Łuk Triumfalny w Paryżu
Łuk Triumfalny w Paryżu, to jedna z wizytówek stolicy Francji. Obiekt powstał na polecenie Napoleona, któremu nigdy nie było dane zobaczyć budowli po jej zakończeniu.
Gdzie znajduje się Łuk Triumfalny?
Monument znajduje się na placu Charles’a de Gaulle’a nazywanym także Placem Gwiazdy. To właśnie w tym miejscu, na początku Pól Elizejskich łączy się ze sobą 12 ulic. Łuk Triumfalny znajduje się w odległości około 2,5 kilometra od Wieży Eiffla i 3,5 km od Luwru.
Łuk Triumfalny - historia powstania
W 1806 roku Napoleon Bonaparte zlecił wybudowanie obiektu upamiętniającego zwycięstwa jego wojsk, a także uczcić pamięć tych, którzy polegli za kraj w czasie wojen. Osobą odpowiedzialną za realizację projektu był Jean François Chalgrin. Źródłem inspiracji dla jego koncepcji był rzymski Łuk Konstantyna, paryska wersja jest jednak dwukrotnie wyższa. Dekoracje rzeźbiarskie ukazujące sceny znanych bitew oraz dzieje francuskiej armii zostały wykonane przez François Rude. Budowę ukończono dopiero w 1836 roku, czyli 15 lat po śmierci Napoleona.
Konstrukcja ma 51 metrów wysokości, 44,9 metra szerokości i 20 metrów głębokości. Na jej wewnętrznych ścianach wyryto nazwy 128 miejscowości, w których rozgrywały się najważniejsze bitwy podczas Rewolucji Francuskiej i Wielkiego Cesarstwa. Będąc w tym miejscu warto spróbować odszukać polskie miasta - Gdańsk (Danzig), Ostrołękę, Pułtusk, czy Wrocław. Nie zabrakło także nazwisk 386 oficerów napoleońskich. W tym gronie znalazło się siedmiu Polaków, między innymi generał Dąbrowski, czy Poniatowski.
Na samym szczycie Łuku Triumfalnego znajduje się taras widokowy. Aby na niego wejść należy pokonać 284 stopnie. Roztacza się z niego przepiękny widok na panoramę miasta.
Taras widokowy
Wstęp na taras widokowy jest płatny. Bilet kosztuje 12 euro i umożliwia podziwianie stolicy Francji w 360 stopniach. Bez problemu można stąd dostrzec Pola Elizejskie, Wieżę Eiffla, czy dzielnicę La Defense. Osoby poniżej 18. roku życia, a także uczące się w wieku do 25 lat mogą wejść za darmo. Darmowy wstęp dla wszystkich osób możliwy jest w trzeci weekend września każdego roku oraz każdą pierwszą niedziele miesiąca (od 1 stycznia do 31 marca i 1 listopada do 31 grudnia). Atrakcja nieczynna jest 23 marca.
Grób Nieznanego Żołnierza
Pod Łukiem Triumfalnym znalazło się miejsce dla Grobu Nieznanego Żołnierza. W sposób symboliczny upamiętnia on ofiary I Wojny Światowej. Każdego dnia równo o godzinie 18:00 zapalany jest znicz pamięci.
Łuk Triumfalny ciekawostki
1. Paryski Łuk Triumfalny jest drugą najwyższą konstrukcją tego typu na świecie. W tym rankingu ustępuje jedynie łukowi w Pjongjangu, który wznosi się na wysokość 60 metrów.
2. W 1919 roku Charles Godefroy przeleciał samolotem Nieuport wewnątrz łuku.
3. Monument powstał na polecenie Napoleona. Nie było mu jednak dane zobaczyć kompletnego dzieła, gdyż zmarł 15 lat przed jego ukończeniem.
4. Pierwotny plan zakładał umieszczenie pomniku Napoleona na samym szczycie.
5. 22 maja 1855 roku pod pomnikiem złożono ciało Wiktora Hugo.
6. 11 listopada 1920 roku pod pomnikiem spalono nieznanego żołnierza francuskiego. Ku pamięci tego wydarzenia, każdego 11 listopada prezydent składa w tym miejscu wieniec.
7. Łuk Triumfalny pełni funkcję mety największego wyścigu kolarskiego Tour de France.
8. Choć obiekt miał upamiętniać chwilę triumfu francuskich wojsk, był także świadkiem kilku porażek. Po wojnie francusko-pruskiej w 1871 roku pod łukiem przeszedł przemarsz wojsk niemieckich. W tym miejscu miała także miejsce parada wojsk nazistowskich.
9. Poznaj także ciekawostki o Francji.