Starożytny Rzym - fakty i informacje

Starożytny Rzym - fakty i informacje

Starożytny Rzym ciekawostki

Starożytny Rzym ciekawostki - dowiedz się kto wprowadził podatek od moczu, dlaczego uczta dwunastu bogów zbulwersowała ówczesnych Rzymian oraz co leczyła krew poległego gladiatora.

Zakupy w starożytnym Rzymie

Obecnie każde większe miasto posiada ogromne centrum handlowe. Takie centrum istniało także w starożytnym Rzymie. Hale Trajana zostały wybudowane z początkiem II wieku. Obiekt powstał na polecenie cesarza Trajana. Na terenie obiektu funkcjonowało 150 sklepów i biur.

Amfiteatr Flawiuszów

Jednym z symboli Rzymu jest Koloseum. Amfiteatr został wybudowany w latach 70 - 80 n.e. w czasie panowania cesarzy Wespazjana i Tytusa. Ta ogromna eliptyczna budowla była w stanie pomieścić do 50 tysięcy widzów. Były tam organizowane walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta, a także mordy na chrześcijanach.

Podatek od moczu

Obecnie na całym świecie istnieje wiele absurdalnych podatków. Jednak istniały one już w najdawniejszych czasach. Jeden z nich został wprowadzony w 74 roku n.e. przez cesarza Wespazjana. Postanowił on opodatkować mocz w toaletach publicznych. Pomysł wprowadzenia nowej daniny miał zostać skrytykowany przez syna cesarza. Wespazjan opowiedział mu wówczas Pecunia non olet, czyli „Pieniądz nie śmierdzi”. Co ciekawe, starożytni Rzymianie wykorzystywali mocz do prania ubrań, a także w medycynie. Osoby odpowiedzialne za zbieranie moczu nazywano fullones.

Uczta na bogato

Panujący w latach od 27 do 14 p.n.e. cesarz Oktawian August miał zorganizować ucztę dwunastu bogów. Na to specjalne wydarzenie każdy z gości miał przebrać się za wybrane bóstwo. Oktawian przywdział postać Apollina. Na wieść o tym wydarzeniu Rzymianie się oburzyli. Obawiali się gniewu bożego, jaki mogla wywołać owa zabawa. Co więcej, w mieście panował wielki głód.

Ciekawostki o starożytnym Rzymie

1. W starożytnym Rzymie kobiety piły terpentynę. Zabieg ten miał sprawić, iż zapach moczu będzie pachniał jak róże.

2. Starożytni mieszkańcy Rzymu wyznawali wielu bogów. Należeli do nich bogini kanalizacji, bóg toaletowy oraz bóg odchodów.

3. Do prania ubrań używano moczu.

4. Watykan znajduje się obecnie w tym samym miejscu, w którym cesarz Neron próbował zabić chrześcijan w Rzymie. Ich prześladowanie i mordowanie było "normalnością" w ówczesnych czasach.

5. Jednym z przysmaków starożytnych Rzymian były języki flamingów.

6. W tym okresie kobiety nakładały na siebie pot gladiatorów. Miało to pozytywnie wpływać na ich cerę.

Koloseum - symbol Rzymu

Koloseum - symbol Rzymu

7. W starożytnym Rzymie wierzono, że osoba z krzywym nosem jest urodzonym przywódcą.

8. Na terenie starożytnego Rzymu funkcjonowało około 900 publicznych łaźni.

9. Początkowo samobójstwa były społecznie akceptowalne. W miarę upływu czasu uznano je za przestępstwo przeciwko państwu z uwagi na koszta jakie generowały.

10. Salpa to gatunek ryby mogący powodować halucynacje po zjedzeniu. Starożytni Rzymianie spożywali tę rybę jako narkotyk rekreacyjny.

11. Cywilizacja starożytnego Rzymu powstała już w VIII wieku p.n.e.

12. Za zabicie ojca prawo przewidywało karę śmierci. Ojcobójca był zaszywany w ogromnym worku wraz z psem, żmiją i kogutem, a następnie wrzucany do morza..

13. Starożytni Rzymianie używali ołowiu jako sztuczny słodzik.

14. Średnia długość życia w tych czasach wynosiła od 20 do 30 lat.

15. Ówcześni medycy zalecali uprawianie miłości w środkowym etapie cyklu menstruacyjnego u kobiety. Zgodnie z ich wiedzą miało to zapobiec ciąży.

16. Osoby leworęczne uważano za pechowe i niegodne zaufania.

17. Rzymianie byli przekonani, że Chrześcijanie uprawiają kanibalizm. W końcu spożywali ciało i pili krew Chrystusa.

18. Gdy umierał cesarz wypuszczano orła, który był symbolem boga Jowisza. Orzeł miał zanieść duszę cesarza do nieba.

19. Wierzono, iż krew poległego gladiatora jest w stanie uleczyć osobę chorą na epilepsję, czy bezpłodność. Gdy z areny wynoszono ciało zabitego, handlarze zbierali jeszcze ciepłą krew i sprzedawali.

20. Zgodnie z decyzją pierwszego cesarza Oktawiana Augusta, żołnierze mieli zabronione wchodzić w związek małżeński. Prawo zostało wycofane dopiero 200 lat po śmierci władcy.

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa