Czy mrówka śpi i zapada w sen zimowy?

Czy mrówka śpi i zapada w sen zimowy?

Odpoczynek i sen zimowy u mrówek

Wytrwałe, dobrze zorganizowane i pracujące niemalże bez przerwy - takie są właśnie mrówki. Czy wiedzą co to odpoczynek? Czy mrówki śpią i zapadają w sen zimowy? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Można je spotkać wszędzie. Są małe i niepozorne. Pracują praktycznie bez przerwy na pełnych obrotach. Ich sposób na życie stał się uosobieniem pracowitości. Czy mrówki w ogóle odpoczywają i śpią?

Czy mrówki śpią?

Pracowity jak mrówka, czyli wykonujący tytaniczną pracę. Życie w mrowisku trwa bez przerwy, nie ma tam czasu na sen. A to jakaś mrówka coś niesie, inna ciągnie, kolejne popychają. Nie ulega wątpliwości, że każdy organizm żywy musi kiedyś odpoczywać. Jak dużo snu potrzebują mrówki? Takie właśnie pytanie zadali sobie amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy w St. Petersburgu. W celu przeprowadzenia dokładnego badania zbudowali oni laboratoryjne mrowisko, w którym żyły mrówki ogniste. Udało ustalić się czy mrówki śpią, jak długo trwa ich odpoczynek oraz jak długo żyją.

Odpoczynek u mrówek

Długość snu zależna jest od statusu mrówki w hierarchii społecznej w mrowisku. Narażone na najcięższy rodzaj pracy robotnice zasypiają blisko 250 razy na dzień. Czy można je określić mianem śpiocha? Niezupełnie. Sen u robotnicy trwa nieco ponad minutę. W ciągu doby śpią łącznie 2 godziny i 48 minut. Ich drzemki nie są regularne i nigdy nie śpią jednocześnie, mrowisko musi cały czas pracować. Z uwagi na taki tryb życia dożywają pół roku.

Znacznie lepsze życie prowadzi królowa. Choć zasypia rzadziej, bo "zaledwie" 90 razy w ciągu doby, to jej sen trwa około 6 minut. Królewski odpoczynek trwa 9 godzin dziennie. Z uwagi, iż jest on głęboki i długi królowe są w stanie śnić. Dożywają maksymalnie 6 lat.

Mrówki nie zapadają w sen zimowy. Wraz z nadejściem zimy przechodzą w stan hibernacji.

Czy mrówki zapadają w sen zimowy?

Zgodnie z definicją sen zimowy to okresowy stan odrętwienia u zwierząt stałocieplnych. Mrówki należą do zwierząt zmiennocieplnych, więc w sen zimowy nie zapadają. Należy jednak zaznaczyć, iż zimą hibernują i zmniejszają swoją aktywność. Jak zatem wygląda życie w mrowisku zimą?

W ostatnie ciepłe dni lata mrówki starają się przybrać na wadze. Gdy nadchodzi jesień spożywają coraz więcej, dzięki czemu gromadzą w swoim ciele zapasy potrzebnych substancji odżywczych, który zimą zastępuje im pokarm. W miarę obniżania temperatury powietrza, mrówki zaczynają kierować się w głąb swojego domostwa, gdzie grunt nie zamarza. Około dwa metry pod powierzchnią ziemi panuje temperatura od 2 do 8ºC. Wówczas mrówki znacząco ograniczają swoją aktywność i wyczekują wiosennego ocieplenia. Wraz z nadejściem cieplejszych dni mrówki wychodzą na powierzchnię, aby ogrzać wnętrze mrowiska. Ogrzewają swoje ciało w słońcu, a następnie wracają do środka, aby przekazać swoje ciepło. Czynność ta jest pieczołowicie powtarzana.

Ciekawostki o mrówkach

1. Mrówki z gatunku paraponera clavata są najgroźniejszymi na świecie. Występują głównie w Ameryce Południowej. Ich ciało osiąga długość od 18 do 25 mm. Ból spowodowany użądleniem porównywalny jest do postrzału. Ból ustępuje całkowicie po 24 godzinach.

2. Gdyby zważyć wszystkie mrówki na świecie, ich waga byłaby większa od masy całkowitej całej ludzkości.

3. Upadek z wysokości nie wiąże się ze zbyt dużymi obrażeniami. Spowodowane to jest ich niewielką masą.

4. Mają bardzo słaby wzrok, komunikują się głownie poprzez czułki.

5. Na Ziemi pojawiły się około 130 milionów lat temu.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa