Kampinoski Park Narodowy informacje

Kampinoski Park Narodowy informacje

Kampinoski Park Narodowy ciekawostki

Kampinoski Park Narodowy ciekawostki - dowiedz się kiedy został założony, jakie zwierze jest jego symbolem oraz jakie wyjątkowe wydarzenia miały tam miejsce.
Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku na terenie ówczesnego województwa warszawskiego. Pierwotnie zajmował powierzchnię 407 km². Obecnie na skutek rozporządzenia z dnia 25 września 1997 roku powierzchnia nieco zmalała do 385 km². Park znajduje się w niedalekiej odległości od centrum Warszawy. Wystarczy pół godziny jazdy samochodem, aby dotrzeć do tych rajskich terenów. Tym samym Warszawa jest jedyną stolicą w Europie, która sąsiaduje z parkiem narodowym.

Bogata historia parku

Na terenie Puszczy Kampinoskiej odbywały się walki o niepodległość. To właśnie tutaj toczyły się walki powstańców w 1794 i 1863 roku, starcia armii Poznań w 1939 roku. Zwiedzając park można natrafić na mogiły powstańców z 1863 roku, cmentarz w Palmirach, gdzie spoczywają Polacy rozstrzelani przez Niemców oraz cmentarz partyzantów.

Ciekawostki o Kampinoskim Parku Narodowym

1. Symbolem parku jest łoś.

2. Obszar Kampinoskiego Parku Narodowego zajmuje łączną powierzchnię 385,44 km². Pod tym względem jest to drugi największy park narodowy, jest większy nawet od Krakowa. Jego siedziba mieści się w Izabelinie.

3. Blisko 3/4 terenów parku stanowią lasy, pozostała część to głównie łąka.

4. Ze względu na bliskość parku z wielkim miastem, bywa on także nazywany "zielonymi płucami Warszawy". Określenie to jest jak najbardziej zasadne. W tym mieście przeważają wiatry wiejące z zachodu i północnego-zachodu, czyli od strony Parku.

5. Dozwolone jest uprawianie turystyki pieszej, rowerowej oraz konnej. Łączna długość szlaków turystycznych w parku wynosi 1230,8 km, z czego rowerzyści mają do swojej dyspozycji aż 144,5 km.

6. W przypadku ataku bronią chemiczną na nasz kraj, to właśnie na terenie Puszczy Kampinoskiej miała znajdować się Atomowa Kwatera Dowodzenia. Budynki powstały niedaleko Łomianek. W miarę upływu lat zaczęły popadać w ruinę, zaś w 2017 roku dokonano rozbiórki.

7. Władze PRL-u rozważały wybudowanie odcinka Centralnej Magistrali Kolejowej w zachodniej części Puszczy. W wyniku kryzysu ekonomicznego plan został odłożony na później.

Źródło zdjęcia: wikipedia

Ciekawostki o Kampinoskim Parku Narodowymwikipedia" loading="lazy">

8. Około 71% powierzchni Kampinoskiego Parku Narodowego to lasy, w szczególności bory mieszane. Rosnące tutaj sosny osiągają wysokość nawet 28 metrów oraz 2,5 metra średnicy. Niektóre z drzew liczą powyżej 200 lat.

9. Jak już wcześniej wspomniałem znakiem rozpoznawczym parku jest łoś. Na tym obszarze żyje około 200 osobników. Oprócz tych zwierząt, Puszcza Kampinoska jest domem dla dzików, jeleni, sarn, lisów, bobrów, a także rysi. Najwięcej jest sarn (około 2000), dzików (prawie 700) i lisów (blisko 390).

10. Najważniejszym elementem krajobrazu parku są wydmy. Wysokie wydmy piaszczyste uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych w Europie.

11. Każdego roku obszar ten przyciąga około miliona osób.

12. 1105 drzew rosnących w parku uznawanych jest za pomnik przyrody.

13. Dawniej na terenie puszczy urządzane były polowania, w których udział brali polscy władcy.

14. W niedalekiej odległości od parku na świat przyszedł Fryderyk Chopin Miało to miejsce w Żelazowej Woli. Z kolei rodzice artysty wzięli ślub w Brochowie.

15. Nieopodal wsi Palmiry Niemcy dokonywali licznych egzekucji na Polakach.

16. Na terenie parku mieści się sporych rozmiarów Park Rozrywki Julinek. Park istnieje od 2015 roku i jak szacuje jego dyrekcja od jego otwarcia bawiło się w nim ponad 500 tysięcy osób.

17. Będąc w tym miejscu warto odwiedzić Dąb Powstańców. Do drzewa rosnącego od 250 lat prowadzi malowniczy szlak turystyczny od wsi Granica. Na tym drzewie kozacy wieszali powstańców z oddziału Remiszewskiego.

18. Wejście do Kampinoskiego Parku Narodowego jest bezpłatne. Należy mieć na uwadze, ze wstęp do niektórych atrakcji może być biletowany.

Źródło zdjęcia wprowadzającego: wikipedia

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa