Meduza ciekawostki
Występowanie
Meduzy występują głównie w morzach i oceanach. Istnieją także nieliczne rodzaje żyjące w wodach słodkich.
Co jedzą meduzy?
Należą one do zwierząt mięsożernych. Spożywają głównie planktonem skorupiaków i ryb. Pożywienie przyjmują tym samym otworem, który służy także do wydalania zbędnych resztek.
Ciekawostki o meduzach
Kiedy pojawiły się na świecie? Ukłucie jakiej może doprowadzić do śmierci? Jaki gatunek pływa w Morzu Bałtyckim? Wszystko o meduzach zebrane w jednym miejscu.
1. Tysiące morskich zwierząt umiera w skutek połknięcie plastikowych toreb, które przypominają im meduzę.
2. Meduzy należą do najlepszych wodnych pływaków. Zużywają one 48% mniej tlenu niż jakiekolwiek inne pływające zwierzęta.
3. Słońce sprawia, że meduza może wyparować. W 95-98% składają się z wody.
4. Turritopsis nutricula to gatunek meduzy, który jest nieśmiertelny. To jedyne zwierzę posiadające zdolność powrotu do stanu niedojrzałości płciowej.
5. W filmach często można zauważyć, że po ukąszeniu meduzy, zaczerwienione miejsce polewane jest moczem. W rzeczywistości to tylko pogarsza sytuację.
6. Niektóre rodzaje meduz potrafi świecić w ciemności. Posiadają one narządy bioluminescencyjne emitujące światło. Pomaga to w zdobywaniu pokarmu oraz odstraszaniu potencjalnego zagrożenia.
7. Posiadają zdolność klonowania. W przypadku rozcięcia na dwie części, są w stanie się zregenerować.
8. Nie wszystkie meduzy mają macki.
9. Meduzy nie posiadają mózgu. Zmiany w środowisku odczuwają za pomocą sieci nerwowych.
10. Żyją w oceanach od ponad 650 milionów lat. Pojawiły się przed człowiekiem, a nawet dinozaurami.
11. Największa znaleziona meduza miała średnicę 1,8 metra i macki długości 36 metrów.
12. W Morzu Bałtyckim można spotkać chełbię modrą.
13. Jedną z najniebezpieczniejszych meduz jest osa morska. Żyje ona w wodach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Ukłucie może być bardzo bolesne. Zaraz po poparzeniu, jad atakuje skórę, serce i cały system nerwowy. Zgon może nastąpić nawet w parę minut. Jad tego osobnika jest w stanie zabić 60 dorosłych osób.
14. Będąc na wakacjach w ciepłych krajach meduzy wzbudzają panikę. Czytając wcześniejszą ciekawostkę raczej nie bez powodu.
15. Zwierzęta te nie potrzebują układu oddechowego do odpowiedniego funkcjonowania. Posiadają one na tyle cienką skórę, iż jej organizm dotleniany jest poprzez dyfuzję.
16. Każdego roku na Filipinach w wyniku poparzenia przez meduzę ginie od 20 do 40 osób.
17. Zwierzęta te coraz częściej lądują na talerzach. Prawdziwym przysmakiem jest dla Japończyków i Koreańczyków.
18. Na terenie Palau znajduje się jezioro o nazwie Jellyfish Lake. Żyje w nim aż 10 milionów meduz. I choć jak wcześniej wspomniałem meduzy są niebezpieczne dla człowieka, to nie w tym akwenie. W skutek braku naturalnych wrogów, u tych meduz zanikły mechanizmy obronne. Można z nimi swobodnie pływać.