Nowy Jork: Statua Wolności ciekawostki

Nowy Jork: Statua Wolności ciekawostki

Statua Wolności ciekawostki

Statua Wolności ciekawostki - dowiedz się co symbolizuje, kto podarował Statuę Wolności Amerykanom oraz jak wyglądała dawniej. Poznaj historię jednego z najpopularniejszych obiektów Stanów Zjednoczonych.

Statua Wolności to z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Stanów Zjednoczonych. Dawniej była to najwyższa budowla tego kraju. Jednak niewiele osób wie, że jej właściwa nazwa brzmi "Wolność opromieniająca świat". Do dziś pozostaje nieoficjalnym symbolem wolności i Nowego Jorku. Poznaj nieznane ciekawostki o tej budowli.

Statua Wolności ciekawostki
Poznaj historię wznoszenia tego obiektu oraz dowiedz się co symbolizuje. Statua Wolności ciekawostki, czyli fakty o których nie miałeś pojęcia

Historia Statuy Wolności

Statua Wolności stanowi dar narodu francuskiego dla Stanów Zjednoczonych. Ma on upamiętniać sojusz obu państw podczas wojny o niepodległość w USA. Francuskie władze przekazały pomnik Amerykanom z okazji stulecia niepodległości.
Symbol Nowego Jorku został wybudowany we Francji w 1884 roku. Jego zaprojektowaniem zajmował się Frédéric Auguste Bartholdi, za konstrukcję odpowiadał Gustaw Eiffel, zaś głównym pomysłodawcą był Edouard de Laboulaye. Statua Wolności przedstawia wizerunek kobiety, która w prawej dłoni trzyma pochodnię, zaś w lewej tablicę. Została na niej wyryta dokładna data uzyskania niepodległości przez USA. Po ukończeniu prac, pomnik został przekazany "na ręce" ambasadora amerykańskiego w Paryżu. Następnie obiekt podzielono na części i przetransportowano statkiem do Nowego Jorku. Transport składał się z 350 części zapakowanych w 214 ogromnych skrzyniach. Statek dopłynął do amerykańskiego portu 17 czerwca 1885 roku. Połączenie elementów zajęło cztery miesiące. Oficjalna uroczystość odsłonięcia nastąpiła 28 października 1886 roku.

Symbol Wolności

Już w samej nazwie posągu wskazywane jest, iż jest on symbolem wolności. Mają ją symbolizować zerwane kajdany u stóp kobiety, płomień pochodni, aureola oraz tablica, na której umieszczono datę uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone.
Kto był inspiracją dla tej kobiety, co symbolizują rozerwane łańcuchy oraz siedem kolców na koronie. Ciekawostki o Statule Wolności, które powinien znać każdy.

Kim jest ta kobieta?

Inspiracją dla Bartholdiego był obraz "Wolność wiodąca lud na barykady" autorstwa Eugène Delacroix. Bartholdi zdecydował się na dość nietypowe połączenie. Twarz Statuy Wolności należy do jego matki Charlotte. Zaś korpus ma być dokładnym odwzorowaniem ciała jego kochani Isabelli Eugene Boyer.

Siedem kolców

Korona Statuy Wolności składa się z siedmiu promieni. Najpopularniejsza teoria głosi, iż każdy z nich symbolizuje jeden kontynent i ocean. Wolność ma istnieć na całym świecie. Z takim wyjaśnieniem nie zgadzają się eksperci twierdzący, że na głowie kobiety znajduje się boska aureola.

Rozerwane łańcuchy

Pierwsze projekty Bartholdiego przedstawiały kobietę trzymającą rozerwane łańcuchy. Miały one symbolizować kres niewolnictwa. Na taką propozycję nie przystali  amerykańscy finansiści. Finalnie łańcuchy umieszczono przy stopach Statuy Wolności.
statua-wolnosci-ciekawostki-4-min.jpg
W dalszej części tekstu Statua Wolności ciekawostki poznasz teorie spiskowe związane z tym obiektem, dowiesz się kto podarował go Stanom Zjednoczonym oraz jak pierwotnie prezentował się ten monument.

Inna niż dawniej

Gdy była prezentowana pierwszym Amerykanom, wyglądała zupełnie inaczej. Posąg został wykonany z miedzi. Stąd pierwotnie kobieta była koloru miedzianego. W miarę upływu lat, w wyniku wpływu warunków atmosferycznych, posąg został okryty patyną. Kolor złotobrązowy zmienił się w zielony. Władze Nowego Jorku planowały nawet przywrócić oryginalną barwę. Jednak swój sprzeciw wyrazili mieszkańcy miasta i pomysł został porzucony.

Statua Wolności w liczbach

Te liczby mogą zrobić wrażenie. Statua Wolności ma 46,5 metra wysokości. Licząc z cokołem wznosi się na 93 metry. W talii jest dość szeroka, gdyż ma 11 metrów. Statua na wagę raczej stara się nie wchodzić. Kobieta waży 229 ton. Koszt jej budowy wyniósł 250 tysięcy dolarów. Gdyby to dziś postanowiono ją wybudować, koszt wyniósłby około 6,4 miliona. Statuę Wolności można by sprzedać na skupie złomu za około 120 tysięcy dolarów.

Teoria spiskowa o Statule Wolności

Nie dla wszystkich Statue of Liberty jest symbolem wolności. Osoby lubiące teorie spisowe, twierdzą, że to właśnie w tym miejscu ma spoczywać Święty Graal. Pojawiają się też głosy, iż Statua została wzniesiona przez iluminatów.

Gdzie znajduje się Statua Wolności?

Oczywiście w Nowym Jorku. Posąg Wolności wznosi się na Wyspie Wolności (Liberty Island) u ujścia rzeki Hudson. Wcześniej ta wyspa nosiła nazwę Bedloe’s Island.

Kto podarował Statuę Wolności Amerykanom?

Statua Wolności została podarowana przez rząd francuski z okazji stulecia niepodległości USA.

Ciekawostki o Statule Wolności

1. Stopy pomnika nie są do końca zdrowe. Statuę dotyka problem tzw. palca Mortona. Oznacza to tyle, że jej drugi palec jest dłuższy niż pierwszy. Jednak dla Statuy Wolności nie ma to większego znaczenia. Przecież nie chodzi. Na pewno? Prawa noga kobiety jest uniesiona, co ma symbolizować wychodzenie z przeróżnych opresji.

2. Z okazji 124 urodzin Statuy Wolności, amerykańska poczta wydała specjalną serię znaczków z jej wizerunkiem. Jednak podczas akceptowania projektu, ktoś najprawdopodobniej zaimprezował dzień wcześniej. Zapewne w Las Vegas, gdyż właśnie kopia z tego miasta została umieszczona na znaczku.

3. Oficjalnie pomnik wraz z wyspą, na której się znajduje, to część Nowego Jorku. Jednak pod względem geograficznym Liberty Island mieści się w New Jersey.

4. Przez pierwsze 16 lat Statua Wolności pełniła funkcję latarni morskiej.

5. Gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Grover Cleveland odsłaniał pomnik, był on najwyższym obiektem w Nowym Jorku.

6. Jak do tej pory odnotowano dwa przypadki samobójstw. Pierwsza osoba skoczyła ze Statuy Wolności w 1929 roku. Drugi przypadek miał miejsce w 1932 roku.

7. Monument dzieli około 6,5 km od Empire State Building.

Statua Wolności ciekawostki

Statua Wolności ciekawostki

Statue of Liberty

Statue of Liberty
Jeśli przedstawione ciekawostki o Statule Wolności były dla Ciebie interesujące, zachęcam do zapoznania się z innymi ciekawymi zbiorami.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa