Niesamowite informacje o liczbie Pi

Niesamowite informacje o liczbie Pi

Liczba Pi ciekawostki

Liczba Pi ciekawostki - o jej istnieniu dowiadujemy się dopiero w szkole. Dowiedz się kiedy obchodzony jest Dzień Liczby Pi, kto uważany jest za jej patrona, a także z ilu cyfr się składa.

Dzień Liczby Pi

Na całym świecie jest wiele nietypowych świąt. Należy do nich także obchodzony 14 marca Dzień Liczby Pi. Świętowane jest głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. W Polsce ten dzień z roku na rok zyskuje na popularności. Data nie jest przypadkowa. Wiąże się ona z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego - 3.14, co w Stanach Zjednoczonych zapisywane jest jako 14 marca.

Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi był obchodzony w 1988 roku. Inicjatorem był Larry Shaw. Tego dnia spożywane są też specjalne przysmaki. W języku angielskim wyraz pi oraz pie (ciastko), wymawia się tak samo. W związku z tym uczeni i studenci zajadają się plackami pizzy, amerykańską szarlotką oraz innymi okrągłymi ciastami.

W 2009 roku Izba Reprezentantów w USA przegłosowała uchwałę, która oficjalnie wprowadziła nowe święto - Dzień Liczby Pi. Dzień ten ma za zadanie popularyzację matematyki, jako dziedziny naukowej.

Z ilu cyfr się składa?

Nigdy się nie dowiemy ile dokładnie wynosi liczba Pi. Jest to niemożliwe. Jednak w listopadzie 2016 roku udało się poznać 22 459 157 718 361 cyfr po przecinku. Prace obliczeniowe trwały aż 105 dni. Dalsze obliczenia nie mają praktycznie żadnego sensu, robi się to głównie z pasji i ciekawości. Zaawansowane obliczenia wymagają podania 47 miejsc po przecinku.

Drugie imię

Liczba Pi bywa także nazywana ludolfiną - na cześć Ludolpha van Ceulena, któremu udało się obliczyć π do 35 miejsca po przecinku. Wartość ta została wyryta na nagrobku Ludolpha.

Recytacja Liczby Pi

Obsesja na punkcie π doprowadziła do specjalnego konkursu, w którym zawodnicy recytują liczbę Pi. W Księdze Rekordów Guinnessa znalazł się wyczyn Japończyka Haraguchi Akira,któremu udało się wyrecytować 100 tysięcy cyfr w 16 godzin. W światowym rankingu wynik jest jeszcze bardziej imponujący. Sharma Suresh Kumar 21 października 2015 roku wyrecytował 70030 znaków. Zajęło mu to 17 godzin i 14 minut.

Ciekawostki o Liczbie Pi

1. To wie prawie każdy, ale wypada o tym wspomnieć - w przybliżeniu π wynosi 3,14.

2. Liczba Pi należy do najbardziej rozpoznawalnych stałych matematycznych na świecie.

3. Fascynuje matematyków z całego świata. Liczba Pi jest niewymierna - przedstawienie jej jako iloraz dwóch liczb całkowitych jest niemożliwe - oraz przestępna.

4. Symbol liczby Pi - π - został wprowadzony przez walijskiego matematyka William Jones. Uczony użył go po raz pierwszy w swojej książce z 1706 roku.

5. Niektórzy nazywają ją także stałą Archimedesa. Uczony już w starożytności podjął próbę oszacowania jej wartości.

6. Pierwsze zero pojawia się dopiero w 32 miejscu po przecinku.

7. Do wykonywania większości obliczeń wystarczy znajomość liczby Pi do 2 miejsca po przecinku.

8. Za patrona Liczby Pi uznaje się Alberta Einsteina, który urodził się właśnie 14 marca.

9. Istnieje 2/3 prawdopodobieństwa, że wśród rozwinięcia liczby Pi znajdziesz datę swoich urodzin w formacie DDMMYYYY.

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa