Francja - ciekawostki, informacje, atrakcje

Francja - ciekawostki, informacje, atrakcje

Ciekawostki o Francji

Francja ciekawostki - dowiedz się, w którym francuskim miasteczku władze zabroniły mieszkańcom umierać, dlaczego w średniowieczu skazywano świnie na śmierć przez powieszenie oraz z jakiego powodu chciano rozebrać wieżę Eiffla.

1. Pod względem zajmowanej powierzchni Francja jest 1,8 raza większa od Polski.

2. Najwyższym francuskim szczytem jest Mont Blanc leżący w Alpach. To także najwyższy szczyt na naszym kontynencie. Wznosi się on na 4808,72 metra n.p.m. Pierwszym człowiekiem, któremu udało się zdobyć ten wierzchołek był  Jacques Balmat i Michel Paccard. Mężczyźni dokonali tego 8 sierpnia 1786 roku.

3. Francuska flaga nazywana Tricolore, składa się z trzech pionowych pasów. Patrząc od lewej strony są one w kolorach: niebieskim, białym i czerwonym. Barwa niebieska i czerwona są uważane za tradycyjne kolory Paryża. Biel odnosi się do wcześniejszej flagi królewskiej.

4. Polonia w tym kraju liczy ponad milion osób. Jednymi z najbardziej znanych są Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Adam Mickiewicz, czy żyjący obecnie Matt Pokora i Ludovic Obraniak.

5. Obecnie we Francji żyje ponad 65 milionów osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 22 miliony. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie o kolejne 5 milionów.

2francja-compressor.jpg

Francja ciekawostki

1. Czasy średniowieczne przyniosły wiele zmian w myśleniu, dla przykładu w starożytności zwierzętom nie przypisywano większej roli. W średniowieczu natomiast zaczęto rozmyślać, czy są one również dziećmi Bożymi i co się z nimi dzieje po śmierci. Określano je nawet mianem "naszych mniejszych braci". Przedmiotem dyskusji był również fakt poszczenia w dni postne oraz pracy w niedziele. Wzrost zwierząt w hierarchii ważności doprowadził do kuriozalnego faktu, że zaczęły one stawać przed sądem. Najczęstszym zarzutem, który był im zarzucany, było morderstwo. Zwierze traktowane było jak człowiek - więzione w celi, przesłuchiwane (milczenie odbierano jako przyznanie się do winy), aż w końcu osądzane (najczęściej było skazywane na śmierć przez powieszenie. Jednym z przykładów jest proces francuskiej maciory z 1386 roku zamieszkałej w niewielkiej miejscowości Falaise. Zarzucano jej pożarcie ręki oraz twarzy trzymiesięcznemu dziecku leżącemu w kołysce. W procesie trwającym dziewięć dni przesłuchano wszystkich świadków oraz podejrzaną świnię, która przyznała się do zarzucanych jej czynów. Skazano ją na śmierć przez powieszenie oraz okaleczenie w ten sam sposób, jaki okaleczyła dziecko. Co więcej, wicehrabia miasta zażądał, by wszystkie świnie pojawiły się na placu, gdzie dokonywano egzekucji i bacznie przyglądały się całemu zdarzeniu. Szacuje się, że w samej średniowiecznej Francji odbyło się około 60 takich procesów.

2. Gilotyna, przyrząd który stał się symbolem terroru w czasach rewolucji francuskiej. Nazwa pochodzi od nazwiska jego pomysłodawcy - chirurga  Josepha Ignace Guillotina. Szacuje się, że od 25 kwietnia 1792 roku (ścięcia pierwszej osoby na gilotynie) - przyrząd ten w samej Francji pochłonął blisko 15 tysięcy ludzkich istnień. Ofiarami gilotyny były takie osoby jak król Ludwik XVI, królowa Maria Antonina Austriaczka, czy odpowiedzialny za terror w czasach rewolucji Maximilien de Robespierre. Ostatnią zgilotynowaną osobą we Francji był tunezyjski emigrant Hamida Djandoubi, który w lipcu 1974 porwał i zabił 21-letnią Francuzkę. Wyrok dokonano 10 września 1977 roku, natomiast 4 lata później parlament francuski wyraził zgodę na zniesienie kary śmierci w tym kraju.

3. We Francji od1959 roku legalne są pośmiertne śluby. Zazwyczaj korzystają z tego prawa partnerki poległych na służbie żołnierzy lub policjantów. Jednym z najsłynniejszych pośmiertnych ślubów jest historia miłosna Martine i Alain, którzy mieli stanąć na ślubnym kobiercu w 2007 roku. Nieszczęście jednak chciało, iż zakochany mężczyzna przedwcześnie zmarł na nowotwór w wieku 53 lat. Zakochana kobieta nie chciała rezygnować jednak z planowanego ślubu. Wystąpiła więc o zgodę na wyjątkowe pozwolenie na ślub po zgonie partnera. Zebrała stosowne dokumenty i wysłała list z prośbą w tej sprawie do prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Zgodnie z prawem to właśnie głowa państwa ostatecznie wyraża zgodę bądź nie na pośmiertny ślub.

4. Prawie w każdym kraju znajduje się miejscowość lub wioska o śmiesznej nazwie. We Francji jest ich tak dużo, ze w 2003 roku zdecydowano się na organizację szczytu "wiosek o nazwach poetyckich lub zabawnych". Spotkanie odbyło się w wiosce Mingecobs (jedz cebulę). Pojawili się na nim przedstawiciele Beaufou (piękny szalony), Cocumont (wzgórze rogacza), a także Saligos (brudna świnia).

5. Hiszpania posiada swoje miasteczko wewnątrz terytorium Francji. Llivia bo o tym miasteczku mowa, to eksklawa hiszpańska licząca 1,5 tysiąca mieszkańców. Miasteczko pozostało hiszpańskie na mocy podpisanego w 1659 roku Traktatu Pirenejskiego, który zakończył 24-letnie walki na granicy francusko-hiszpańskiej i wyznaczał wspólną granicę między tymi państwami. W traktacie zawarto klauzulę, w której wyraźnie napisano, iż miejscowości w górzystej części Pirenejów o posiadające prawa miejskie pozostają hiszpańskie. Dopiero po podpisaniu traktatu zdano sobie sprawę, że Llivia nie jest wioską, a miasteczkiem. Od tego czasu cały czas pozostaje ona hiszpańska.

6. W 2008 roku prezydent Nicolas Sarkozy wniósł pozew do sądu, w którym domagał się wycofania ze sprzedaży słynnej laleczki voodoo z jego podobizną. Sąd pozew oddalił uznając, że laleczka ma charakter satyryczny i humorystyczny. Owa laleczka nie mogła zostać uznana za atak na godność ludzką.

7. Ludwik Antoni Burbon, który stał się królem Francji po abdykacji Karola X (2 sierpnia 1830) w rzeczywistości zasiadł na królewskim tronie jedynie przez 20 minut.

8. Podczas II Wojny Światowej, kiedy Hitler odwiedził Paryż, Francuzi przecięli kable w windzie w wieży Eiffla. Miało to utrudnić Hitlerowi wspinanie się na szczyt wieży - zamiast windy, musiał użyć schodów.

9. W jednej z kawiarni w Nicei wprowadzono dwa cenniki - dla osób, które używają słów "dzień dobry" oraz "proszę" kawa jest tańsza, osoby bez znajomości tych wyrażeń są zmuszeni zapłacić nieco więcej.

Francja ciekawostki - widok z paryskiej katedry Notre Dame

Francja ciekawostki - widok z paryskiej katedry Notre Dame

Francja ciekawe miejsca

1. Jedną z najchętniej odwiedzanych paryskich atrakcji - wieżę Eiffla - wzniesiono w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej. Miała upamiętnić także setną rocznicę rewolucji francuskiej i być dowodem na wysoki poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne Francji. Budowla mogła powstać w północno-zachodniej części Pola Marsowego pod jednym warunkiem - po 20 latach miała zostać rozebrana i sprzedana na złom. Po upływie tego czasu, władze Paryża wydały decyzję na rozbiórkę wieży. Temu postanowieniu sprzeciwił się sam twórca Gustaw Eiffel, który założył na niej laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne.Argumenty konstruktora najprawdopodobniej zostałyby całkowicie odrzucone przez miasto, gdyby nie interwencja wojska i fakt, że na szczycie wieży umieszczono antenę radiową umożliwiającą kontakt z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami. W ten oto sposób zachowano symbol Francji przed rozbiórką.

2. Wysokość całkowita wieży Eiffla wynosi 324 metry, jednak w ciągu roku są miesiące, podczas których budowla jest mniejsza bądź większa. Jak to możliwe? Obiekt wykonano ze stali, który ma wysoki współczynnik rozszerzalności pod wpływem temperatury. W zależności od pory roku jej wysokość zmienia się o około 15 cm. Najwyższa jest w miesiącach lipiec-sierpień.

3. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych francuskich zabytków jest katedra Notre-Dame w Paryżu. Każdego roku jej wnętrze zwiedzało ponad 13 milionów osób. Zwiedzało, ponieważ obecnie obiekt jest zamknięty. Wszystko za sprawą katastrofy z 15 kwietnia 2019 roku. Tego dnia wiele stacji telewizyjnych na świecie relacjonowało pożar katedry. Pierwszy alarm informujący o ogniu rozbrzmiał o godzinie 18:20. Zlokalizowanie pożaru zajęło 29 minut. Nie pozwoliło to jednak zapobiegnięciu tragedii. Płomień zajął cały dach oraz wieże. Według ustaleń śledczych miał to być nieszczęśliwy wypadek. Już na początku śledztwa wykluczono podpalenie i akt terrorystyczny. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Ranni zostali strażak oraz dwóch policjantów.

Z pożarem walczono ponad 9 godzin. Dach obiektu uległ całkowitemu zniszczeniu. Na szczęście konstrukcja budynku oraz dwie wieże udało się ocalić. Wyniesiono także najcenniejsze zabytki znajdujące się wewnątrz - koronę cierniową, niektóre kielichy oraz XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego.

Jeszcze w dniu pożaru prezydent Francji ogłosił, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Wiele osób, czy firm zadeklarowało pomoc finansową. Wystarczyły dwa dni, aby zebrać 800 milionów euro. Zgodnie z przegłosowaną przez francuski senat ustawą, budynek zostanie przywrócony do stanu sprzed pożaru. Jednak do momentu zakończenia tych prac jest on zamknięty dla odwiedzających.

4. 100 kilometrów na południe od Paryża znajduje się niewielka wioska o nazwie "La-mort-aux-Juifs", co w tłumaczeniu oznacza "Śmierć Żydom". W sierpniu 2014 roku złożono do rządu oficjalną petycję o zmianę tej nazwy. Podobną prośbę odrzucono 20 lat wcześniej, argumentując ją względami historycznym - nazwa ta została nadana w czasach średniowiecznych.

5. Jeszcze jeden fakt związany z wieżą Eiffla - jest ona odnawiana i malowana co 7 lat. Kliknij po więcej ciekawostek o Wieży Eiffla.

6. Paryski Luwr jest jednym z największych muzeów na świecie. Każdego roku odwiedza go około 9 milionów turystów. Jego zbiory są ogromne. Wyliczono, że gdyby poświęcić każdemu eksponatowi 30 sekund, to na zapoznanie się z całą kolekcją należy poświecić 100 dni.

Ciekawostki o Francji - gdzieś niedaleko Wieży Eiffla

Ciekawostki o Francji - gdzieś niedaleko Wieży Eiffla

Prawo we Francji

1. Od 1 marca 2013 roku każdy kierowca we Francji obowiązkowo musi posiadać alkomat na wyposażeniu pojazdu. Przepisy obowiązują każdego, bez wyjątku. Początkowo za brak alkomatu przewidziano mandat w wysokości 11 euro. Francuski rząd zdecydował jednak znieść tę sankcję na rzecz upomnienia.

2. Będąc przy temacie alkoholu i prowadzenia pojazdów - dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,5 promila.

3. Dzieci we francuskich szkołach podstawowych nie mogą spożywać potraw z ketchupem.

4. Nazwij swoją świnię jak chcesz oprócz imienia Napoleon - tego właśnie zabrania francuskie prawo. Swoją drogą przeczuwamy, że większość francuskich świń może nosić właśnie takie imię, bo jak wiadomo najbardziej kusi to co zakazane. Poznaj także ciekawostki o Napoleonie Bonaparte.

5. Wieżę Eiffla nocą może sfotografować każdy, jednak francuskie prawo zabrania publikować takie zdjęcia.

6. W związku ze strachem przed promieniowaniem telefonów komórkowych, w styczniu 2009 roku minister Jean-Louis Borloo wprowadził ustawę, która zakazywała sprzedaży telefonów dzieciom poniżej 6 roku życia oraz kierowania reklamach komórek dla dzieci poniżej 12 roku.

7. Francja ciekawostki - umieranie uznane za... nielegalne
W małym francuskim miasteczku Cugnaux zakazano ... umierać. Tak, dobrze czytacie. Mer Philippe Guérin wydał rozporządzenie zakazujące umierania w listopadzie 2007 roku. Powodem tej decyzji był brak miejsca na jedynym cmentarzu w mieście. Od wielu lat mer próbował wybudować nowy cmentarz w mieście, jednak jedyna działa, która spełnia geologiczne normy do pełnienia takiej funkcji należy do wojska. Armia nie chce się zrzec tego terenu, więc Guérin postanowił nagłośnić sprawę tym kontrowersyjnym zakazem.

8. Francuski rząd wręcza medale obywatelom, którzy "z powodzeniem i godnością wychowali kilka dzieci". Wręczany medal nosi nazwę "Medal Francuskiej Rodziny".

9. Francja była pierwszym krajem, który wprowadził tablice rejestracyjne.

10. W latach 1748-1772 uprawa ziemniaka była zakazana z uwagi na negatywny wpływ po ich spożyciu - wywoływały wysoką gorączkę. Dopiero w 1774 roku ówczesny minister finansów Anne Robert Turgot zaczął rozdawać za darmo duże ilości sadzonek tego warzywa.

11. W 2012 roku zniesiono obowiązujący przez 214 lat zakaz noszenia spodni przez kobiety w Paryżu. Teraz kobiety chodzące ulicami Paryża mogą spokojnie chodzić w spodniach.

12. Kara śmierci istniała w prawie francuskim od momenty powstania kraju. Jej zniesienie nastąpiło we wrześniu 1981 roku na wniosek prezydenta Francois Mitterranda i ministra Roberta Badintera. Ostatnią straconą osobą był Hamid Djandoubi. Egzekucję na mężczyźnie wykonano 10 września 1977 roku w Marsylii za zamordowanie 21-letniej kobiety. Obecnie ponowne wprowadzanie tego rodzaju kary we Francji jest praktycznie niemożliwe, jednak popierają ją takie osoby jak Jean-Marie Le Pen, czy Alain Madelin.

Z czego słynie Francja?

1. Praktycznie każde większe miasto we Francji jest ze sobą powiązane. W każdym z nich znajduje się ulica Victora Hugo.

2. W języku francuskim litera "W" jest dość rzadko spotykana i pojawia się tylko w słowach obcego pochodzenia.

3. Francuski hymn "Marsylianka" powstał w Strasburgu, a nie jak sugeruje nazwa w Marsylii.

4. Oryginalny szampan produkowany jest w regionie Szampanii we Francji. Wszystkie inne trunki szampanopodobne nazywane są winami musującymi.

Kuchnia francuska

1. Popularność ślimaka we Francji jako potrawy datuje się na XIX wiek. Najczęściej przyrządzane są masłem, czosnkiem oraz natką pietruszki. Ich przygotowanie jest niezwykle zajmujące. Na wstępie ślimaki zostają poddane 10-dniowej głodówce, aby oczyściły swój organizm z pozostałości oraz liści, które mogłyby być trujące dla człowieka. Następnie są one potrójnie płukane. W trakcie pierwszego oczyszcza się zewnętrzną cześć ślimaka. Drugie z nich polega na płukaniu przy użyciu octu i soli, które oczyszcza jego wnętrze. Ostatnie to po prostu kąpiel w czystej wodzie. Po tych wszystkich zabiegach, ślimak zostaje obgotowany, schłodzony i pozbawiony skorupki.

Ciekawostki o francuzach

1. Francuzom zarzuca się słabą znajomość języków obcych. Statystycznie jedynie 34% Francuzów zna język angielski.

2. Jeanne Calment to Francuzka uznawana za najdłużej żyjącą osobę na świecie. Urodzona 21 lutego 1875 w Arles przeżyła 122 lata i 164 dni. Całe życie mieszkała właśnie w Arles.

3. W zależności od regiony, Francuzi na powitanie całują się w policzki zazwyczaj dwa lub cztery razy.

Ciekawostki o Francji

1. Dowiedziono, że wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej, to właśnie francuscy mężczyźni mają najniższy poziom otyłości.

2. Najchętniej odwiedzanym krajem przez turytów w 2014 była właśnie Francja - z bardzo dobrym wynikiem 83 milionów podróżnych. Zastanawia jednak fakt o ile zmieni się ten wynik w roku 2016 biorąc pod uwagę ostatnie tragiczne wydarzenia w tym kraju.

3. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że symbol Stanów Zjednoczonych - Statua Wolności - to dar Francuzów dla Amerykanów z okazji 100-lecia niepodległości ich kraju. Została ona zbudowana we Francji i przetransportowana statkiem za Atlantyk. Na potrzeby transportu została rozebrana na 350 części.

4. Kraj pałaców, dworów i zamków - w całej Francji jest ich ponad 40 tysięcy.

5. Tak właściwie nie tylko zamków, ale i automatów. W niektórych można zakupić świeże pieczywo i butelkę wina. W Paryżu coraz popularniejsze stają się automaty z książkami.

6. Cztery tony żab - taką ilość każdego roku spożywają Francuzi.

7. Blisko 20% terytorium Francji znajduje się poza kontynentem europejskim. Co więcej, w 12 różnych strefach czasowych.

8. Francuski jest językiem oficjalnym językiem w 29 krajach.

9. W naszym kraju znajduje się 11 miejscowości o nazwie Paryż.

10. Na paryskich ulicach znajduje się tylko jeden znak "STOP". Można go znaleźć przy ulicy Quai Sa­in­t-E­xu­péry 16.

Ciekawostki o Francji dla dzieci

1. Stolicę Francji zna każdy, jest nią oczywiście Paryż.

2. Obecnie za wszelkie transakcje w tym kraju dokonuje się płatności w euro. Waluta ta zastąpiła w 2002 roku będącego w obiegu od 1795 roku francuskiego franka.

3. Bezpośrednia odległość pomiędzy Warszawą a Paryżem wynosi w linii prostej 1368 km. Ten dystans można swobodnie przejechać samochodem - zajmie to około 14 godzin ciągłej jazdy i 1591 przejechanych kilometrów. Po drodze będzie można podziwiać niemieckie i belgijskie krajobrazy. Trasa ta jest możliwa do przejścia - zajmie ona jednak około 312 godzin ciągłego marszu, a licznik w nogach wskaże 1527 kilometrów. Jednak najprościej i najszybciej będzie po prostu kupić bilet lotniczy by w niecałe dwie godziny znaleźć się pod wieżą Eiffla.

4. Kraj ten posiada ośmiu sąsiadów - Belgię, Luksemburg, Niemcy, Szwajcarię, Włochy, Monako, Andorę oraz Hiszpanię.

5. Zgodnie z danymi z 2015 roku na terytorium Francji mieszka 66 318 000 osób.

6. Francja pod względem terytorialnym jest dwukrotnie większa od Polski.

7. Nazwa tego kraju wywodzie się od germańskiego plemienia, w którym franco oznaczało wolny.

8. Francuzi i Francuzki średnio dożywają 80,6 lat.

9. Szacuje się, że współcześnie w tym kraju zamieszkuje blisko milion Polaków.

10. Najdłuższą przepływającą francuską rzeką jest Loara o długości 1020 km.

11. Najwyższym szczytem Francji, a zarazem Europy jest Mont Blanc wznoszący się na wysokość 4808 m n.p.m.

12. Najwyższym budynkiem w tym kraju jest paryski wieżowiec w dzielnicy La Défense - Tour First. Wznosi się on na 231 metrów.

13. Wodospad Gavarnie, to najwyższy wodospad we Francji i zarazem Europy. Osiągający wysokość 422 metrów wodospad znajduje się w południowo-zachodniej Francji.

Francja - Paryż wieczorową porą

Francja - Paryż wieczorową porą

Informacje o Francji

1. W rankingu potencjału militarnego Francja zajmuje 5. pozycję. Armia tego kraju liczy 388 tysięcy osób, z czego 205 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 1262 samoloty, 406 czołgów, 6330 opancerzonych wozów i 118 okrętów. Każdego roku na dozbrojenia rząd przeznacza 40 miliardów dolarów.

2. W tym kraju produkuje się 16,420 baryłek ropy naftowej dziennie. Zapotrzebowanie jest znacznie większe i wynosi 1,7 miliona baryłek.

3. Płaca minimalna została określona 1 stycznia 2018 roku i wynosi 1,498 euro miesięcznie. Tydzień pracy został określony na 35 godzin.

4. Najwyższy budynek w tym kraju znajduje się w Courbevoie. Biurowiec o nazwie Tour First ma 231 metrów wysokości i składa się z 56 pięter. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 2011 roku.

5. Pod względem ilości samobójstw Francja zajmuje 27. miejsce. Zgodnie ze wskaźnikiem na 100 tysięcy osób życie odbiera sobie 16,9 osób.

6. W tym państwie mieszka 38 miliarderów. Największy majątek zgromadził Bernard Arnault, z wynikiem 83,5 miliarda dolarów.

7. Średnia długość życia u Francuzów wynosi 82,4 lata. U kobiet wynosi ona 85,4 lat, zaś u mężczyzn 79,4.

8. Najlepszymi produktami eksportowymi są samoloty, helikoptery, leki i części samochodowe. Najczęściej Francuzi współpracują z Niemcami, Amerykanami oraz Belgami.

9. Na terenie Francji znajduje się 464 lotniska, z czego 294 posiada utwardzoną nawierzchnię.

10. Sieć kolejowa składa się z 29,640 km torów.

11. Francuzi posiadają największy procent energii jądrowej w stosunku do całkowitej produkcji energii. Wynosi on 76,9%. Na terenie kraju działa 58 reaktorów.

12. W 2017 roku Francja zajmowała 2. miejsce w rankingu największych eksporterów energii elektrycznej.

13. W 2016 roku Francję odwiedziło 82,6 miliona turystów. To najlepszy wynik spośród wszystkich państw na świecie.

14. W rankingu wolności prasy Francja została sklasyfikowana na 33. pozycji z wynikiem 21.87.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Francja ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Francja ciekawostki - Luwr

Francja ciekawostki - Luwr

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa