Ciekawostki o Berlinie
Berlin ciekawostki - multikulturowa stolica Niemiec, która każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Poznaj nieznane Tobie fakty i dowiedz się z czego słynie to niemieckie miasto.
Berlin nie zawsze był stolicą Niemiec. W latach 1949 - 1990 stolicą było leżące w zachodniej części kraju Bonn. Przez blisko pół wieku parlamentarzyści obradowali z widokiem na rzekę Ren. Stolicę przeniesiono do znacznie większego miasta po zjednoczeniu Niemiec. Było to wynikiem głosowania przeprowadzonego 20 czerwca 1991 roku. O przeniesieniu stolicy 500 kilometrów na wschód od Bonn przesądziło jedynie 18 głosów.
Berlińskie mosty
Jednym z pierwszych skojarzeń gdy usłyszymy o włoskiej Wenecji są mosty. Wielu osobom może wydawać się, że to w tym mieście występuje ich najwięcej. Nic bardziej mylnego, łącznie jest ich 400. Dla porównania Berlin posiada ponad dwukrotnie większą ilość - 979 mostów. Najstarszym z nich jest unoszący się nad kanałem Sprewy most Jungfernbrucke z 1698 roku.
Kultura na tak
Zabytki i muzea - tego w tym mieści z pewnością nie brakuje. Łącznie na terenie stolicy Niemiec funkcjonuje 180 muzeów, 53 teatry oraz 3 opery. Ciekawym wydarzeniem jest także odbywająca się dwa razy w roku "Długa Noc Muzeów", kiedy to wstęp do placówek kulturalnych jest darmowy.
Jednym z działających obiektów kulturalnych jest muzeum dla niewidomych, w którym przedstawiono problemy tych właśnie ludzi. W muzeum znajdują się specjalne ekspozycje, które można zbadać za pomocą dotyku.
Pozdrowienia z Berlina!
Z czego słynie Berlin?
Z tropików w mieście! 70 kilometrów na południe od Berlina mieści się największy tropikalny park rozrywki na Starym Kontynencie. Bliskie położenie Tropical Islands sprawia, że turyści podczas swojej wizyty w stolicy Niemiec decydują się także na tropikalną przygodę. Największy na świecie zadaszony las tropikalny, największy wybór saun w Europie, morze wraz piaszczystą plażą długą na 200 metrów, opcja odbycia lotu balonem - to tylko niektóre atrakcje tego parku.
Mur berliński
Powstały w 1961 roku mur berliński nazywany był w NRD antyfaszystowskim wałem ochronnym. Posługiwanie się tą nazwą miało sugerować, iż denazyfikacja RFN nie została w pełni przeprowadzona. Mur berliński stał się jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny.
W 2004 roku fragmenty muru zostały wystawione na aukcji. Do wylicytowania były trzy fragmenty o wymiarach 3,5 m wysokości, 1 m długości oraz 1600 kg wagi. Nabywcy skrawka historii musieli zapłacić kwotę 6000 euro, natomiast pieniądze przeznaczono na pomoc dzieciom z krajów trzeciego świata. W trakcie licytacji pojawiła się hipoteza, iż za 100 lat cena za ten kawałek betonu może oscylować w okolicach miliona euro.
Berlin ciekawostki
W dalszej części tekstu poznasz nieznane fakty o Bramie Branderburskiej, jakim rekordem może poszczycić się niemiecki parlament oraz jaki jest najwyższy budynek w stolicy kraju.
Spacerek z piwkiem w ręku
Co można robić w Berlinie, ale jest zakazane w każdym polskim mieście? Legalny spacer ze złocistym trunkiem w ręku. Widok Niemca, czy turysty spacerującego z piwem po parku, czy centrum to normalny widok.
Zrabowana kwadryga
Brama Branderburska - jeden z symbolów Berlina. Zaprojektował ją pochodzący z Kamiennej Góry Carl Gotthard Langhans. Jej budowa trwała trzy lata (1788-1791). Po przegranej bitwie Królestwa Prus z Napoleonem stoczonej w 1806 roku pod Jeną-Auerstedt, francuski przywódca zabrał znajdującą się na szczycie bramy kwadrygę. Zamierzał on umieścić ją na stałe w Paryżu, jednak z powodu odsunięcia cesarza od władzy stało się to niemożliwe. Po porażce Napoleona i pruskiej okupacji Paryża, kwadryga powróciła do Berlina w 1814 roku.
Do stolicy Niemiec tak blisko!
To akurat nie jest ciekawostka, a fakt! Do Berlina - szczególnie w z zachodniej części naszego kraju - jest bardzo blisko. Dojazd do tego miasta jest bardzo łatwy, a na ilość połączeń autobusowych z większym polskich miast nie można narzekać. Bilety można już kupić za 50 zł w dwie strony! Popularne są także jednodniowe wyjazdy do niemieckiej stolicy.
Więcej muzeów niż...
deszczowych dni w roku! W stolicy Niemiec działa 180 muzeów, natomiast statystycznie w ciągu roku pada przez 106 dni. Zakładając, że odwiedzamy muzea jedynie w dni z kiepską pogodą, rok to za mało.
Kremowe taksówki
Kolor nowojorskich taksówek potrafi wskazać każdy - oczywiście żółty. W Berlinie podróżuje się w taksówkach koloru kremowego.
Komunikacja miejska w Berlinie
Mieszkańców oraz turystów tego miasta dziennie przewozi około 1300 autobusów, które łącznie pokonują trasę 300 tysięcy kilometrów. Łączny dystans wszystkich środków transportu w Berlinie pozwoli na okrążenie ziemi blisko 9 razy.
Połowa Berlińczyków to samotnicy
Szacuje się, że co drugi mieszkaniec Berlina to singiel, a przynajmniej nie jest w związku małżeńskim.
Proszę bilecik do kontroli
Co trzecia osoba przemieszczająca się pociągiem miejskim robi to bez ważnego biletu.
Rekordowy parlament
Według danych niemiecki Bundestag jest odwiedzany przez ponad trzy miliony osób. Wynik ten sprawia, że jest on najliczniej odwiedzanym parlamentem na świecie.
Najwyższy budynek w Berlinie
Najwyższym budynkiem w mieście jest Park Inn Berlin znajdujący się na Alexanderplatz. Obiekt pełniący rolę hotelu wznosi się na 125 metrów wysokości (149,5 m wliczając w to antenę) i składa z 41 kondygnacji. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1967 roku i trwała 3 lata. Na samym szczycie mieści się platforma widokowa. Pod względem wysokości budynek ten zajmuje 34. miejsce wśród najwyższych w Niemczech. Pierwsze miejsce zajmuje Commerzbank Tower wznoszący się we Frakfurcie.
Najwyższą konstrukcją w stolicy Niemiec jest Berlińska Wieża Telewizyjna. Wybudowany w 1969 roku obiekt ma 368 metrów wysokości.
Lotniska w Berlinie
Berlin posiada dwa główne lotniska. Najwięcej pasażerów obsłużył Port Lotniczy Tegel - ponad 22 miliony turystów w 2018 roku. Z usług lotniska Berlin Schönefeld skorzystało nieco ponad 12,7 miliona osób.
Być może Wy znacie jeszcze jakieś ciekawostki o Berlinie, których zabrakło w tekście? Zachęcam także do zapoznania się z ciekawostkami o Niemczech.