Ciekawostki o Nowej Zelandii

Ciekawostki o Nowej Zelandii

Nowa Zelandia ciekawostki

Nowa Zelandia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, czym jest jezioro Patelnia oraz co ma z nią wspólnego Miś Uszatek.

1. Nowa Zelandia to położone na Pacyfiku niewielkie państwo wyspiarskie. Składa się z dwóch głównych wysp - Północnej oraz Południowej - a także szeregu mniejszych. Stolicą tego kraju jest Wellington, natomiast jego głową królowa Elżbieta II (Nowa Zelandia połączona jest z Wielką Brytanią unią personalną).

2. Płatności w tym kraju dokonywane są w dolarach nowozelandzkich. Potoczna nazwa tej waluty to "kiwi".

3. Powierzchnia terytorialna tego kraju jest zbliżona do powierzchni Polski. Nasz kraj jest jednak większy o 1,2 raza.

4. Najwyższy szczyt tego państwa znajduje się w Alpach Południowych i jest nim Góra Cooka. Jego aktualna wysokość wynosi 3724 metry - wcześniej była ona wyższa o 40 metrów. Ubytek ten związany jest z osunięciem się skały w grudniu 1991 oraz 1996 roku.
Nazwa ta została przyjęta na cześć angielskiego żeglarza Jamesa Cooka, któremu udało się dotrzeć do Nowej Zelandii w 1770 roku. Pierwszego wejścia na tę górę dokonano w 1894 roku.

5. Obecnie funkcjonująca flaga Nowe Zelandii została przyjęta 24 marca 1902 roku. W górnej lewej części granatowego prostokąta znajduje się Union Jack (flaga Wielkiej Brytanii) nawiązujący do kolonialnej przeszłości tego państwa (tereny te stanowiły dawniej brytyjskie dominium). W jej prawej części umieszczono cztery gwiazdy nawiązujące do Krzyża Południa, który odwołuje się do położenia Nowej Zelandii na południowej półkuli.
Od wielu lat trwa debata publiczna nad zmianą flagi państwowej - przeprowadzono nawet dwa referenda w 2015 i 2016 roku, jednak w wyniku głosowania zachowano obecny wygląd flagi.

6. Nowa Zelandia należy do niewielkiej grupy trzech krajów posiadających dwa oficjalne hymny narodowe.

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia ciekawe fakty

1. To pierwszy kraj na świecie, który przyznał kobietom prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych. Miało to miejsce w 1893 roku.

2. W 2010 roku Mennica Polska otrzymała zlecenie od nowozelandzkiej wyspy Niue na wybicie monet o nominale jednego dolara wraz z wizerunkiem Misia Uszatka. Do obiegu zostało wprowadzonych 8000 takich monet.
Na tej samej wyspie do obiegu wprowadzono także monety z wizerunkiem pokemonów.

3. Kiwi to nielotny ptak mieszkający na terenie Nowej Zelandii oraz jeden z jego symboli. Dla wielu to także styl życia. Osoby będące kiwi niczym się nie przejmują, są wesołe, problemy na świecie nie są ich obiektem zainteresowania oraz nie są pracoholikami.

4. Wielu osobom błędnie się wydaje, iż kraj ten jest wyspą tropikalną, jednak w najcieplejszych miesiącach - trwających od listopada do kwietnia - temperatura powietrza osiąga między 18 a 25 stopni.

5. Palacz w tym kraju nie wiedzie łatwego życia - cena jednej paczki papierosów wynosi około 16 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje prawie 43 zł. Szacuje się, że do 2020 roku cena za paczkę może podskoczyć do 25 dolarów.

6. Nowa Zelandia wcale nie leży tak blisko Australii, jak może się wydawać. Odległość miedzy tymi krajami wynosi ponad 2000 kilometrów.

7. W kraju tym obowiązują cztery języki urzędowe - angielski, maoryski, nowozelandzki oraz migowy.

8. Komary nie stanowią na obszarze tego kraju wielkiego problemu, ponieważ wręcz nie istnieją.

9. Nowozelandczycy zajmują trzecie miejsce na świecie wśród narodów dotkniętych problemem otyłości.

10. Zarejestrowanie samochodu jest niezwykle proste i trwa około 5 minut. Wystarczy wypełnić jeden formularz na poczcie i go nadać.

11. W kraju tym spokojne życie wiedzie około 31 milionów owiec. To o ponad 7 razy więcej niż ludzi.

12. Pierwszą na świecie osobom, która zdobyła szczyt Mount Everest był sir Edmund Hillary. Jego podobizna znajduje się na banknocie o nominale 5 dolarów.

13. Gatunek największy papug na świecie żyje właśnie na terenie tego kraju. Kakapo to nielotna papuga, która prowadzi nocny tryb życia. Szacuje się, że obecnie żyje już tylko 100 przedstawicieli tego gatunku.

14. Entoloma hochstetteri to dość wyjątkowy gatunek grzyba o niebieskiej barwie. Występuje on w dwóch krajach - Indiach i właśnie Nowej Zelandii. Jego podobizna została umieszczona na banknocie o nominale 50 dolarów oraz znaczku pocztowym. Grzyb ten jest niejadalny.

15. Nowa Zelandia i USA to jedyne kraje na świecie, w których dozwolona jest reklama leków na receptę.

Nowa Zelandia ciekawe miejsca

1. Leżące w niedalekiej odległości od miasta Nelson źródła Waikoropupu posiadają najczystszą wodę źródlaną na świecie.

2. Jezioro Frying Pan, nazywane także jeziorem Patelnią, to największe na świecie gorące źródło, w najgłębszym punkcie temperatura wody osiąga 200 °C.

3. Baldwin Street to dość krótka ulica o długości niecałych 350 metrów znajdująca się w Dunedin. Jej stopień nachylenia wynosi 35%.

4. Przez pas startowy lotniska w Gisborne przebiegają tory kolejowe, po których czynnie poruszają się pociągi. Dowiedz się więcej.

Nowa Zelandia ciekawostki - widok na Górę Cooka

Nowa Zelandia ciekawostki - widok na Górę Cooka

Ciekawostki o Nowej Zelandii - jezioro Tekapo

Ciekawostki o Nowej Zelandii - jezioro Tekapo

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa