Boże Narodzenie informacje i ciekawostki

Boże Narodzenie informacje i ciekawostki

Boże Narodzenie ciekawostki

Boże Narodzenie ciekawostki - dowiedz się dlaczego świętujemy 25 grudnia, skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki, a także kto rozdaje prezenty. Poznaj ciekawostki o Bożym Narodzeniu, których z pewnością nie znałeś.

Już niedługo będziemy wyczekiwać pierwszej gwiazdki na niebie i zasiądziemy przy uginającym się od świątecznych potraw stole. Boże Narodzenie to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Poznaj ciekawostki, które mogą Cie zaskoczyć.

Dlaczego 25 grudnia?

W żadnej Ewangelii nie znajdziemy wzmianki o dokładnej dacie narodzin Jezusa Chrystusa. Dopiero w 204 roku Hipolit Rzymski napisał, że Chrystus narodził się ósmego dnia przed kalendami styczniowymi, czyli 25 grudnia. Potwierdził to także Sekstus Juliusz Afrykański w 221 roku.

W Nowym Testamencie wskazuje, iż poczęcie Jezusa nastąpiło 25 marca. Dalej z pomocą przychodzi nam matematyka, albo po prostu natura. Rozwiązanie nastąpiło równo po dziewięciu miesiąc, czyli właśnie 25 grudnia. Kościół uznał ten dzień dopiero w IV wieku.

Zwyczaj ubierania choinki

Czym byłby Święta bez pięknie przystrojonej choinki? Zwyczaj ubierania drzewka narodził się w Niemczech. Zgodnie z legendą, pewnej wigilijnej nocy mężczyzna spacerujący po lesie dostrzegł zachwycający widok. Jego oczy ujrzały świerk, przez który przebijały się świecące na niebie gwiazdy. Od razu zapragnął, aby podobne drzewko znalazło się w jego domu. Niedługo później w jego domowych progach znalazła się przystrojona ozdobami i świecami choinka. Takiego wystroju pozazdrościli mu sąsiedzi, którzy postanowili skopiować pomysł. I w ten oto sposób narodziła się nowa świąteczna tradycja.

Święty Mikołaj

Pierwowzorem powstania tej postaci był Mikołaj z Miry żyjący na przełomie III i IV wieku. Słynął on z wielu cudów oraz niesienia pomocy ubogim i potrzebującym. Swój cały majątek miał rozdać najbiedniejszym. Zgodnie z legendą dzięki niemu trzy młode kobiety znalazły mężów, ponieważ Mikołaj dyskretnie dostarczył wymagany posag.

Tradycyjne kolory

Tradycyjnymi barwami Bożego Narodzenia są trzy kolory: zielony, czerwony i złoty. Pierwszy z nich symbolizuje życie i odrodzenie. Barwa czerwona nawiązuje do krwi Jezusa Chrystusa, zaś złoto to symbol światła oraz dobrobytu.

Dlaczego karp?

Nie każdy przepada za karpiem, jednak na stole wigilijnym pojawić się musi. W sumie dlaczego? Tradycja ta narodziła się w epoce PRL-u, czasie gdy wszystkiego brakowało. Karp był jednak rybą, która można łatwo hodować na masową skalę i wystarczy dla wszystkich.

Świąteczne piosenki

Nieodłącznym elementem wiążącym się z okresem przedświątecznym są piosenki. Jednym z najpopularniejszych utworów puszczanych w radiu jest Last Christmas zespołu Wham! Piosenka została nagrana w 1984 roku i stała się jednym z największych świątecznych hitów.
Prezenty roznosi nie kto inny, jak Święty Mikołaj. W zależności od regionu jest on nazywany inaczej. W Poznaniu radość niesie Gwiazdor, w innych regionach Polski mogą to być Dziadek Mróz lub Dzieciątko.

Ciekawostki o Bożym Narodzeniu

1. Okres poprzedzający Boże Narodzenie nazywany jest adwentem. Liczy on trzy tygodnie (a dokładniej cztery niedziele). W kościołach chrześcijańskich jest to czas oczekiwania na ponowne przyjście Chrystusa.

2. Chyba każdy z nas choć raz w życiu zanucił kolędę "Cicha noc". Znana jest na całym świecie. Dotychczas przetłumaczono ją na ponad 300 różnych języków i dialektów.

3. Na kilka tygodni przed tym świętem w każdym większym i mniejszym mieście powstają szopki. Pierwsza znana szopka została stworzona w 1224 roku przez świętego Franciszka z Asyżu. Przy jej użyciu Franciszek chciał wyjaśnić wiernym na czym polega cud Bożego Narodzenia.

4. Dzień przed Bożym Narodzeniem Czesi odwiedzają cmentarze, na których spoczywają ich najbliżsi. Tego dnia na nagrobkach pojawiają się liczne ozdoby - gwiazdy betlejemskie, kwiaty, a także koszyki z ciasteczkami.

5. Pierwsza sztuczna choinka została wyprodukowana przez firmę zajmującą się dystrybucją szczotek toaletowych.

6. Gdy znajdziesz się pod jemiołą ze swoją ukochaną, musisz ją pocałować! Ten zwyczaj pojawił się dopiero w XIX wieku.

7. Poczta w Stanach Zjednoczonych robi dobry interes na tym święcie. Każdego roku Amerykanie wysyłają blisko trzy miliardy świątecznych kartech z życzeniami.

8. Najwyżśza naturalna choinka została wystawiona w Centrum Handlowym Northgate w Seattle. Drzewo mierzyło ponad 67 metrów. Wpis do Księgi Rekordów Guinness'a nastąpił w 1950 roku.

9. Skoro wiemy, gdzie znajdowała się największa choinka na świecie, pora na najdroższą. Ta kosztowała 11 milionów dolarów i znalazła się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

10. W wielu krajach świata popularne jest chowanie prezentów do świątecznej skarpety. Największa powstała 14 grudnia 2007 roku w Londynie. Wykonana przez dzieci skarpeta mierzyła 32,56 metra długości i byłą w stanie pomieścić około 1000 upominków.

11. Boże Narodzenie stało się oficjalnym świętem w USA 26 czerwca 1870 roku. Alabama to pierwszy stan, który postanowił oficjalnie świętować Boże Narodzenie. Miało to miejsce w 1836 roku. W Oklahomie ten dzień obchodzony jest od 1907 roku.

12. W średniowieczu choinki były przystrajane jabłkami.

13. Autorem pierwszej kartki świątecznej był Brytyjczyk John Callcott Horsley. Stworzył ją w 1843 roku.

14. Święty Mikołaj nie zawsze był uśmiechniętym grubaskiem. Pierwsze wizerunki tej postaci przedstawiały raczej srogiego mężczyznę, który zamiast z podarkami kojarzył się z karą.

15. Nie wszyscy lubią okres poprzedzający Boże Narodzenie. Wiąże się to zazwyczaj z ciągłym pośpiechem, pracą i przygotowaniami. To także czas rozpadu wielu związków. Dowiodły tego osoby analizujące dane z Facebooka. Zgodnie z nimi najwięcej związków rozpada się na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem.

Praktycznie każde większe miasto na świecie przystrajane jest dekoracjami i choinkami.

16. Jedną ze świątecznych tradycji w Japonii jest jedzenie kurczaków w KFC.

17. Każdego roku Święty Mikołaj otrzymuje ponad milion listów od dzieci. Wszystkie są wysyłane pod adres H0H 0H0, North Pole, Canada.

18. Kto tak właściwie przynosi prezenty? Mówi się, że Święty Mikołaj. Robi to przynajmniej na północy, zachodzie, a także centralnej części naszego kraju. Jednak nie w Wielkopolsce. Tam radość niesie gwiazdor. Na Górnym Śląsku podarki wręcza Dzieciątko, zaś w Małopolsce Aniołek. Niektóre dzieci odwiedzane są przez Dziadka Mroza. W sumie nieważne jak go nazywamy, ważne że istnieje.

19. Kuba oficjalnie świętuje Boże Narodzenie dopiero od 1997 roku. Władze zdecydowały się na uznanie tego święta przed wizytą papieża Jana Pawła II.

20. Świąteczne reklamy? Nie każdy za nimi przepada. Władze Nowej Zelandii postanowiły zakazać emitowania reklam w telewizji w Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz Wielki Piątek.

21. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych płonie około 200 choinek.

22. Autorzy piosenek “The Christmas Song”, “White Christmas” oraz “I'll Be Home For Christmas” byli Żydami.

23. W okresie świątecznym co sekundę sprzedaje się około 28 zestawów LEGO.

24. Zgodnie z wierzeniem o północy w Wigilię zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa