Londyn: Tower Bridge - ciekawostki i informacje

Londyn: Tower Bridge - ciekawostki i informacje

Tower Bridge ciekawostki - najsłynniejszy most w Londynie

Tower Bridge ciekawostki - bez wątpienia jest to najsłynniejszy most w Londynie. Poznaj nieznaną historię Tower Bridge, dowiedz się jak często jest podnoszony, a także dlaczego zamknięto kładki dla pieszych w latach 1909 - 1982.

Historia Tower Bridge

Most został wzniesiony pod koniec XIX wieku i obecnie jest najsłynniejszą taką konstrukcją w Wielkiej Brytanii. To nie tylko najważniejszy most na Tamizie, ale także najchętniej odwiedzana atrakcja Londynu. Parlament angielski pochylił się nad ustawą wybudowania drugiego mostu nad Tamizą w 1872 roku. Zastrzeżenia odnośnie nowej konstrukcji w stolicy Anglii zgłaszał zarząd zamku Tower of London. Zgoda została wydana pod jednym warunkiem - konstrukcja miała pasować estetycznie ze stylem zamku. Osobą nadzorującą budowę był Horace Jones. Budowę mostu o długości 244 metrów ukończono w 1894 roku. Spośród wszystkich 29 mostów na Tamizie, Tower Bridge to jedyna zwodzona konstrukcja, która umożliwia przepływanie statków o maksymalnej wysokości 40,5 m.

Dwie wieże Tower Bridge

Cechą charakterystyczną Tower Bridge są dwie główne wieże, które Horace Jones połączył dwoma pomostami. Zawieszone 34 metry nad jezdnią kładki umożliwiają ruch pieszych. W 2014 roku klasyczną podłogę zastąpiono szklanym chodnikiem. Odwiedzający mogą podziwiać moment podnoszenia zwodzonego mostu z góry. Szklane panele mają 11 metrów długości i dwa metry szerokości. Każdy z nich waży około 530 kilogramów.

Kolor mostu

Pierwotnie Tower Bridge był w beżowym kolorze. Z okazji 25. rocznicy koronowania królowej Elżbiety II konstrukcja została przemalowano na kolory: niebieski, biały i czerwony. Ostatnia zmiana koloru miała miejsce w 2010 roku. Obecnie most jest w biało-niebieskiej tonacji.

Cena biletu

Bilet na Tower Bridge dla osoby dorosłej kosztuje £9.80. Jeśli mamy już zaplanowany wyjazd do Londynu, warto zakupić go przez internet by zaoszczędzić £1.10. Dzieci w wieku od 5 do 15 lat płacą £4.20, natomiast młodsi mogą odwiedzić atrakcję za darmo. Bilet dla seniorów powyżej 60 roku życia i studentów kosztuje £6.80.

Kładki Tower Bridge zostały udostępnione pieszym.

Ciekawostki o Tower Bridge

1. Wraz z otwarciem mostu okrzyknięto go arcydziełem ówczesnej inżynierii. Często porównywano go ze słynną paryską wieżą Eiffla.

2. W centralnej części mostu znajdują się dwa podnoszone przęsła. Jedno skrzydło waży aż 1200 ton. Proces ich podnoszenia trwa minutę i trzydzieści sekund.

3. Nazwa mostu została zapożyczona od będącego w pobliżu zamku Tower of London.

4. Ten najsłynniejszy most w Wielkiej Brytanii otwierany jest mniej niż 3 razy dziennie.

5. To jedyny zwodzony most na Tamizie.

6. W 1952 roku doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Most zaczął się podnosić, gdy przejeżdzał przez niego autobus. Na szczęście zareagowano w odpowiednim momencie i nikomu nic się nie stało.

7. Nad wyborem odpowiedniej konstrukcji mostu czuwała specjalna komisja Special Bridge or Subway Committee. Rozpatrzyła ona ponad 50 projektów. Ostatecznie głównym architektem został Sir Horace Jones.

8. Do budowy wykorzystano ponad 11 tysięcy ton stali.

9. Budowa Tower Bridge trwała 8 lat.

10. Oficjalne otwarcie Tower Bridge odbyło się 30 czerwca 1894 roku.

11. Najwyższy punkt mostu ma 65 metrów wysokości.

12. Inwestycja pochłonęła 1,184 miliony funtów. W przeliczeniu na czasy obecne jest to około 128 milionów funtów.

13. Często bywa mylony z sąsiednim London Bridge.

14. Obecnie most jest podnoszony około 1000 razy w roku. Dla porównania w pierwszym miesiącu po otwarciu podniesiono go aż 600 razy.

15. Swego czasu kładki dla pieszych stały się "ulubionym" miejscem dla samobójców. Z tego też powodu zdecydowano o ich zamknieciu w latach 1909 - 1982.

16. Kładki dla pieszych znajdują się na wysokości około 44 metrów nad wodą.

17. Tower Bridge został wybudowany w wiktoriańskim stylu.

18. Do budowy Tower Bridge zatrudniono 432 robotników.

19. Mieści się w niedalekiej odległości od najwyższego budynku w Londynie The Shard.

Po uniesieniu mostu mogą nim przepłynąć statki o maksymalnej wysokości 40,5 m.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa