Ciekawostki o wizytówce Paryża

Ciekawostki o wizytówce Paryża

Ciekawostki o Łuku Triumfalnym

Łuk Triumfalny ciekawostki - bez wątpienia jest to obiekt, który obok Wieży Eiffla jest jednym z głównych symbolów Paryża. Dowiedz się na czyje polecenie powstał, jakie wydarzenia upamiętnia oraz czyja sylwetka miała się znaleźć na samym szczycie.

Łuk Triumfalny wybudowano na polecenie...

... Napoleona Bonaparte. Francuski generał zlecił jego budowę w 1806 roku. Konstrukcja powstała ku upamiętnieniu licznych zwycięstw wojsk francuskich pod dowództwem Bonaparte, a także uczcić pamięć poległych żołnierzy. Projekt przygotował Jean François Chalgrin. Mężczyzna inspirował się rzymskim Łukiem Konstantyna, jednak jego propozycja jest dwukrotnie wyższa.

Położenie

Łuk Triumfalny mieście się na placu Charles’a de Gaulle’a, znanym również jako Plac Gwiazdy. W tym właśnie punkcie łączy się ze sobą aż 12 ulic.

Łuk Triumfalny ciekawostki

1. Choć Napoleon zlecił budowę Łuku Triumfalnego, to nigdy nie było mu dane zobaczyć efektu końcowego. Oficjalne zakończenie budowy pomnika nastąpiło w 1836 roku. Bonaparte nie żył już wtedy 15 lat.

2. Znajdujący się w samym centrum placu Charles'a de Gaulle'a pomnik ma 51 m wysokości, 44,9 m szerokości i 20 m głębokości. W jego wewnętrznej części wyryto nazwy 128 miejscowości. To właśnie w nich miały miejsce najważniejsze starcie w trakcie Rewolucji Francuskiej i Wielkiego Cesarstwa. Jednymi z nich są Wrocław, Gdańsk, Pułtusk, czy Ostrołęka.

3. Każdego roku około 600 tysięcy osób decyduje się wejść na taras widokowy Łuku Triumfalnego. Wejście na sam szczyt wiąże się z koniecznością pokonania 284 stopni. Jednak ten trud wynagradza panorama Paryża. Należy pamiętać, że wstęp jest płatny i należy uiścić opłatę w wysokości 12 euro. Wyjątkowy widok na Pola Elizejskie, Wieżę Eiffla, czy dzielnicę La Defense pozwala zapomnieć o wydanej gotówce. Darmowe wejście jest dla osób poniżej 18. roku życia i uczące się w wieku do 25 lat.

Łuk Triumfalny nocą

4. W przejściu Łuku Triumfalnego znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza upamiętniający wszystkie ofiary I Wojny Światowej. Codziennie o godzinie 18:00 zapalany jest znicz pamięci.

5. Choć jest najpopularniejszą konstrukcją tego typu na świecie, to nie jest największą. W tym zestawieniu ustępuje pomnikowi, który znajduje się w Pjongjangu. Koreański obiekt ma 60 metrów wysokości.

6. Dość nietypowe wydarzenie miało miejsce w 1919 roku. Pewnego dnia śmiałek Charles Godefroy zdecydował się przelecieć samolotem wewnątrz pomnika.

7. W pierwotnym projekcie przewidziano miejsce na pomnik Napoleona. Miał on się znajdować na samym szczycie.

8. Ciało Wiktora Hugo zostało złożone pod pomnikiem 22 maja 1855 roku.

9. Co roku 11 listopada głowa państwa składa pod pomnikiem wieniec. Upamiętnia to wydarzenie z 11 listopada 1920 roku, w którym spalono ciało nieznanego francuskiego żołnierza.

10. To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych we Francji.

11. Wieża Eiffla jest wyższa od Łuku Triumfalnego o 249 metrów.

12. Luwr znajduje się w odległości około 3,6 km.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa