Ciekawostki o Mona Lisie
Mona Lisa ciekawostki - to jeden z najbardziej znanych obrazów na świecie. Poznaj nieznane ciekawostki o dziele Leonarda da Vinci, dowiedz się kim była Mona Lisa, a także gdzie się podziały jej brwi.
Kim jest Mona Lisa?
Jej portret zna prawie każdy, ale niewiele osób wie kim naprawdę była Mona Lisa. Zdania w tej kwestii są podzielone. Według wielu ekspertów na obrazie znajduje się Lisa Gherardini, żona florenckiego kupca Francesca Gioconda. Podczas pozowania kobieta miała 24 lata i dwójkę dzieci.
Mniej popularna teoria głosi, że Leonardo namalował samego siebie w żeńskiej odsłonie. Poprawna nazwa tego dzieła powinna brzmieć "Mana Lajza", tłumacząc z języka włoskiego "Moja lady".
Całkiem niedawno przedstawiono opinię, jakoby Mona Lisa była mężczyzną. Wedle tej wersji Leonardo sportretował jednego z najbardziej zaufanych uczniów - Giano Giacomo Caprotti.
Prawda jest smutna - niestety prawdziwa tożsamość Mona Lisy na zawsze pozostanie dla nas zagadką.
Tajemniczy uśmiech
Znakiem rozpoznawczym Mona Lisy jest jej tajemniczy uśmiech, który do dziś stanowi zagadkę. Czy Mona Lisa rzeczywiście się uśmiecha? Jedni twierdzą, że tak. Według innych jej usta wcale się nie uśmiechają, a zadowolenie Mona Lisy to tylko złudzenie optyczne dzięki "sztuczkom" zastosowanym przez autora portretu. Gdy spojrzymy prosto w oczy kobiecie, jej uśmiech staje się jakby wyraźniejszy. Mona Lisa poważnieje, gdy patrzymy tylko na jej usta.
Istnieje także teoria, jakoby tajemniczy uśmiech kobiety był wynikiem działania samego Leonarda. Artysta miał wynająć sześcioosobowy zespół muzyczny grający na żywo, zaś po pomieszczeniu miał chadzać biały kot.
Jak się czuje Mona Lisa?
Mona Lisa została dokładnie przebadana przy użyciu oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Według niego kobieta jest w 83% szczęśliwa, w 9% odczuwa obrzydzenie, w 6% lęka się i w 2% odczuwa gniew.
Gdzie się podziały brwi Mona Lisy?
Oto jest pytanie! Mona Lisa nie posiada brwi. Podobnie jak w przypadku jej tożsamości, istnieje kilka teorii. Najpopularniejsza związana jest z techniką malowania przez Leonarda. Artysta podczas tworzenia swojego dzieła nałożył ponad trzydzieści warstw farby. Niektóre z nich były cieńszeod ludzkiego włosa. Ofiarą zastosowanej przez da Vinci techniki padły brwi kobiety. Włoch w trakcie ich malowania naniósł szczególnie małe ilości farb. Z biegiem czasu zaczęły one blaknąć, aż w końcu zniknęły. Przeprowadzona w 2007 roku analiza obrazu dowiodła, że pierwotnie Mona Lisa posiadała bardzo wyraźne brwi.
Druga teoria zakłada, że Leonardo jako perfekcjonista postanowił usunąć brwi Mona Lisy w celu ich poprawy. Niestety nie namalował ich ponownie.
Wandalizm
Zanim Mona Lisa trafiła za kuloodporną szybę, kilkukrotnie musiała samodzielnie bronić się przed atakami. Gdy w 1956 roku przebywała na wystawie w muzeum w Montauban została oblana kwasem. Dolna część obrazu uległa poważnemu uszkodzeniu. Tego samego roku, a dokładniej 30 grudnia młody Boliwijczyk Ugo Ungaza rzucił kamieniem w płótno. W wyniku tego zdarzenia uszkodzeniu uległ prawy łokieć kobiety.
Środki ostrożności
Obecnie Mona Lisa posiada swoje własne pomieszczenie w Luwrze. Portret został umieszczony za kuloodporną szybą. Co więcej stworzono tam specjalny mikroklimat, który chroni ją przed negatywnym wpływem środowiska naturalnego. Kobieta posiada także swoją własną ochronę. Muzeum zainwestowało ponad siedem milionów dolarów w celu przystosowania pomieszczenia dla obrazu.
Zuchwała kradzież
21 sierpnia 1911 roku - ten dzień Mona Lisa zapamięta na zawsze, ponieważ została skradziona z Luwru. Policja bardzo długo nie potrafiła ustalić tożsamości złodzieja. Na listę podejrzanych trafił nawet Pablo Picasso. Obraz został przywłaszczony przez pracownika muzeum Vincenzo Peruggia. Mężczyzna wyjął obraz z ramy i schował pod płaszczem. Po zamknięciu obiektu wyszedł wraz z Mona Lisą. Przez pierwsze dwa lata Vincenzo ukrywał się w Paryżu, aż w końcu udał do Włoch. Będąc na miejscu skontaktował się z florenckim antykwariuszem Alfredem Geri w celu sprzedaży obrazu. Doszło do spotkania, na którym potwierdzono autentyczność obrazu i ustalono cenę zakupu - pół miliona lirów (obecnie około dwa miliony dolarów). Złodziej został aresztowany, natomiast Mona Lisa wróciła do Paryża w 1913 roku.
Przed sądem Perrugia argumentował, że chciał zwrócić największe dzieło Leonarda do ojczystego kraju. W trakcie dochodzenia złodziej przyznał, że myślał także o kradzieży innego dzieła, jednak okazało się zbyt duże. Ostatecznie zapadł wyrok o skazaniu na rok i piętnaście dni pozbawienia wolności.
Gdzie znajduje się Mona Lisa?
Mona Lisa na co dzień mieszka w paryskim Luwrze. Każdego roku muzeum odwiedza około 10 miliona osób. Szacuje się, że blisko 80% z nich pojawia się w Luwrze tylko po to, aby zobaczyć obraz Leonarda da Vinci.
Mona Lisa - wykonanie
Ten olejny obraz autorstwa Leonardo da Vinci powstawał w latach 1503-1506 na drewnie topoli. Dzieło ma wymiary 77 na 53 cm.
Mona Lisa ciekawostki
1. Każdego roku Mona Lisa otrzymuje tysiące listów miłosnych. Z tego powodu zdecydowano utworzyć dla niej prywatną skrzynkę pocztową.
2. W 1962 roku Mona Lisa wybrała się w podróż do Waszyngtonu. Ubezpieczono ją wówczas na kwotę 100 milionów dolarów.
3. W zbiorach hiszpańskiego muzeum w Prado w Madrycie znajduje się niemalże identyczna kopia Mona Lisy. Prawdopodobnie została ona namalowana przez jednego z uczniów Leonarda.
4. Przypuszcza się, że Leonardo wprowadził poprawki do swojego dzieła w 1517 roku.
5. W prawej źrenicy Mona Lisy Leonardo namalował niemalże niewidoczne dla ludzkiego oka litery LV.
6. Liczne badania przeprowadzone na obrazie dowiodły, że na jednym płótnie powstały trzy wersje Mona Lisy. Prawdopodobnie Leonardo kilka razy próbował namalować swoje dzieło.
7. Podczas panowania Napoleona, obraz zawisł w prywatnej sypialni cesarza.
8. Mona Lisa ma już 519 lat.
9. Mona Lisa nie ma brwi.
10. Mona Lisa jest własnością rządu Francji.
Czy wiesz, że...
Leonardo da Vinci został prawie skazany na śmierć? W wieku 24 lat Włoch został aresztowany pod zarzutem sodomii. W XV wieku groziła za to kara śmierci. Zarzuty względem artysty wycofano, ponieważ nie pojawili się żadni świadkowie.
Jedno z największych dzieł Włocha - Dama z gronostajem - można podziwiać w Krakowie.