów wznosi się nad najdłuższą rzeką przepływającą przez całą Polskę?
Około 60 - zdecydowana większość to mosty dla ruchu samochodowego, 15 z nich to mosty kolejowe, zaś zaledwie trzy łączą mosty kolejowe i drogowe.
Pływanie dla każdego
Po Wiśle pływać może każdy i nie są wymagane specjalne zezwolenia, czy rejestracja łodzi. Jednak należy mieć na uwadze, że występują pewne ograniczenia. Bez uprawnień można się przemieszczać po Wiśle łodziami z silnikiem do 13 koni mechanicznych i długości nieprzekraczającej 12 metrów. W Warszawie w Porcie Czerniakowskim można wypożyczyć kajaki.
Wirtualny rejs po Wiśle
Wraz z końcem 2017 roku Google udostępniło w swojej usłudze map, możliwość odbycia wirtualnego rejsu po Wiśle. Zdjęcia wykonano przy współpracy z WWF Polska. Niestety nie nagrano całej trasy Wisły, a jedynie okolice Torunia, Warszawy oraz Krakowa.
Ciekawostki o Wiśle
1. Mieszczą się na niej trzy zbiorniki - jezioro Czerniańskie, Goczałkowskie i Włocławskie.
2. Wisła przepływa przez liczne parki krajobrazowe.
3. Myślisz, że w Warszawie nie ma plaż? Błąd! W stolicy naszego kraju znajduje się pięć plaż miejskich i jeszcze więcej dzikich.
4. W sezonie życie nad Wisłą w stolicy kwietnie. Warszawiacy i turyści mogą wypoczywać na plażach, wypić drinka w jednym z pubów bądź skosztować pyszny posiłek. Niestety popularność Wisły generuje także ogromną ilość odpadów. Po jednym słonecznym weekendzie na wywiezienie śmieci z Poniatówki (najpopularniejsza plaża) potrzeba nawet ośmiu ciężarówek. Szacuje się, że w samym sezonie z okolic Wisły wywozi się około 6 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To plus minus 10 basenów olimpijskich.
5. 28 sierpnia 2015 - tego dnia w Warszawie odnotowano historycznie niski poziom Wisły, który wyniósł 41 cm.
6. Zgodnie z uchwałą sejmu, rok 2017 nazwany został Rokiem Rzeki Wisły.
7. Wisła przepływa przez 8 województw.
8. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie.
9. Polska bywa nazywana "krajem nad Wisłą".
10. Imieniem tej rzeki nazywane są miejscowości, obiekty i kluby sportowe, statki, czy pierwszy produkowany w Polsce telewizor.
11. Jednym z pierwszych kronikarzy, który wspominał o tej rzece był Wincenty Kadłubek.
12. Po raz pierwszy nazwę "Wisła" użyto ponad dwa wieku temu. Pierwsza spisana wzmianka pochodzi z 7-5 roku p.n.e.