Burdż Chalifa ciekawostki

Burdż Chalifa ciekawostki

Ciekawostki o Burdż Chalifa

Burdż Chalifa ciekawostki - poznaj ciekawostki o najwyższym budynku na świecie. Dowiedz się jak długo trwa mycie 24344 okien obiektu, a także czego dokonał Alain Robert.

Patrząc na ten budynek, można zacząć się zastanawiać "czy rzeczywiście jest to dzieło człowieka?". Potwierdzam, wieżowiec Burdż Chalifa został wybudowany przez człowieka. A właściwie przez blisko 12 tysięcy osób. Od momentu postawienia pierwszej cegły, cały proces zajął pięć lat. Sprawdź czy znasz wszystkie ciekawostki o Burdż Chalifa.

828 metrów wysokości

Burdż Chalifa to obecnie bezapelacyjny lider w kategorii najwyższy budynek na świecie. Cała inwestycja pochłonęła sumę 1,5 miliarda dolarów. To chyba dosyć spora suma.

Masz radiowy w Konstantynowie pokonany

Oficjalne otwarcie budynku Burdż Chalifa nastąpiło 20 maja 2008 roku. Do tego dnia najwyższą lądową konstrukcją na świecie był maszt radiowy w Konstantynowie. Konstrukcja ta mierzyła 646 metrów. Uległ on zniszczeniu w 1991 roku.

Czy człowiek może wznieść wyższy budynek niż Burdż Chalifa?

Ponoć tak. Jeden z ekspertów zajmujący się budownictwem Sang Dae Kim stwierdził, iż obecna wiedza pozwala na wybudowanie obiektu o nawet kilometrowej wysokości, w porywach do dwóch. Na dzień dzisiejszy trwają dwie inwestycje, które mogą "pobić" dubajski wieżowiec. Pierwszy z nich o nazwie The Tower jest wznoszony w tym samym mieści co Burdż Chalifa (Dubaj). Szacuje się, że może on być wyższy nawet o 100 metrów. Jego otwarcie ma nastąpić w 2020 roku.
W tym samym roku ma zostać zakończona budowa Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej (w mieście Dżudda). Początkowo architekci tego przedsięwzięcia planowali, że ten drapacz chmur będzie miał wysokość 1609 metrów. Po dokładniejszych badań stwierdzono, że na tym terenie jest to jednak niemożliwe i zdecydowano obniżyć zakładaną wysokość o 500 metrów.

Okna jakoś myć trzeba

Jeśli myślałeś, że mycie okien to przyjemność, to teraz zmienisz zdanie. Burdż Chalifa składa się z 24344 okien o powierzchni 120 tysięcy metrów kwadratowych. Te liczby robią wrażenie. Do ich umycia zatrudniona jest ekipa licząca 36 osób. Czasowo zajmuje im to do czterech miesięcy.

Burdż Chalifa ciekawostki

Burdż Chalifa ciekawostki - to najwyższy wieżowiec na świecie mierzący 828 metrów.

Burdż Chalifa ciekawostki

1. Ten dubajski drapacz chmur jest w stanie pomieścić około 35 tysięcy osób jednocześnie.

2. W tym wieżowcu znajduje się 57 wind. Najszybsza z nich osiąga prędkość 64 km/h.

3. Do wybudowania wieżowca wykorzystano 31 tysięcy ton stali.

4. Gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają, obiekt ten można dostrzec nawet z odległości 95 kilometrów.

5. Niby to samo miejsce, a termometr pokazuje różne wartości. Różnica temperatur między najniższym, a najwyższym punktem obiektu wynosi około 6 stopni Celsjusza.

6. W Dubaju zachód słońca można zaobserwować dwa razy. Najpierw będąc na parterze wieżowca, drugi raz wjeżdżając na jego szczyt. Na platformie obserwacyjnej najwyższego budynku na świecie słońca zachodzi kilka minut później.

7. Kolejna ciekawostka nie należy do zbyt wesołych. 10 maja 2011 roku nie zapisał się dobrze w historii tego obiektu. Jedna z pracujących tam osób postanowiła popełnić samobójstwo. 30 letni mężczyzna skoczył ze 147. piętra i spadł 39 pięter niżej. Udało się ustalić dlaczego mężczyzna postanowił odebrać sobie życie. Nie otrzymał on urlopu wypoczynkowego.

8. Alain Robert (przydomek Spider-Man) to francuski wspinacz po wieżowcach. Zazwyczaj robi to bez zezwolenia i asekuracji. Jednak w przypadku tego obiektu postanowił wystąpić o takie zezwolenie. Mężczyzna otrzymał je i 28 marca 2011 roku wspiął się na samą górę Burdż Chalifa. Wspinaczka zajęła mu sześć godzin.

9. Dubajski wieżowiec jest o 151 metrów niższy niż największy wodospad na świecie.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa