Tunezja ciekawostki
1. 20 marca 1956 roku - tego dnia Tunezja odzyskała niepodległość od Francji.
2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest dwukrotnie mniejszy od Polski. Blisko połowa powierzchni to tereny pustynne. Zgodnie z danymi na rok 2016 teren ten zamieszkuje około 11,4 miliona osób.
3. Najwyższym szczytem Tunezji jest Dżabal asz-Szanabi wznoszący się w paśmie Gór Tunezyjskich. Góra zbudowana jest z wapienia, zaś jej zbocza porośnięte są lasami piniowymi. Stanowi ona część Parku Narodowego Dżabal asz-Szanabi.
4. Flaga Tunezji w kształcie prostokąta składa się z dwóch kolorów - czerwonego i białego. Różni się niewiele od flagi tureckiej, na której była wzorowana. W centralnej części na czerwonym tle umieszczono białe koło, a w nim półksiężyc i pięcioramienną gwiazdę (symbol islamu) również w kolorze czerwonym. Półksiężyc i gwiazda nawiązują do jedności wszystkich muzułmanów oraz pięć filarów religii islamskiej. Biały okrąg to symbol słońca i jedność. Biała barwa nawiązuje do ilości przelanej krwi podczas walk o niepodległość, zaś kolor biały odwołuje się do pokoju.
5. Polonia zamieszkująca Tunezję liczy około 500 osób.
6. Najdłuższą rzeką przepływającą przez kraj jest Wadi Madżarda (460 km długości).
7. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez 99% społeczeństwa.
Z czego słynie Tunezja?
1. Oficjalnym środkiem płatniczym jest dinar tunezyjski dzielący się na 1000 milimów. Przed wyjazdem do Tunezji należy mieć na uwadze, że zabronione jest wwożenie tunezyjskiej waluty ze sobą. Podobnie wygląda kwestia podczas opuszczania kraju - nikt raczej nie będzie zwracał uwagi na kilka monet na pamiątkę.
2. Niech nie zdziwi Cie widok dwóch samochodów jadących w przeciwnym kierunku na drodze jednokierunkowej.
3. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest surowo zabronione.
4. Szczególnym dniem w tunezyjskim kalendarzu jest 13 sierpnia. Tego dnia obchodzony jest Dzień Kobiet, jednak zupełnie inaczej niż u nas. Tego dnia pozamykane są wszystkie sklepy, urzędy, czy banki, a większość osób ma wolne. Mężczyźni skupiają się na rozpieszczaniu i traktowaniu w wyjątkowy sposób swych kobiet. Od 1956 roku Dzień Kobiet jest świętem narodowym. Taki stan rzeczy tunezyjska płeć piękna zawdzięcza pierwszej żonie Habiba Burgiby. Ów prezydent nazywany także "babskim prezydentem" wprowadził szereg reform - zakaz wielożeństwa, zakaz noszenia chust przez kobiety w miejscach publicznych, udzielenia prawa do głosowania.
5. Tradycyjnym męskim nakryciem głowy jest Szaszija.
Ciekawostki o Tunezji - Al-Qayrawan
6. W rankingu potencjału militarnego ogłoszonego w 2017 roku Tunezja została sklasyfikowana na 77. miejscu. Tunezyjska armia liczy 50 150 osób, z czego 38 150 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 148 samolotów, 199 czołgów i 50 okrętów. Każdego roku na armie przeznaczane jest 550 milionów dolarów.
7. Tunezyjskie miasto Tatawin zyskało sławę dzięki George'owi Lucasowi. Reżyser wykorzystał scenerię oraz nazwę miasta w filmie "Gwiezdne Wojny". Miasto "grało" wówczas pustynną planetę Tatooine. W Tatawin pojawili się także aktorzy serialu "Z Archiwum X".
8. Leżące około 160 kilometrów od stolicy Tunezji miasto Kairuan jest czwartym najważniejszym miastem islamu (zaraz po Mekce, Medynie i Jerozolimie).
9. Średnie roczne spożycie czystego alkoholu dla osoby dorosłej wynosi 1,5 litra.
10. Od czasu uzyskania niepodległości, czyli od 1957 roku do 2011 roku urząd prezydenta pełniły dwie osoby.