Ciekawostki o Moskwie

Ciekawostki o Moskwie

Moskwa ciekawostki

Dowiedz się z czego słynie, dlaczego zamożni Rosjanie nie stoją w korkach oraz jakiego koloru pierwotnie był Plac Czerwony. Tych ciekawostek o Moskwie z pewnością nie znałeś.

Etymologia nazwy

Nazwa miasta pochodzi o nazwy przepływającej przez nie rzeki - Moskwa.

Populacja Moskwy

Moskwę zamieszkuje obecnie 12,4 miliona osób. W porównaniu do 1950 roku populacja wzrosła o 7,1 miliona osób.

Zamożni Rosjanie w korkach nie stoją

Z pewnością zdarzyło Ci się kiedyś utknąć w paskudnym korku ulicznym. Być może zdarzały się nawet sytuacje, że widziałeś przejeżdżającą na sygnale karetkę i myślałeś "też bym chciał się tak szybko przemieszczać". Cóż, w Moskwie to możliwe.
Na łamach kanadyjskiego National Post opublikowano informację, jakoby moskiewscy policjanci mięli dokonywać kontroli karetek ratunkowych. Dlaczego? Otóż odpowiedź jest prosta. Zdarzają się sytuację, w których zamożniejsi mieszkańcy stolicy Rosji wynajmują "ambulansowe taksówki", aby szybciej przemierzyć zakorkowane miasto. Godzina w takiej taksówce zajmuje nawet 200 dolarów. Ich wnętrze nie przypomina typowej karetki ratunkowej. Wnętrze zostało luksusowo wyposażone, zaś pasażerowie mogą jeść kawior i popijać go szampanem.

Ciekawostki o Moskwie

1. W 2013 roku na jednej ze stacji metra w Moskwie stanął specjalny automat wydający darmowy bilet po wykonaniu 30 przysiadów. Ćwiczenia można było wykonać na stacji Vystavochaya. Maszyna została postawiona w ramach promowania idei sportu przez nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi (2014 r.). Bilet jednoprzejazdowy kosztuje w Moskwie 30 rubli.

2. 26 sierpnia 1977 roku w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Moskwie wybuchł ogromny pożar. Ogień pojawił się na 8. piętrze późnym wieczorem. Pracownicy ambasady w pośpiechu zaczęli ratować wrażliwe dane. Pojawiły się podejrzenia jakoby pożar został wywołany przez władze ZSRR. Wśród strażaków gaszących pożar znajdowali się agenci KBG. Ich zadanie było przejęcie tajnych dokumentów zgromadzonych przez Amerykanów.

3. Ze wszystkich państw europejskich biorących czynny udział w II Wojnie Światowej, zaledwie trzy stolice nie były okupowane. Należą do nich Moskwa, Londyn oraz Helsinki.

4. Wydawać by się mogło, że nazwa moskiewskiego Placu Czerwonego nawiązuje do komunizmu, bądź koloru licznych czerwonych budynków. W rzeczywistości pochodzi ona od słowa "krasnyi", które niegdyś oznaczało "piękny". Początkowo znajdowały sie na nim targowiska. Dopiero w późniejszym okresie zaczęto na nim organizować uroczystości państwowe.

5. Hitler planował podbić Moskwę, zabić ich wszystkich mieszkańców i pokryć sztucznym jeziorem.

Moskwa ciekawostki - widok z lotu ptaka na wieżowce

6. Zorganizowane w 1980 roku Igrzyska Olimpijskie w Moskwie okazały się finansową katastrofą. Była to jedna z przyczyn upadku radzieckiej gospodarki. Olimpiada została zbojkotowana przez wiele państw. Należą do nich Stany Zjednoczone, Kanada, Norwegia, czy RFN. Miał być to symboliczny sprzeciw wobec interwencji zbrojnej w Afganistanie, w której uczestniczyli Sowieci. Gospodarze wywalczyli 195 medali (w tym 80 złotych).

7. Dawniej ściany Placu Czerwonego były koloru białego.

8. Stolica Rosji znajduje się na wysokości 150 do 253 m n.p.m.

9. Pierwsza wzmianka o tym mieście znalazła się w źródłach z 1147 roku. Jednak jak ustalili historycy pierwsze osady w tym miejscu powstały znacznie wcześniej. Nawet w trzecim tysiącleciu p.n.e.

10. Z dziesięciu najwyższych europejskich budynków, aż sześć znajduje się w Moskwie. Najwyższym z nich jest Wieża Federacji wznosząca się na wysokość 374,7 metrów.

11. Dość często powtarza się błędne stwierdzenie, że w całej historii Moskwy została ona zdobyta jedynie przez Polaków. W rzeczywistości zdobył ją także Napoleon - w 1812 roku jego wojska wkroczyły do opuszczonego miasta - mongołowie w 1237 roku oraz Tatarzy w 1382 roku.

12. Każdego dnia moskiewskie metro przewozi od 7 do 9 milionów osób.

13. Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania tego miasta jest jego metro. A już z pewnością kilka stacji wyglądających jak muzea. Pierwsza linia została uruchomiona 15 maja 1935 roku.

Ciekawostki o Moskwie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa