Łoś informacje i ciekawostki

Łoś informacje i ciekawostki

Ciekawostki o łosiach

Dowiedz się ile wynosi populacja łosi w Polsce. Co jedzą łosie? Gdzie żyją? Jak wyglądają? Czym jest poroże u łosia? Łoś ciekawostki - wszystkie informacje znajdziesz w jednym miejscu.

Gdzie żyją łosie?

Aktualnie łosie na wolności żyją w północnej części lasu borealnego (tajga) oraz na tundrze. W Europie i Azji można go spotkać od Półwyspu Skandynawskiego, aż po wschodnie wybrzeże azjatyckie. To właśnie z tej części świata pierwsze łosie przedostały się do Ameryki Północnej. Historycy wskazują, iż mogło to nastąpić około 350 tysięcy lat temu. Występuje na Alasce, w Kanadzie i w północnej części USA. Najwięcej łosi żyje w Skandynawii, na Syberii, Alasce oraz Kanadzie.
Łosie upodobały sobie główne leśne i zakrzewione podmokłe tereny.

Łosie w Polsce

W Polsce również żyją łosie. Po zakończeniu II Wojny Światowej występowały jedynie na Podlasiu. Przez wiele lat ich populacja była odbudowywana. Obecnie dość licznie można je spotkać w Biebrzańskim Parku Narodowym (około 600 przedstawicieli), Kampinoskim Parku Narodowym (około 300 przedstawicieli) oraz Poleskim Parku Narodowym (około 150 przedstawicieli). W znacznie mniejszej ilości występują także na terenie Wielkopolski i Małopolski oraz Puszczy Bydgoskiej. W 2005 roku populację łosia w Polsce określono na 2800 osobników. W 2001 roku Minister Środowiska wprowadził moratorium na odstrzał łosi. Dzięki temu populacja tych zwierząt wzrosła do blisko 20 tysięcy przedstawicieli w 2017 roku. Największe zagrożenie dla tych zwierząt w Polsce stanowią wilki i rysie. Gdy wyczują zagrożenie, po prostu uciekają.
Łoś ciekawostki - szacuje się, że w Polsce może żyć obecnie nawet 20 tysięcy osobników.

Co jedzą łosie?

Łosie należą do zwierząt roślinożernych. Każdego dnia spożywają około 20-25 kg pokarmu. W ich menu znajdują się głównie trawy i turzyce porastające brzegi zbiorników wodnych. Często spożywają także liście, owoce i pędy drzew liściastych. Na zimę muszą wystarczyć im igły sosnowe i kora drzew. Łosoś jest bardzo dobrym nurkiem. Bez problemu jest w stanie zanurkować na kilka metrów, by zdobyć roślinność podwodną.

Poroże łosia

Po pierwszym roku życia u samców zaczyna wyrastać poroże. W miarę upływu czasu staje się coraz większe i przybiera kształt łopat lub badyli. Poroże u łosia może osiągnąć 1,5-2 metry rozpiętości i ważyć nawet 20 kg. Zostaje ono zrzucone przez byka po okresie godowym.

Jak wygląda łoś?

Łoś to kawał solidnego zwierza. Należą do największych przedstawicieli rodziny jeleniowatych na świecie. Dorosłe osobniki w kłębie osiągają 180 cm, zaś długość ich ciała osiąga nawet 3 metry. Waga może wskazać ponad 800 kg. Posiadają duże wydłużone łby zakończone szerokim pyskiem. Ich szczęka składa się z 32 zębów. Mają małe oczy i słabo widzą.

Największy łoś na świecie

Największy samiec został znaleziony w 1897 roku. Mierzył aż 2,34 cm i ważył 825 cm.

Łoś ciekawostki

1. Młode są nazywane cielakami bądź łoszakami.

2. Do rodziny łosi należą dwa gatunki - łoś euroazjatycki i amerykański.

3. Przeważnie wiodą samotny tryb życia. Wyjątek stanowią samice z młodymi, które na zimę zbierają się w mniejsze grupy.

4. W przeciwieństwie do saren, łosia trudno jest przestraszyć. Nie należą do płochliwych zwierząt. Jeśli się do nich zbliżymy, być może usuną się z drogi.

5. Na pierwszy rzut oka łosia to bardzo flegmatyczne zwierzęta. Nic bardziej mylnego! Dorosły osobnik jest w stanie osiągnąć prędkość blisko 60 km/h. Co więcej, pływają doskonale z prędkością około 9 km/h nawet przez dwie godziny.

6. Na Alasce żyje 175 tysięcy łosi. W samej Kanadzie populacja tych zwierząt szacowana jest na około pół miliona przedstawicieli.

7. Najlepiej wykształconym zmysłem jest węch. Ich wzrok i słuch jest słaby.

8. Na wolności żyją od 20 do 25 lat.

9. W 2012 roku fińskie paszporty zostały całkowicie przeprojektowane. Obecnie są one rodzajem flipbooka, który przedstawia łosia przechodzącego przez paszport w trackie jego przeglądania.

10. Podczas pływania głównym zagrożeniem dla ich życia jest orka oceaniczna. Szczególnie wokół północno-zachodniego wybrzeża Ameryki.

Ciekawostki o łosiach - w samej Kanadzie ich populacja jest szacowana od 0,5 do 1 miliona osobników.

11. Samce są nazywane bykami.

12. Łosie są w stanie zanurkować na głębokość 5 metrów. Pod wodą jest w stanie wytrzymać do 50 sekund.

13. Poruszają się inochodem.

14. Zwierzęta te są szczególnie aktywne o poranku i wieczorem.

15. W poszukiwaniu jedzenia są w stanie pokonać duże odległości.

16. Naturalnym zagrożeniem dla łosi stanowi wilk szary. To właśnie ten drapieżnik jest odpowiedzialny za regulowanie populacji łosi. Niekiedy padają ofiarą niedźwiedzi.

17. Dawniej wierzono, iż kopyta tego zwierzęcia są w stanie leczyć epilepsję.

Łosie na wolności dożywają 25 lat.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa