Informacje o Wybrzeżu Kości Słoniowej

Informacje o Wybrzeżu Kości Słoniowej

Ciekawostki o Wybrzeżu Kości Słoniowej

Wybrzeże Kości Słoniowej ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jak iworyjski piłkarz Didier Droga przyczynił się do zakończenia wojny domowej, a także co symbolizuje flaga tego kraju.

1. Jako niepodległy kraj istnieje od 7 sierpnia 1960 roku.

2. Kraj ten jest nieznanie większy od Polski.

3. Leżąca na granicy Wybrzeża Kości Słoniowej i Gwinei góra Nimba jest najwyższym szczytem obu tych państw. Należy ona do Masywu Nimba. Wznosi się ona na wysokość 1752 m n.p.m.

4. Flaga Wybrzeża Kości Słoniowej składa się z trzech równych pionowych pasów. Przy lewej krawędzi znajduje się pas pomarańczowy symbolizujący ducha narodowego i sawannę. Przez sam środek rozciąga się pas biały nawiązujący do czystości, a także połączenia między północą i południem. Ostatni pas o zielonej barwie symbolizuje nadzieję oraz zasoby naturalne kraju. Była wzorowana na francuskiej fladze Tricolore. Jako oficjalny symbol funkcjonuje od 3 grudnia 1959 roku.

5. Bandama to najdłuższa rzeka przepływająca przez kraj.

6. Wybrzeże Kości Słoniowej zamieszkuje ponad 25 milionów osób. W porównaniu do 1955 roku populacja kraju wzrosła o 22 miliony. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie ona dwukrotnie.

Wybrzeże Kości Słoniowej ciekawostki

1. Didier Drogba to jeden z najbardziej utytułowanych iworyjskich piłkarzy. Oprócz pięknych bramek dla swojej reprezentacji przyczynił się także do zakończenia działań zbrojnych w swoim kraju. Za rozpoczęcie konfliktu uznaje się rok 2000, kiedy to wojsko podjęło próbę umieszczenia na stanowisku prezydenta Alassane Ouatarrę. Wybory wygrał wspierany przez Francuzów Laurent Gbagbo. Wraz z objęciem stanowiska rozpoczął działania wobec zwolenników Ouatarra. Wojnę domową rozpoczął się wraz z próbą przeprowadzenia zamachu stanu w 2002 roku. Podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w Niemczech (2006 r.) reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej osiągnęła upragniony awans. Po ostatnim gwizdku w decydującym meczu w szatni wybuchła euforia. Postanowiono przeprowadzić relację z szatni ukazując radość piłkarzy. W pewnym momencie Didier Drobga wziął mikrofon w ręce i upadł na kolana. Wiedząc, że transmisja odbywa się na żywo poprosił skonfliktowane strony o zawieszenie wojny. Do prośby przyłączyli się także pozostali piłkarze. Po pięciu latach konfliktu podpisano rozejm.

2. W rankingu potencjału militarnego Wybrzeże Kości Słoniowej zajmuje 119. miejsce. Armia składa się z 17450 żołnierzy. Wojsko ma do swojej dyspozycji 2 samoloty, 5 czołgów, 85 wozów opancerzonych i 10 okrętów. Każdego roku na dozbrojenia przeznacza się 440 milionów dolarów.

3. Każdego dnia wytwarzanych jest 30 tysięcy baryłek ropy naftowej. Dzienne zapotrzebowanie wynosi blisko 23 tysiące baryłek.

4. Płaca minimalna została określona w 1994 roku i jest uzależniona od wykonywanego zawodu. Najniższa wynosi 36,607 franków CFA (72 dolary) miesięcznie w sektorze przemysłowym. Nieco więcej otrzymują pracownicy budowlani. Tydzień pracowniczy trwa 40 godzin.

5. Średnio co 35 sekund rodzi się nowy Iworyjczyk. Zgon następuje co dwie minuty.

6. Najwyższym budynkiem w kraju jest Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro. Wybudowana w 1990 roku świątynia ma 158 metrów wysokości.

7. Współczynnik samobójstw w tym kraju wynosi 18,1 na 100 tysięcy osób. Znacznie częściej na odebranie życia decydują się mężczyźni.

8. Średnia długość życia Iworyjczyków wynosi 53,3 lat. Średnia długość życia dla kobiet wynosi 54,4 lat, zaś dla mężczyzn 52,3 lat.

9. Związki małżeńskie mogą być zawierane wraz z ukończeniem 20 roku życia przez mężczyzn i 18 roku życia przez kobiety. Średnia wieku brania ślubów wynosi 26,7 lat.

10. Największymi partnerami biznesowymi są Holendrzy, Amerykanie oraz Francuzi.

11. Średnio 44 osoby na 1000 posiada broń.

12. Dorosły Iworyjczyk wypija średnio 6 litrów czystego alkoholu każdego roku.

13. Pełnoletniość osiąga się wraz z ukończeniem 21 roku życia.

14. Mieszkaniec Wybrzeża Kości Słoniowej to Iworyjczyk.

15. Na terenie kraju znajduje się 27 lotnisk, z czego 7 posiada utwardzoną nawierzchnię.

16. Sieć kolejowa składa się z 660 km torów.

17. Dostęp do internetu posiada około 26% społeczeństwa.

18. Na terenie kraju nie znajduje się polska ambasada. Najbliższą można znaleźć w Nigerii.

19. Zgodnie z danymi na 2015 rok dług zagraniczny Wybrzeża Kości Słoniowej wynosił 10 miliardów dolarów. Aby go całkowicie spłacić każdy mieszkaniec musiałby przekazać 420 dolarów.

20. Temperatura nigdy nie spadła poniżej zera. Najniższa temperatura została odnotowana w Man, gdzie słupek rtęci wskazał 6 stopni Celsjusza. Najwyższa temperatura została zmierzona w Odienné z wynikiem 41,5 stopni Celsjusza.

21. Ostatni wyrok kary śmierci wykonano w 2000 roku.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa