Oktoberfest ciekawostki - święto piwa w Monachium
Oktoberfest ciekawostki - poznaj historię powstania największego na świecie festiwalu piwa. Dowiedz się dlaczego Oktoberfest odbywa się we wrześniu, jak wygląda rozpoczęcie festiwalu oraz kto jest rekordzistą w ilości przeniesionych kufli piwnych.
Oktoberfest - święto piwa
Podobne wydarzenia, jednak na znacznie mniejszą skalę były organizowane w Bawarii już w XVI wieku. Związane to było z wprowadzonym w 1516 roku Bawarskim Prawem Czystości. Ta historyczna już norma prawna określała ramy czasowe, w których dozwolone było warzenie piwa. Przypadało to na okres od 29 września do 23 kwietnia. Sprzyjało to organizacji festynów na przełomie września i października, których celem było spożycie piwa z ubiegłego sezonu browarskiego.
Oktoberfest jaki dziś znamy narodził się ponad 200 lat temu w Monachium. Dokładnie 12 października 1870 roku zorganizowano pierwszy tego rodzaju festyn z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika z wybranką jego serca księżniczką Teresą. Pierwotnie impreza zorganizowana przed murami miasta miała charakter sportowy. Odbywały się tam między innymi wyścigi konne na wzór tych ze starożytnych igrzysk olimpijskich (książę Ludwik był pasjonatem czasów starożytnych). Impreza spotkała się z pozytywną reakacją mieszkańców miasta, dlatego rok później zdecydowano o powtórzeniu wydarzenia.
Piwo na Oktobefest
Festyn zaczął nabierać charakteru jaki ma obecnie podkoniec XIX wieku. Dokładnie w 1880 roku władze wydały zgodę na sprzedaż piwa. Zgodnie z przepisami Oktoberfestu na festiwalu mogą pojawić się jedynie monachijskie browary. Co więcej, muszą one warzyć trunek zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości. Tymi browarami są: Spaten-Franziskaner-Bräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu.
Rozpoczęcie festiwalu
Zgodnie z tradycją Oktoberfest otwierany jest przez burmistrza Monachium. Przy użyciu drewnianego młota odszpuntowuje pierwszą festiwalową beczkę. Każdego roku festiwalowicze z zapartym tchem obserwują ile uderzeń będzie potrzebnych nim popłynie piwo. Rekordzista potrzebował dziewiętnastu uderzeń. Pierwszy kufel z tym trunkiem wędruje do premiera Bawarii, który po wypowiedzeniu słów "O’zapft is!" (odszpuntowana), otwiera Oktoberfest.
Święto październikowe we wrześniu
Pierwotnie Oktoberfest miał miejsce w październiku. Na przeprowadzenie zmiany zdecydowano się w 1872 roku, kiedy to początek festynu przesunięto na wrzesień. Decyzja ta była uwarunkowana ładną pogodą w tym okresie. Wydłużono także czas trwania imprezy do dwóch tygodni. Najważniejsze niemieckie święto piwa trwa zazwyczaj 16 dni. Wydłużenie (do maksymalnie 18 dni) następuje w przypadku, gdy pierwsza niedziela w październiku wypada na 1 lub 2 dzień miesiąca.
Kufel na Oktoberfest
Pierwotnie kufle, w których podawano piwo były wykonane z ceramiki. W miarę upływu czasu zdecydowano zamienić je na szklane, co miało zapobiec ewentualnemu oszustwu w ich napełnianiu. Tradycyjny kufel piwny tzw. Maßkrug, to najpopularniejsza pamiątka z Oktoberfestu. Można je nabyć na festiwalowych straganach. Posiadają one plakietki z symbolem i datą z wydarzenia. Kufel, w którym podawany jest browar pod namiotem, stanowi własność browarów. Przywłaszczenie jednego z nich jest kradzieżą, jednak są one atrakcyjniejsze od tych do kupienia. Z uwagi na liczne kradzieże, organizatorzy poinstruowali służby ochronne, aby baczniej przyglądały się osobom mogącym "przypadkowo" opuścić namiot z kuflem.
Kelnerki pracujące w trakcie wydarzenia są w stanie podać do stolika do dziesięciu kufli. Sam kufel waży około 1,1 kg, który uzupełniany jest litrową zawartością złotego trunku (kolejny kilogram).
Rekordzistą w ilości dostarczonych kufli jest Oliver Struempfel. Aby jego osiągnięcie zostało uznane przez komisję, mężczyzna musiał przejść regulaminowe 40 metrów z wypełnionymi po brzegi kuflami piwa. Olivier startował z 31 kuflami, które ważyły około 73 kg. Do stolika dotarł z 29 - upuścił jedno naczynie, zaś z drugiego ulał 10 procent zawartości. To niepowodzenie nie przeszkodziło mu w pobiciu poprzedniego rekordu 25 kufli.
Oktoberfest 2019
Tegoroczny Oktoberfest zacznie się 21 września i potrwa do 6 października. Będzie to 186 edycja festiwalu.
Ciekawostki o Oktoberfest
1. W ponad 200-letniej tradycji Oktoberfest nie odbył się 24 razy. Po raz pierwszy festiwal monachijskiego piwa nie odbył się w 1813 roku. Kolejne przerwy spowodowane epidemią cholery przypadły na lata 1854 i 1873. Najdłuższa przerwa miała miejsce w latach 1939-1948. Było to spowodowane działaniami zbrojnymi podczas II Wojny Światowej.
2. Blumenau to miasto w Brazylii założone przez niemieckich imigrantów. Swoją architekturą i klimatem przypomina typową saksońską miejscowość. Każdego roku odbywa się tak także Oktoberfest.
3. Albert Einstein, laureat Nagrody Nobla, znalazł zatrudnienie w trakcie jednej z edycji festiwalu. W 1896 roku Einstein pomagał jako elektryk.
4. Na czas festiwalu otwierana jest specjalna placówka pocztowa. W ciągu dwóch tygodni wysyłanych jest około 130 tysięcy kartek pocztowych.
5. Statystyki wskazują, iż każdego roku na zatrucie pokarmowe cierpi tu około 800 osób.
Oktoberfest w liczbach
1. Impreza organizowana jest na powierzchni 420 tysięcy m².
2. Na terenie wydarzenia znajduje się 14 dużych i 20 małych namiotów festiwalowych.
3. Łącznie jest tam około 100 tysięcy miejsc siedzących.
4. W 2018 roku na Oktoberfest pojawiło się 6,3 miliona osób. To więcej niż populacja Danii. Najwięcej osób pojawiło się w 1985 roku - wówczas na terenie święta piwa pojawiło się 7,1 miliona osób.
5. Podczas festiwalu sprzedaje się około 6,9 milionów litrów piwa (w tym około 170 tysięcy litrów piwa bezalkoholowego).
6. Goście wypijają również około 95 tysięcy litrów wina, 300 tysięcy litrów kawy i herbaty oraz ponad milion litów wody i lemoniady.
7. Podczas jednej edycji organizatorzy znajdują około 4500 rzeczy - głównie są to ubrania, jednak równie licznie gubione są portfele, telefony komórkowe, zegarki, czy aparaty).
8. Za kufel z piwem trzeba zapłacić około 10 euro.
9. Największy namiot jest w stanie pomieścić 10 tysięcy osób jednocześnie.