Ciekawostki o Senegalu
Senegal ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie znajduje się jezioro o różowym kolorze, a także dlaczego kobiety otrzymują od swoich partnerów orzeszki.
1. 4 kwietnia 1960 Senegal uzyskał niepodległość od Francji.
2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 1,6 raza mniejszy od Polski.
3. Najwyższe wzniesienie Senegalu należy do pasma Futa Dżalon. Szczyt Nepen Diakha swoją nazwę zyskał od leżącej niecałe 3 km dalej wioski o tej samej nazwie. Zgodnie z oficjalnymi źródłami ma on wysokość 581 metrów. Niektóre źródła wskazują jednak, iż może być wyższe o 57 metrów.
4. Flaga Senegalu w kształcie prostokąta składa się z trzech pionowych pasów. Patrząc od lewej strony są one w kolorach: zielonym żółtym i czerwonym. W centralnej części znajduje się pięcioramienna zielona gwiazda symbolizująca wolność i rozwój. Barwa zielona ma symbolizować las, żółta nawiązuje do Sahelu, zaś czerwień to kolor ognia.
5. Senegal zamieszkuje nieco ponad 16 milionów osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja tego kraju wzrosła o 13,5 miliona. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie ona o kolejne 17,7 miliona.
6. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez 96,1% społeczeństwa.
Senegal ciekawostki
1. Nazwa tego kraju pochodzi od rzeki Senegal, której etymologia nie jest do końca znana. Jedną z popularnych teorii i powtarzanych przez samych Senegalczyków zaproponował David Boilat w 1853 roku. Gdy w połowie XV wieku na wybrzeże docierali pierwsi Portugalczycy, tubylcy mówili do nich "sunu gaal", co miało oznaczać "to są nasze łodzie".
2. Dawniej Senegal słynął ze sprzedaży kości słoniowej, słowa oraz niewolników.
3. To jedyne państwo Afryki Zachodniej, w którym nigdy nie przeprowadzono wojskowego zamachu stanu. Obecnie jest jednym ze stabilniejszych krajów na swoim kontynencie.
4. Oficjalnym językiem tego kraju jest francuski.
5. Zaręczyny w tym kraju przebiegają dość nietypowo. W pierwszej kolejności przyszły pan młody wybiera się do domu swojej ukochanej, której wręcza... orzeszki cola. Jeśli niewiasta zdecyduje się je przyjąć, zaręczyny dochodzą do skutku. Kolejny krok należy do kobiety. Udaje się ona do domu mężczyzny, by sformalizować związek. W posagu przynosi pieniądze, ryż i owcę.
6. Jednym z najgroźniejszych zwierząt zamieszkujących Senegal jest hipopotam. W wyniku starcia z tym ssakiem w 2016 roku śmierć poniosło 25 rybaków.
7. Najpopularniejszym sportem dla Senegalczyków jest piłka nożna.
8. Blisko 70% zatrudnionych pracuje w sektorze rolniczym. Najbardziej opłacalne jest uprawa trzciny cukrowej, ryżu, bawełny, czy orzeszków ziemnych. Te ostatnie zaczęło hodować z początkiem XIX wieku.
Jezioro Retba
9. Jedno z ciekawszych miejsc w Senegalu mieści się niecałe 20 km na wschód od Dakaru. Lac Retba to niewielkich rozmiarów jezioro, które słynie z różowego koloru wody. Barwa ta zmienia się jednak w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Za takie ubarwienie odpowiedzialne są sinice i minerały znajdujące się w wodzie. Zasolenie jeziora jest 10 razy większe niż w Oceanie Atlantyckim.
10. Płaca minimalna została określona 1 stycznia 1996 roku. Zgodnie z rozporządzeniem wynosi ona 182,95 franków CFA (około 1,2 zł) na godzinę dla pracowników w sektorze rolniczym i 209,10 franków CFA (około 1,4 zł) na godzinę dla wszystkich pozostałych.
11. Najwyższy budynek wznosi się w Dakarze. Immeuble Kébé ma 76,2 metra wysokości i składa się z 21 pięter. Został wybudowany w 1973 roku.
12. Senegal zajmuje 122. pozycję pod względem ilości popełnianych samobójstw. Każdego roku odbiera sobie życie około 6,1 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Zdecydowanie częściej robią to mężczyźni.
13. Na terenie Senegalu nigdy nie odnotowano temperatury poniżej zera. Najmroźniejszego dnia termometr wskazywał 4,2 °C w miejscowości Diourbel.
14. Z kolei najwyższa temperatura została zarejestrowana w Matam. Termometry wskazywały wówczas 48,8 °C.
15. Średnia długość życia mieszkańców Senegalu wynosi 66,7 lat. Kobiety żyją nieco dłużej - 68,6 lat - zaś mężczyźni 64,6 lat.
16. Kobiety otrzymały prawo do głosowania w 1945 roku.
17. Na terenie tego kraju znajduje się 20 lotnisk, z czego 9 posiada utwardzoną nawierzchnię.
18. Sieć kolejowa liczy 906 km.
19. Senegal eksportuje głównie złoto, ropę naftową ora zmrożone ryby. Najczęściej współpracuje z Mali, Indiami oraz Szwajcarią.
20. Pierwszymi Europejczykami na terenie Senegalu byli Portugalczycy. Dotarli na te tereny w połowie XV wieku.W XVII wieku wpływy w tym kraju wywalczyli Francuzi.