Pierwszy dzień zimy

Pierwszy dzień zimy

Ciekawostki o zimie

Zima wzbudza skrajne uczucia. Jedni ją uwielbiają, inni starają się unikać. Poznaj liczne ciekawostki o tej porze roku, dowiedz się kiedy przypada pierwszy dzień zimy, a także gdzie ulepiono największego bałwana na świecie.

Pierwszy dzień zimy

Termin kalendarzowej zimy jest stały i przypada na 22 grudnia. Drugim terminem określającym nadejście tej pory roku jest zima astronomiczna. Przypada ona na dzień 21 lub 22 grudnia, kiedy następuje przesilenie zimowe. W 2018 roku przypada na 21 grudnia. Istnieje także pojęcie zimy klimatycznej. Według tego terminu, zima nadchodzi w momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza.

Zima ciekawostki

1. Wraz z przesileniem zimowym nastąpi najkrótszy dzień w roku. Dzień 21 grudnia 2018 roku będzie trwał zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Oznacza to, że będziemy mięli sporo czasu na spanie, blisko 17 godzin. Od tego dnia dzień stopniowo zacznie się wydłużać, a noc skracać.

2. Zimą występują liczne opady śniegu. W Księdze Rekordów Guinnessa znalazło się miejsce dla największego płatka śniegu. Taki zaobserwowano 28 stycznia 1887 roku w Fort Keogh w Stanach Zjednoczonych. Miał on 38 cm szerokości i 20 cm grubości.

3. Latem dzieci budują zamki z piasku, zaś zimą bałwany ze śniegu. Jak dotąd najwyższy bałwan jaki kiedykolwiek ulepiono mierzył ponad 37 metrów wysokości. Oficjalne ukończenie lepienia miało miejsce 26 lutego 2008 roku w Maine (Stany Zjednoczone). Prace trwały blisko miesiąc. Bałwan posiadał nos o długości 2,4 metra, zaś jego rzęsy wykonano z ośmiu par nart.

4. Zaobserwowano, że zimą najczęściej dochodzi do rozstań - aż dwukrotnie więcej. Związane jest to z niezbyt sprzyjającą aurą (niskie temperatury, brak słońca) oraz nerwowym okresem przygotowawczym do świąt.

5. Można się bać pająków, można się bać ciemności, a także można odczuwać lęk przed śniegiem. Ten rodzaj fobii nazywany jest blanchofobią. U osób obawiających się opadów śnieżyć mogą występować ataki paniki, zimne poty, a także lęk.

6. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, aby Zimowe Igrzyska Olimpijskie były organizowane na półkuli południowej.

7. Wraz z nadejściem zimy następuje znaczne obniżenie temperatury powietrza. Dla wielu, gdy termometr wskazuje - 10 stopni Celsjusza następuje koniec świata. W tym miejscu pozostaje napisać - inni mają gorzej. Najniższą temperaturę na Ziemi odnotowano na Antarktydzie. 21 lipca 1983 roku wskaźniki stacji Wostok wskazały -89,2 stopni Celsjusza. Bez wątpienia jest to jedno z najmniej przyjaznych miejsc na naszej planecie.

Zimowa aura potrafi zauroczyć wiele osób. Poznaj ciekawostki o tej porze roku.

8. Zima stulecia to termin opisujący okres, w którym opady śniegu i siarczyste mrozy paraliżują miasto, bądź cały kraj. 1928/1929; 1939/1940; 1962/1963; 1978/1979; 1986/1987 - to właśnie w tych latach zima zapisała się w historii naszego kraju. Temperatura powietrza spadała wówczas nawet do −40 °C.

9. Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy. Ten stan organizmu nazywany jest hibernacją.

10. Znajdujące się w Stanach Zjednoczonych jezioro Michigan po zimie jest niezwykle czyste. Patrząc z góry można dostrzec spoczywające w wodzie wraki statków.

11. Organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014 kosztowało więcej, niż 13 poprzednich zimowych edycji Olimpiady.

12. To właśnie zimą odbywa się najhuczniejsza impreza na świecie. Mowa oczywiście o imieninach Sylwestra, czyli imprezie sylwestrowej. Pierwszym krajem, który świętuje wejście w nowy rok jest Australia.

13. Podczas tej pory roku zużywa się znacznie więcej energii elektrycznej. Związane jest to z krótszym dniem, a także warunkami atmosferycznymi. Niska temperatura wymaga włączenie ogrzewania.

14. W momencie gdy na półkuli północnej panuje zima, nasza planeta znajduje się najbliżej słońca.

15. 11 stycznia 1940 w Siedlcach był najmroźniejszym dniem w historii naszego kraju. Temperatura powietrza spadła wówczas do -41 stopni Celsjusza.

16. Płatki śniegu spadają z nieba z prędkością około 5 km/h. Oczywiście nie jest ona zawsze taka sama. Uzależniona jest od ciężaru oraz prędkości wiatru.

17. Przedzimie jest jedną z uzupełniających pór roku. To okres przejściowy między jesienią, a zimą. Wówczas temperatura powietrza waha się w zakresie od 5 do 0 stopni Celsjusza.

Piękne niebo zimą w Norwegii.

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa