Panama ciekawostki

Panama ciekawostki

Ciekawostki o Panamie

Panama ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jaka jest oficjalna waluta tego kraju oraz czym jest Diablo Rojo. Poznaj ciekawostki o Panamie, o których nie miałeś pojęcia.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 3 listopada 1903 roku. Tego dnia Panama uniezależniła się od Kolumbii.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest czterokrotnie mniejszy od Polski. Jednak jego populacja jest znacznie mniejsza - mieszka tam nieco ponad 4 miliony osób. Szacuje się, że do 2050 roku kraj ten będzie zamieszkiwało 5,8 miliona osób.

3. Najwyższy szczyt Panamy znajduje się w paśmie Cordillera de Talamanca. Volcan de Chiriqui, bo o nim mowa, wznosi się na wysokość 3475 metrów n.p.m. Góra ta to wygasły stratowulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce około 1550 roku.

4. Flaga Panamy została podzielona na cztery równe prostokąty. Po lewej stronie znajduje się biały z niebieską gwiazdą (w górnym rogu), zaś pod nim niebieski. Obok niego mieści się biały z czerwoną gwiazdą, zaś ostatni ma kolor czerwony. Barwa niebieska i czerwona oznaczają partie Konserwatywną i Liberalną. Kolor biały symbolizuje pokój, zaś gwiazdy - niebieska czystość i szczerość, czerwona prawo obowiązujące w Panamie.

5. Szacuje się, że Polonia tego kraju liczy około 200 osób.

6. Chágres to najdłuższa rzeka przepływająca przez Panamę (193 km).

7. Religią wiodącą jest Katolicyzm wyznawany przez około 65% społeczeństwa.

8. 23 sierpnia 2002 roku został zniesiony obowiązek wizowy dla Polaków wybierających się do tego kraju. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Polskę z rządem Panamy, musimy posiadać jedynie ważny paszport i cieszyć się z możliwości 90-dniowego pobytu.

Panama ciekawostki

1. Oficjalną walutą tego kraju jest balboa. Nazwa tego banknotu pochodzi od hiszpańskiego konkwistadora Vasco Núñeza de Balboa. Problem w tym, że waluta ta wcale nie występuje w obiegu, a płatności dokonywane są przy użyciu dolarów amerykańskich.

2. Stolicą Panamy jest miasto Panama mieszczące się w pobliżu Kanału Panamskiego. To jedyne miasto świata, w którym znajdują się lasy deszczowe.

3. Średnie roczne spożycie czystego alkoholu wynosi 8 litrów na osobę dorosłą.

4. W stolicy kraju znajduje się jedna linia metra. Jej budowę rozpoczęto w 2010 roku. Zgodnie z projektem powstała trasa o długości 14 kilometrów (7 km pod ziemią i 6,3 km na wiaduktach). Pociagi zatrzymują się na 15 stacjach. Całe przedsięwzięcie pochłonęło sumę dwóch miliardów dolarów. Oficjalne uruchomienie nastąpiło 5 kwietnia 2014 roku. Każdego roku korzysta z niego 43 miliony osób.

5. W mieście Panama wznosi się 50 wieżowców, których wysokość przekracza 150 metrów. Najwyższym z nich - 284 metry - jest wybudowany w 2011 roku Trump Ocean Club International Hotel and Tower.

6. Dostęp do internetu posiada 1,9 miliona osób (52% społeczeństwa).

7. Panama jest jednym z niewielu państw na świecie, w którym nie odnotowano temperatury poniżej zera. Najniższa temperatura została zmierzona w mieści Bajo Grande. Słupek rtęci wskazywał wówczas 2 stopnie Celsjusza.

Ciekawostki o Panamie - wyspy San Blas

Ciekawostki o Panamie - wyspy San Blas

8. Kobiety otrzymały prawo do głosowania w 1941 roku.

9. W opublikowanym raporcie potencjału militarnego z 2017 roku Panama została sklasyfikowana na 128 miejscu. Armia tego kraju liczy 34 tysiące osób, z czego 12 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do dyspozycji 27 samolotów i 20 okrętów. Każdego roku na modernizację przeznaczane jest 145 milionów dolarów.

10. Kanał Panamski - jedna z najważniejszych dróg wodnych świata. Ten sztuczny kanał o długości 81,6 kilometra powstawał w latach 1904 - 1914, zaś jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1920 roku. Łączy on wody Oceanu Atlantyckiego z Oceanem Spokojnym. Podczas prac zmarło blisko 25 tysięcy robotników (powodem śmierci dla około  20 tysięcy z nich była malaria lub żółta febra). Kanał ten wyraźnie usprawnił ruch drogą morską. Dla przykładu trasa dla statków płynących na trasie San Francisco - Nowy Jork uległa skróceniu o 14500 kilometrów.

11. Panama to nie tylko kraj, czy miasto, ale także kapelusz robiony z liści łyczkowca dłoniastego. Jednak nie pochodzi on z Panamy, a z Ekwadoru. Został spopularyzowany podczas budowy Kanału Panamskiego.

12. Panamskie autobusy mają swoją potoczną nazwę - Diablo Rojo. Zostały one odkupione od Stanów Zjednoczonych. Choć mają swoje lata, do dziś rozwożą ludzi. Słyną głównie z szalonej jazdy, braku klimatyzacji, rozbrzmiewającej muzyki i przeróżnych kolorów.

13. Dzieci rozpoczynają swoją przygodę z edukacją w wieku 6 lat.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa