Co przynosi szczęście?

Co przynosi szczęście?

Symbole przynoszące szczęście

Nie musimy w nie do końca wierzyć, ale praktycznie każdy z nas posiada jakiś "szczęśliwy" przedmiot, w którym upatruje magiczną moc przynoszącą szczęście. Niektórzy noszą je przy sobie w formie amuletu, inni ustawiają na półce w domu. Starożytni Egipcjanie nosili przy sobie talizmany, które miały ich ustrzec przed śmiercią i złymi duchami. W Japonii wyjątkową moc ma posiadać figurka kota. Współcześnie najpopularniejszym symbolem szczęścia jest czterolistna koniczyna. A co Tobie może przynieść szczęście?

Czterolistna koniczyna

Bez wątpienia jej znalezienie to dobry znak. To dość rzadko występująca odmiana koniczyny, która zamiast trzech posiada cztery listki. Według wierzeń każdy z nich oznacza co innego - pierwszy symbolizuje nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość, zaś ten najrzadziej występujący szczęście. Niezwykła moc czterolistnej koniczyny wywodzi się z celtyckich wierzeń. Druidzi wierzyli, iż chroni ona przed złem i zwiastuje przychylność bogów. Symbol ten istnieje już od najdawniejszych czasów - gdy Ewa opuszczała biblijny raj jej odzienie stanowiła jedyni czterolistna koniczyna.

Znalezienie tej rośliny nie jest łatwe. Szacuje się, że na 10 tysięcy "zwykłych" przypada ta "wyjątkowa".

Słoń z uniesioną trąbą

Słonie są jednymi z największych i najpotężniejszych zwierząt na Ziemi. Ze względu na swoją budowę, jak i usposobienie kojarzone są z siłą, potęgą i bogactwem. W zależności od kultury ich znaczenie może być odmienne. W hinduizmie i buddyzmie przypisuje się im wyjątkowe cechy. Ganeśa to bóg w mitologii indyjskiej. Przedstawiany jest on jako człowiek z głową słonia. Utożsamia się go ze szczęściem i powodzeniem. W Tajlandii słonie są uważane za święte. Obecnie dość popularnym amuletem "na szczęście" jest słoń z uniesioną trąbą. Jego popularyzacja przypada na czasy Wielkiego Kryzysu, kiedy to ludzie szukali przeróżnych talizmanów mających odmienić ich los.

Siódemka

W wielu religiach i mitologiach cyfrę siedem cechuje wyjątkowość. Uważana jest za mistyczną, symbolizuje całość i dopełnienie, przedstawia związek czasu i przestrzeni. Często występuje w Biblii - w Nowym Testamencie oznacza pełnię i doskonałość. Zgodnie z zapiskami w Torze święty rok następuje co siedem lat. W Japonii utożsamiana jest z siedmioma bogami szczęścia.

Czy mogę być winna grosika?

Proszę zostawić na szczęście. Jeden grosz nie ma praktycznie żaden wartości nabywczej. Jednak posiada nadprzyrodzone moce - potrafi przynieść szczęście. Wręczając komuś w prezencie nowy portfel powinno w nim być kilka grosików. Mają one uchronić właściciela od bankructwa i zapewnić płynność finansową. To jeden z przedmiotów, który może przynieść szczęście w finansach.

Kolejnym symbolem szczęścia jest tęcza.

Tęcza

Zawsze składa się z siedmiu kolorów, a siódemka jak już wcześniej wspomniano to szczęśliwa cyfra. To zjawisko optyczne często występuje na niebie na skutek rozszczepienia się światła w kroplach wody. W sennikach określana jest jako symbol nadziei, zwiastunem lepszej przyszłości i szczęścia. Najpopularniejsza z teorii objaśniająca ten symbol wywodzi się z Biblii. Stanowi ona biblijny symbol przymierza Boga z ludźmi. Po zakończeniu potopu Bóg złożył Noemu obietnicę - nigdy więcej Ziemia nie będzie zniszczona w podobny sposób, a na niebie rozciągnął tęczę.

Podkowa

Podkowy mają dwa rodzaje zastosowań. W tym praktycznym wykorzystywana jest jako metalowe wzmocnienie do podkuwania końskich kopyt. Zabieg ten ma zapobiec ich ścieraniu. Przybijane są do przednich lub do wszystkich czterech. Drugi ma charakter symboliczny, w którym podkowa przynosi szczęście. Wiąże się z nim pewna legenda sięgająca początków X wieku. Związana jest ona z patronem ślusarzy, złotników, kowali i muzyków - Świętym Dunstanie z Canterbury. W latach 960-988 był on arcybiskupem Canterbury. Święty należał do bardzo pracowitych i uczciwych osób. Pewnego dnia miał go nawiedzić sam diabeł z prośbą o podkucie kopyt. Dustan od razu wyczuł z kim ma do czynienia. Bez wahania pochwycił szatana za kołnierz, związał i powiesił na haku. Następnie złapał rozżarzony pręt i zaczął go przypalać. Choć lucyfer jest przyzwyczajony do płomieni, to nie mógł znieść tortur zadawanych przez bogobojnego mężczyznę. W pewnym momencie pękł i błagał o litość. Dustan zmusił demona do złożenia przysięgi. Miał on omijać domy, nad którymi zawieszona była podkowa. Od tej chwili odpędzała ona złe moce od każdego domostwa.

Z kolei Celtowie wierzyli w magiczne moce żelaza i półksiężyca. Obecnie podkowa zawieszona nad frontowymi drzwiami ma sprowadzić szczęście, zdrowie i pomyślność na mieszkańców.

Królicza łapka

Podobno jako amulet ochronny nosi ją już Celtowie w 600 r. p.n.e. To znany na całym świecie symbol ochronny i przynoszący szczęście. Upowszechniony został przez afrykańskich niewolników sprowadzonych na południe USA. Wywodzi się on ze zbioru wierzeń ludowych hoodoo.

Bocian

Ten ptak cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród ludzi w naszym kraju. Bocian jest symbolem szczęścia oraz mądrości. Domostwa z gniazdem bocianów na dachu od dawien dawna wywoływały zazdrość u sąsiadów. Według wierzeń zakładają je jedynie u dobrych ludzi i zsyłają na nich szczęście.

Kominiarz

Zgodnie z bardzo popularnym przesądem widząc kominiarza należy natychmiast złapać się za guzik. Wówczas możemy oczekiwać szczęśliwych chwil w naszym życiu. W bardziej rozbudowanej wersji guzik można puścić dopiero wtedy, gdy zobaczymy łysą osobę w okularach. Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych czasów. Gdy kominiarz odwiedzał osadę, każda gospodyni chciała, aby to jej dom odwiedził jako pierwszy. Wówczas jego szaty były jeszcze czyste. Kobiety próbowały sprowadzić kominiarza do swojego domu ciągnąc go za guzik. Pierwsze domostwo, które odwiedził uchodziło za szczęśliwe.

Maneki-neko wita wielu gości wchodzących do restauracji, czy sklepów w Azji.

Maneki-neko

To szczególnie popularny w Japonii, Chinach i Tajlandii wizerunek kota przedstawionego w pozycji siedzącej z uniesioną ku górze prawą lub lewą łapką. Współcześnie występuje na całym świecie. W wielu azjatyckich krajach znajdują się w wejściach do sklepów, restauracji, a nawet domów. Mają na celu oddalanie nieszczęścia i przyciąganie dobrobytu.

Bambus

Zgodnie z chińskimi wierzeniami bambus symbolizuje szczęście, pieniądze i powodzenie. W wielu domach drzewka bambusowe są ustawiane w południowo-wschodnim kącie.

Szczęśliwa ósemka

Szczęśliwą liczbą w Chinach jest ósemka. Słowa "osiem" i "bogactwo" brzmią w języki chińskim bardzo podobnie, z tego właśnie powodu przypisuje się tej liczbie szczególne moce.

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa