Ciekawostki o Paryżu

Paryż ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, czym jest "syndrom paryski", jaka jest najczęściej odwiedzana atrakcja tego miasta oraz dlaczego bagietka jest symbolem stolicy Francji.

1. Nazwa tego francuskiego miasta pochodzi od plemienia Paryzjów, które już w III wieku p.n.e. zamieszkiwało te tereny, a dokładniej jedną z dwóch wysp na Sekwanie. Z kolei nazwa tego plemienia wywodzi się od celtyckiego słowa tłumaczone jako łódź.

Pierwotną nazwą jaką przyjęli dla swojej osady była Lutetia, czyli podmokłe miejsce. Z biegiem czasu uległa ona zmianie.

2. Najstarszym mostem Paryża jest Nowy Most (Pont Neuf). Nowy, ale tylko z nazwy, albowiem jego historia się 1578 roku kiedy to król Henryk III położył kamień węgielny pod jego budowę. Jego budowa została ukończona w 1604 roku (inne źródła podają 1607).

3. Najczęściej odwiedzanym muzeum świata jest paryski Luwr. Każdego roku przybywa tutaj podziwiać Mona Lisę około 8,6 miliona turystów.

4. Na wyspie Île de la Cité, a dokładniej przed gmachem katedry Notre-Dame znajduje się "punkt zero", czyli geograficzny środek miasta. To właśnie z tego miejsca wyznaczane są odległości ze stolicy Francji do innych miast.

5. Wielu turystów odwiedzających stolicę Francji po raz pierwszy doświadcza tzw. "syndromu paryskiego". Ów zjawisko polega na uczuciu rozczarowania zastanym widokiem - niespełnione oczekiwania oraz zniszczenie wcześniejszych wyobrażeń na temat miasta. Szarość miasta zamiast malowniczych pocztówek, brak obecności prawdziwych Francuzów na ulicach.

6. Wraz z rozpoczęciem lata na prawym brzegu Sekwany usypywana jest plaża o długości trzech kilometrów. Rozciąga się ona od Ogrodów Tuleryjskich aż po Wyspę Świętego Ludwika. Zostaje ona przyozdobiona palmami oraz innymi egzotycznymi roślinami. W ciągu dnia odbywają się tam zajęcia dla dzieci, zaś wieczorami pokazy taneczne.

7. Na ulicach Paryża znajduje się tylko jeden znak "STOP".  Kierowcy muszą na niego uważać przy 16 Quai Saint-Exupéry. Ruch oparty jest na zasadzie pierwszeństwa aut nadjeżdżających z prawej strony.

8. Paryż to pierwsza stolica na świecie, której udało się osiągnąć milion śledzących na serwisie Twitter.

9. Każdego roku Paryż odwiedzany jest przez ponad 30 milionów turystów.

10. Określenie Wielki Paryż

Hasło to powstało w celu określenia miasta oraz jego bezpośrednich okolic, które stanowią jego sypialnie. To właśnie w tych okolicach mieszkają osoby pracujące i uczące się w sercu Francji. W samym Paryżu mieszka nieco ponad dwa miliony osób, zaś aglomeracja Wielkiego Paryża liczy prawie pięciokrotnie więcej osób.

Paryż ciekawostki - Luwr

Paryż ciekawostki

11. Paryż w 1860 roku został podzielony na dzielnice - obecnie na terenie miasta znajduje się ich 20. Ich numeracja biegnie spiralnie od środa zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

12. Paryż bywa nazywany "Miastem Światła". Nazwa ta została przypisana do tego miasta nie ze względu na jasność ulic, a liczbę intelektualistów mieszkających w sercu Francji.

13. Wcześniej wspomniałem o ilości turystów odwiedzających Luwr. Jednak to nie Luwr, ani Wieża Eiffla jest najczęściej odwiedzaną atrakcją Paryża. Taką atrakcję stanowi Disneyland odwiedzany przez prawie 13 milionów osób.

14. W Paryżu znajduje się 37 mostów z czego 33 są oświetlane nocą.

15. Jednym z symboli Paryża jest bagietka, nazywana także  bułką paryską. Opracowana została przez piekarzy Napoleona, dla łatwiejszego transportowania jej przez żołnierzy (była ona w stanie zmieścić się w kieszeni spodni). Co ciekawe, nawet francuskie prawo dokładnie określa jej grubość i długość (65 x 6 cm).

16. Każdy z nas kojarzy produkty marki Chanel. Mało brakowało, a obecnie jeden z najsłynniejszych paryskich domów mody nazywałby się Chasnel. Urzędnik wprowadzający dane nowo-narodzonej Gabrielle Bonheur Chanel popełnił literówkę.

17. W trakcie Wielkiej Rewolucji w 1789 roku jedynie 25% osób mieszkających we Francji rozumiało francuski.

Sprawdź także:
Ciekawostki o Francji
Ciekawostki o Wieży Eiffla

Ciekawostki o Paryżu - Saint-Germain-l'Auxerrois

Ciekawostki o Paryżu
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)