Ciekawostki z życia Marilyn Monroe

Ciekawostki z życia Marilyn Monroe

Marilyn Monroe ciekawostki

Gdyby żyła dziś miałaby 92 lata. Marilyn Monroe ciekawostki - dowiedz się jak naprawdę miała na imię, za jaką kwotę została sprzedana jej sukienka z filmu "Słomiany wdowiec", a także ile Hugh Hefner musiał zapłacić, aby po śmierci zostać pochowanym obok aktorki.

Prawdziwe imię

1 czerwca 1926 roku w Los Angeles na świecie pojawiła się Norma Jean Mortensen, przyszła aktorka, piosenkarka i ikona kultury popularnej. Do świata filmu wkraczała bardzo powoli. Początkowo takie studia filmowe jak Paramount Pictures, czy 20th Cenutry Fox nie chciały jej zatrudnić, aż w końcu podpisała swój pierwszy sześciomiesięczny kontrakt. Wówczas wybrała Marilyn Monroe jako swój pseudonim. Jej imię odnosiło się do gwiazdy Marilyn Miller, zaś nazwisko było nazwiskiem panieńskim jej matki. Oficjalna zmiana imienia i nazwiska nastąpiła w marcu 1956 roku.

Pozostałe pseudonimy

Jednak Marilyn Monroe to nie jedyny pseudonim gwiazdy. Pracując jako modelka przedstawiała się Jean Norman i Mona Monroe. Pokój w hotelu rezerwowała pod imieniem Zelda Zonk. Przebywają w klinice psychiatrycznej została przyjęta jako Faye Miller.

Uwielbienie do Lincolna

Aktorka sama przyznała, że była dość słabą uczennicą. W trakcie swojej edukacji miała zostać wyróżniona tylko raz. W wieku 13-lat Norma napisała wypracowanie na temat prezydentury Abrahama Lincolna. Jej nauczycielka angielskiego miała płakać podczas czytania. Co więcej, była pod tak dużym wrażeniem, iż poprosiła dziewczynkę do odczytania wypracowania przed klasą. Po wielu latach Marilyn przyznała, że był to jeden z niewielu momentów w dzieciństwie, w którym czuła się ważna. W dorosłym życiu kobieta posiadała zdjęcie prezydenta w każdym ze swoich mieszkań. Kiedyś przyznała, że była ze swoim trzecim mężem ponieważ ten przypominał jej Lincolna.

Nienaturalna blondynka

Jednym ze znaków rozpoznawczych Marilyn były jej blond włosy. Jednak w rzeczywistości była ona szatynką. Zaczęła je farbować wraz z początkiem swojej kariery. Przekonał ją do tego jej kochanek oraz agent filmowy Johnny Hyde. Osoby z jej środowiska wspominały, iż miała na ich punkcie obsesję. W 1956 roku w trakcie nagrywania filmu "Przystanek autobusowy" Marilyn miała wpaść w histerię, gdy zauważyła jasne włosy Hope Lange. Zapoczątkowało to kłótnię z reżyserem oraz groźbą, że nie wróci na plan zdjęciowy dopóki młoda Lange nie zmieni koloru włosów.

Marilyn Monroe i macierzyństwo

Jako szesnastolatka Marilyn stanęła na ślubnym kobiercu i powiedziała "tak" Jamesowi Dougherty. Wkrótce wyjawiła mu, iż pragnie zajść w ciąże. Wspólnie ustalili, że postarają się o dziecko, gdy James wróci z wojska. Jednak w tym czasie w życiu młodej kobiety zaszły spore zmiany. Przestała być robotnicą w fabryce i została modelką. Postanowiła poprosić męża o rozwód. W swoim życiu wielokrotnie zachodziła w ciążę, jednak za każdym razem sądziła, że nie jest to właściwy moment na macierzyństwo. W wyniku tego poddała się kilku aborcjom. W jednym z wywiadów przyznała, że miała urodzić syna w wieku 15 lat. Zgodnie z decyzją jej prawnej opiekunki chłopiec miał zostać oddany do adopcji. Do końca nie wiadomo, czy Marilyn przypadkiem nie zmyśliła tej historii.
marilyn-monroe-ciekawostki-2-min.jpg

Słabo opłacana aktorka

Choć zdobyła ogromną popularność, to nie należała do dobrze opłacanych aktorek Hollywood. Za swoje pierwsze występy otrzymywała około 1000 dolarów. Za rolę w filmie "Słomiany wdowiec", w którym była pierwszoplanową postacią producenci płacili jej 1500 dolarów tygodniowo. Największą gażę gwiazda zainkasowała za produkcje "Pół żartem, pół serio". Jej konto zasiliło wówczas 300 tysięcy dolarów. Dla porównania Elizabeth Taylor za rolę w filmie "Kleopatra" otrzymała milion dolarów. Obecnie Monroe generuje zysk na poziomie 5 milionów dolarów każdego roku.

Miejsce spoczynku

Marilyn Monroe została pochowana na cmentarzu Westwood Memorial Park w Los Angeles. Groby znajdujące się w pobliżu Monroe automatycznie zyskały na wartości. O swoim nagrobku za życia pomyślał sam Hugh Hefner, który wykupił miejsce przy Monroe za 50 tysięcy dolarów.

Dziewczyna Miesiąca

W wieku 27 lat została pierwszą Dziewczyną Miesiąca w magazynie "Playboy". Wschodząca wówczas gwiazda za sesję otrzymałw 50 dolarów.

Ciekawostki o Marilyn Monroe

1. Sukienka noszona przez Marilyn w filmie Skłóceni z życiem została sprzedana za 66 tysięcy dolarów na aukcji w Nowym Jorku.

2. Wraz z rozwojem kariery filmowej Marylin zdecydowała zoperować sobie nos, podbródek, a także zmienić uzębienie.

3. Jako dziecko ciągle zmieniała miejsce zamieszkania. Wychowywała się w sierocińcach i licznych rodzinach zastępczych.

4. Aktorka nie posiadała dobrej pamięci. Nauka nawet krótkich kwestii sprawiała jej ogromną trudność. Ujęcie z filmu "Pół żartem, pół serio", w którym Monroe wypowiada kwestię "To ja, Sugar" było nagrywane 60 razy.

5. Obecnie prawa do wizerunku Monroe posiada Authentic Brand Groups. Firma nabyła je w styczniu 2011 roku za sumę 30 milionów dolarów.

6. W 1999 roku zorganizowano licytację rzeczy osobistych Monroe. Prawdziwym hitem okazał się jej salonowy fortepian wyceniany na około 15 tysięcy dolarów. Sam instrument posiada dłuższą historię. Należał on do matki aktorki, która sprzedała go podczas załamania nerwowego. Po pewnym czasie Marilyn podjęła próbę jego odnalezienia i dokupienia. Trzymała go w swoim salonie do końca życia. Obecnie znajduje się on w posiadłości Mariah Carey, która zapłaciła za niego 662 500 dolarów. Na tym samej licytacji wystawiono suknię, w której aktorka śpiewa "Happy Birthday" prezydentowi Kennedy'emu. Jej przyszły właściciel zaoferował 820 tysięcy funtów. Jednak w 2011 roku ten rekord za pojedynczą kreację został pobity. Powiewająca biała suknia w scenie z filmu "Słomiany wdowiec" została sprzedana za 2,8 miliona dolarów.

7. Gdy była dzieckiem jąkała. W życiu dorosłym przestało to być problemem.

8. Choć śpiewała, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety, to wcale ich nie lubiła. Za najpiękniejsze uważała perły.

9. Jej IQ wynosiło 168.

Pomnik Marilyn Monroe w Kalifornii

Marilyn Monroe na zawsze zapisała się w kartach historii. Filmy z jej udziałem są oglądane do dziś.

Więcej ciekawostek o ludziach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa