Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone ciekawostki

Jezioro w kolorze tęczy, liczne gorące źródła, gejzery i wulkany błotne. Brzmi jak kosmiczny krajobraz dla najnowszego filmu science-fiction. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne takie miejsce istnieje na Ziemi. Poznaj ciekawostki o Yellowstone, czyli najstarszym Parku Narodowym na świecie.

Historia Yellowstone

Gdy pierwsi ludzie docierali w to miejsce nie wierzyli w to, co widzą. Wieści przekazywane dalej o kolorowym jeziorze, czy licznych wulkanach ludzie traktowali z przymrużeniem oka. Jak udało się ustalić naukowcom w Yellowstone obszar ten był zamieszkiwany przez rdzennych Amerykanów od ponad 11 tysięcy lat. Pierwsza misja ekspedycyjna rozpoczęła się w 1804 roku i trwała dwa lata. Biorąc pod uwagę unikalną przyrodę Kongres Stanów Zjednoczonych zdecydował się na utworzenie pierwszego Parku Narodowego na świecie nią 1 marca 1872 roku.

Gdzie znajduje się park?

Park Narodowy Yellowstone zajmuje obszar 8991 km² na terenie trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho. Około 96% powierzchni mieści się w Wyoming. Park jest na tyle duży, iż byłby w stanie pomieścić 17 Warszaw, czy 34 Poznanie.

Klimat

W miesiącach letnich na terenie parku panuje temperatura 21- 27 °C. Dość często mają miejsce gwałtowne burze. Nocami na wyższych partiach temperatura może spaść poniżej 0. Wiosną i jesienią temperatura w ciągu dnia wynosi od -1 do 16 °C. Zimy są dość chłodne z temperaturą od −20 do −5 °C.

Jak dotąd najwyższą temperaturę odnotowano w Mammoth Hot Springs, gdy słupek rtęci wskazywał 37 °C. Najniższą temperaturę zarejestrowano w stacji Riverside z wynikiem −54 °C.

Nadchodzący kataklizm

Jednym z największych zagrożeń dla ludzkości jest aktywność superwulkanu Yellowstone. Niektórzy naukowcy szacują, że jego wybuch może nastąpić jeszcze za naszego życia. Wybuch tego wulkanu może doprowadzić do zniszczenia nie tylko parku, ale także części Stanów Zjednoczonych. W wyniku uwolnienia olbrzymiej ilości tlenków siarki do atmosfery nastąpi ochłodzenie klimatu. Prognozy wskazują, że w wyniku głodu zmarłoby około 5 miliardów osób. Ostatnia eksplozcja miała miejsce około 640 tysięcy lat temu. Superwulkan Yellowstone wybucha raz na 700 tysięcy lat.

Yellowstone ciekawostki

1. Średnio każdego roku Yellowstone odwiedza ponad 3,6 miliona turystów. Rekordowym był rok 2016, w którym odnotowano 4,257,177 wizyt.

2. W kompleksie Norris Geyser Basin znajduje się najwyższy na świecie aktywny gejzer Steamboat. Do największych eksplozji dochodzi zaledwie dwa razy do roku. Podczas wybuchu woda wyrzucana jest na wysokość nawet 128 m. Znacznie częściej można zaobserwować mniejsze eksplozje o wysokości 12 metrów.

3. Na terenie Yellowstone występuje blisko 500 aktywnych gejzerów. Na całym świecie jest ich około 1000.

4. Najbardziej znanym gejzerem w parku jest Old Faithful. Wśród wszystkich dużych gejzerów wybucha on regularnie, około 17 razy dziennie. Podczas eksplozji wyrzuca od 14 do 32 tysięcy litrów wody o temperaturze 95 °C.

Wielki Kanion Yellowstone

Wielki Kanion Yellowstone

5. Na terenie parku mieści się drugie najwyżej położone jezioro słodkowodne na naszej planecie. Jego średnia głębokość wynosi 42 m, zaś w najgłębszym miejscu osiąga 118 m. Woda ma średnią temperaturę 41 stopni Celsjusza. Znajduje się na nim 6 wysp.

6. Na terenie parku żyje około 60 gatunków dużych ssaków. Należą do nich wilki, pumy, niedźwiedzie grizzly, jelenie kanadyjskie, czy kojoty. Nad Yellowstone można także zaobserwować 311 gatunków ptaków, zaś w wodach znaleźć 18 gatunków ryb.

7. Grand Prismatic Spring to trzecie co do wielkości na świecie i największe gorące źródło w Stanach Zjednoczonych. Z uwagi na bogatą ilość składników mineralnych i bakterii kolor wody zmienia się w zależności od pory roku. W najgłębszym miejscu osiąga 37 metrów. Jej średnia temperatura wynosi 71 °C.

8. Wraz z otwarciem parku Yellowstone jego władze zezwalały na karmienie niedźwiedzi. Sytuacja zmieniła się w latach '70, gdy drapieżniki zaczęły atakować ludzi.

Na terenie Yellowstone znajduje się około 400 aktywnych gejzerów.

9. Na terenie Yellowstone można znaleźć około 290 wodospadów. Największy z nich ma wysokość 94 metrów.

10. Każdego roku na terenie parku odnotowywanych jest od 1000 do 3000 trzęsień ziemi.

11. W ciągu roku na terenie parku pracują 362 osoby. W sezonie zatrudnia się dodatkowe 406 osoby.

12. 1 marca 2017 roku park obchodził swoje 145 urodziny.

13. Ludzie wykorzystywali gejzer Old Faithful do prania brunych ubrań. Wrzucali do niego ubrania i czekali na wybuch.

14. Jak dotąd w gejzerach Yellowstone żywcem ugotowało się 20 osób.

15. Park Narodowy Yellowstone zajmuje zbliżoną powierzchnię co Cypr.

16. Pod powierzchnią ziemi znajduje się taka ilość lawy mogąca wypełnić 11 Wielkich Kanionów w Kolorado.

Yellowstone ciekawostki - takie widoki to normalność

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa