Jak wiewiórka przygotowuje się do zimy?

Jak wiewiórka przygotowuje się do zimy?

Czy wiewiórka zapada w sen zimowy?

Zima to trudny czas dla wielu zwierząt. Niektóre z nich zasypiają, inne przygotowują swoje schronienie i gromadzą pożywienie. Dowiedz się czy wiewiórka zapada w sen zimowy i jak przygotowuje się na ten okres.

Wraz z nadejściem zimy wiele zwierząt zmniejsza swoją aktywność i zapada w sen. Jak to jest z wiewiórkami? Czy podobnie jak borsuki przytulają głowę do "poduszki"?

Czy wiewiórka zasypia na zimę?

Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy. Wraz z nadejściem jesieni te słodkie gryzonie zaczynają gromadzić zapas pożywienia na zimę. Żywność gromadzą w swoich dziuplach bądź zakopują je w skrytkach pod ziemią na głębokości 20-30 cm. Odżywiają się głównie nasionami drzew, orzechami, grzybami, korą, czy pędami. W tym okresie są bardzo pracowite. Dorosły osobnik jest w stanie zgromadzić nawet tysiące orzeszków i żołędzi w pobliżu swojego siedliska. Niestety ich pamięć jest bardzo słaba i często zapominają, gdzie znajdują się schowane zapasy jedzenia. Dlatego jeśli mamy sposobność, warto dokarmiać wiewiórki zimą.

Wiewiórka zimą

Zimowe miesiące spędzają samotnie w dziuplach lub cudzych gniazdach. Aktywne są przez kilka godzin w ciągu dnia. Ten czas poświęcają głównie na odnalezienie "ukrytych skarbów" w postaci pożywienia.

Wiewiórki zimą są aktywne kilka godzin w ciągu dnia.

Wiewiórki ciekawostki

1. Wraz z końcem zimy rozpoczyna się okres rozrodczy. W tym czasie wiewiórki potrzebują dużo pokarmu (szczególnie samice). Pierwsze młode przychodzą na świat w marcu.

2. Wiewiórki nie umieją wisieć na ogonie głową skierowaną w dół. Należą za to do niezwykle zwinnych i szybkich zwierząt.

3. Ogon jest im pomocny przy dalekich skokach. Pełni również funkcje ochronne przed słońcem czy deszczem.

4. Na zimę ubarwienie futra u wiewiórki zmienia się na popielate.

5. Wiewiórki na wolności dożywają około 6 lat. Osobniki w niewoli dożywają nawet 15 lat.

6. Zaraz po przyjściu na świat młode załatwiają się do ust swojej matki. Dzięki temu samica może wynieść odchody z dala od nory.

7. Zęby u wiewiórek rosną przez całe życie. Stałe ogryzanie orzechów laskowych, szyszek czy kory drzewnej pomaga im ścierać zęby.

8. Wiewiórki nie zasypiają na zimę.

9. Mogą być nosicielami wścieklizny.

10. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, niektóre wiewiórki umieją latać. Oczywiście nie wygląda to tak samo, jak u ptaków. Jednak poprzez wykonanie długiego skoku i otwarcie swoich błon lotnych, potrafią sunąć w powietrzu nawet przez 90 metrów.

11. Mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu i wzroku.

12. Osobniki żyjące na drzewach prowadzą głównie samotny tryb życia. Te żyjące na ziemi nie unikają towarzystwa.

13. W jednym miocie na świat przychodzi od 3 do 7 młodych.

14. Jesienią wiewiórki gromadzą zapasy jedzenia przed nadejściem zimy. Pokarm przynoszą do swojej dziupli oraz zakopują w niedalekiej odległości od siedliska.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa