Belize ciekawostki - z czego słynie

Belize ciekawostki - z czego słynie

Ciekawostki o Belize

Belize ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, z jakiego powodu przeniesiono stolicę kraju w 1970 roku oraz co symbolizuje jego flaga.

1. Belize leży na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej. Od północy graniczy z Meksykiem, zaś na zachodzie z Gwatemalą.

2. Jako niepodległe państwo na arenie międzynarodowej istnieje od 21 września 1981 roku. Tego dnia Belize uniezależniło się od Wielkiej Brytanii.

3. Victoria Peak to najwyższy szczyt kraju znajdujący się w paśmie gór Maya. Jego wysokość wynosi 1122 metry n.p.m.

4. Flaga Belize w kształcie prostokąta nawiązuje do dawnego symbolu Hondurasu Brytyjskiego. W centralnej części umieszczono herb Belize przedstawiający pięćdziesiąt liści nawiązujących do roku 1950, kiedy to władzę w kraju przejęła partia polityczna Zjednoczona Partia Ludowa. Głównym jej celem było uzyskanie niepodległości. Herb znajduje się na granatowym tle. Górna i dolna część została przyozdobiona czerwonymi pasami.

5. Szacuje się, że Belize zamieszkuje około pięciu Polaków.

6. Najdłuższa rzeka o nazwie Belize przepływa przez 300 kilometrów.

7. Królowa Elżbieta II jest głową państwa.

8. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię, kraj ten jest 14 razy mniejszy od Polski. Gęstość zaludnienia wynosi 14 osób na kilometr kwadratowy.

Z czego słynie Belize?

1. To jedyny kraj Ameryki Środkowej, w którym językiem urzędowym jest język angielski.

2. Walutą kraju jest dolar belizeński. Kurs jest sztywno ustalony do dolara w stosunku 2:1.

3. Stolicą kraju jest trzecie co do wielkości miasto Belmopan, jednak nie zawsze nią było. Wszystko za sprawą potężnego huraganu Hattie, który nawiedził ówczesną stolicę Belize City 31 października 1961. Zniszczenia były tak duże, iż zaraz po tym wydarzeniu postanowiono wybudowanie nowego miasta. Budowę rozpoczęto w 1967 roku, zaś oficjalne przeniesienie władz nastąpiło w 1970.

4. Polacy nie potrzebują wizy, aby wjechać do tego kraju. Potrzebny jest jednak ważny paszport przez co najmniej sześć miesięcy i dolary. Zarówno na wjeździe i wyjeździe z kraju należy uiścić odpowiednią opłatę. Za postawienie stopy w Belize należy zapłacić około 1,25 dolara. Wyjazd jest nieco droższy - 18 dolarów - opłata ta przeznaczana jest na ochronę przyrody.

5. Najlepszym okresem na wakacje w tym kraju są miesiące styczeń - maj. To właśnie w tym okresie jest najwięcej godzin słonecznych i najmniej deszczowych dni.

6. Dzieci rozpoczynają edukację szkolną w wieku 5-6 lat. W wieku 13 lat kończą one szkołę podstawową i udają się do czteroletniego liceum. Po tym etapie kończą swój obowiązek edukacyjny. Każdy uczeń obowiązkowo musi nosić mundurek.

7. Głównymi produktami eksportowymi są cytrusy, banany i cukier.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa