Inuici - gdzie i jak żyją? Nieznane ciekawostki

Inuici - gdzie i jak żyją? Nieznane ciekawostki

Eskimosi - gdzie i jak żyją? - Eskimosi ciekawostki

Eskimosi ciekawostki - czyli garść niesamowitych faktów o odważnych ludziach z północny. Sprawdź co wiesz o inuitach oprócz tego, że mieszkają w igloo i jedzą surowe mięso.

Gdzie mieszkają Eskimosi? To oczywiste, w domach zbudowanych z ogromnych kostek lodu. Jakie ubrania noszą? Wykonanych z bardzo grubych futer i skór. Przecież na Grenlandii jest zimno. A co jedzą? Surowe mięso z wieloryba. Zaraz, zaraz, czy to wszystko prawda? Sprawdź sam, czytając ciekawostki o Eskimosach.

Eskimosi czy Inuici?

Oto jest pytanie. Wypowiadając słowo "Eskimos" z pewnością nie mamy negatywnych zamiarów. Jednak Inuici nie lubią, gdy właśnie tak są nazywani.  Uważa się, że to słowo ma swoje korzenie w języku duńskim lub francuskim. Jednak badacze do dziś nie potrafią ustalić, czy oznacza ono "jedzących surowe mięso", czy "chodzących na śnieżnych rakietach". Przez większość mieszkańców Grenlandii i Kanady to słowo uważane jest za obraźliwe. Stąd ludy zamieszkujące te tereny nazywa się Inuitami. Jedynie na Alasce słowo Eskimos zostało w powszechnym użyciu. Nazwa Inuit wywodzi się od słowa inuk, które znaczy osoba, zaś inuit - ludzie.

Gdzie mieszkają Eskimosi?

Eskimosi, bądź jak poprawni politycznie wolą, Inuici to nazwy powszechnie używane dla ludów zamieszkujących Arktykę. Bez wątpienia silni ludzie północy zamieszkują jedne z najmniej przyjaznych warunków do życia. Grenlandia, Kanada, a także północno-zachodnia części Alaski zamieszkiwane są przez Inuitów. Druga grupa o nazwie Yuit zamieszkuje obecnie środkową Alaskę oraz półwysep Czukocki. Ludy te mają korzenie azjatyckie.

Pierwsi Eskimosi pojawili się na tych zimnych terenach już 4500 lat temu. Byli oni nazywani ludźmi Thule i Dorset. Przodkowie współczesnych Eskimosów polowali na foki i wieloryby.

Pocałunek Eskimosów

O tym jak całują się Eskimosi uczą nas od najmłodszych lat. Pocałunek zachodzi w momencie pocierania się nosami przez dwoje ludzi. To znak miłosny podobny do całowania w usta. Dlaczego ludzie z północy zdecydowali się na zmianę tradycyjnego pocałunku? To proste. Mieszkają oni na dość mroźnych terenach. Skoro jest tam tak zimno, to ślina całujących się osób może zamarznąć i scalić zakochanych. Taki pocałunek ma też swoją nazwę. Kunik - to nie tylko pocieranie się nosami. To także rodzaj intymnego powitania. Raczej rzadko ma on charakter wzajemnego pocierania nosami. Zdecydowanie częściej jest to obwąchiwanie włosów i policzków. Zapach dla Eskimosów pozwala przypomnieć sobie o dawno niewidzianej osobie. Gest ten ma charakter intymny i wykonywany jest bez osób postronnych.

Kierunek igloo

Kierunek igloo

Co jedzą Eskimosi?

Obecnie nie to co dawniej. Spowodowane jest to łatwym dostępem do sklepów i żywności z zachodu. Tradycyjni Inuici nadal zamieszkują trudno dostępne tereny i pozostają przy swojej kuchni. Spożywają przeróżne rodzaje mięs, rzadziej zaś wodorosty i jagody. W skrócie żyją z tego, co natura dała. Eskimosi to prawdziwi eksperci w dziedzinie myślistwa. Polują głównie na foki, morsy, narwale, wszelkie gatunki ryb i ptaków. Od czasu do czasu na ich stole zagości mięsco z niedźwiedzia polarnego. Potrawy przyrządzane są na przeróżne sposoby. Są one gotowane, suszone, czy zakopywane do momentu naturalnej fermentacji. Dla niektórych surowe zmrożone ryby do dziś uważane są za rarytas.

Domy Eskimosów

Igloo to typowa konstrukcja mieszkalna dla Inuitów mieszkających w kanadyjskiej części Arktyki i na Grenlandii. Obiekt w kształcie kopuły budowany jest z bloków śniegu. Od najdawniejszych czasów taki budynek stanowił tymczasowe schronienie dla myśliwych. Obecnie Eskimosi żyją w trwałych domach. Igloo budowane jest znacznie rzadziej. Traktowane są one raczej jako konstrukcja pomocnicza. Ma ona na celu upamiętniać dawną tradycję.

Jednak dla Inuitów igloo wcale nie jest budynkiem z lodu. To słowo dla budynku, w którym mieszkają ludzie. Nie ma tutaj znaczenia użyty materiał budowlany. Domy wybudowane z cegły, to także igloo.

Ciekawostki o Eskimosach

1. Dawniej Eskimosi było nomadami. Oprócz psów pomagających im w polowaniach i ciągnących ich zaprzęgi nie udomowili żadnych zwierząt. Każde upolowane zwierzę traktowali z szacunkiem i starali się wykorzystać każdą ich część.

2. Polowanie na większe zwierzęta morskie, takie jak morsy i wieloryby odbywały się w większych grupach. Na jednej łodzi można było zgromadzić nawet 20 Inuitów uzbrojonych w harpuny. Upolowany wieloryb mógł wyżywić  plemię Eskimosów przez długi czas.

Życie Eskimosów

1. Eskimosi do dziś używają specjalnych okularów chroniących przed ślepotą śnieżną. Pierwsze ochraniacze były robione z poroży karibu.

2. Inuici jedzą prawie każdą część niedźwiedzia polarnego. Oczywiście poza futrem. I wątrobą, gdyż posiada ona niebezpieczną dla zdrowia dawkę witaminy A.

3. Jednym z przysmaków Inuitów jest mattak, czyli pokrojone kawałki tłuszczu walenia. Spożywany jest razem ze skórą. W oryginalnej wersji jedzony jest na surowo. Obecnie jedzony jest także panierowany i smażony na tłuszczu.

4. Do dziś spożywają surowe mięso zwierząt z wnętrznościami.

5. Inuici pozbywają zwierzęta zębów, aby te spożywały pokarm w większych kawałkach. Sprawia to, że dłużej trawią posiłek i nie odczuwają głodu.

6. Dzisiejszym zagrożeniem dla Inuitów jest coraz większa emisja zanieczyszczeń. Docierają one na Arktykę wraz z prądami morskimi powodując skażenie wód i lądu. Tamtejsi mieszkańcy ciągle spożywają surowe mięso ryb i wielorybów. Stanowi to potencjalne zagrożenie, gdyż mięso może zawierać truciznę.

7. Eskimosi posiadają lodówki. Korzystają z nich, aby utrzymać ciepło swojego jedzenia.

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa