Arabia Saudyjska ciekawostki

Arabia Saudyjska ciekawostki

Ciekawostki o Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, kiedy kobiety otrzymały pozwolenie na prowadzenie pojazdów oraz dlaczego król przesunął weekend.

1. Arabia Saudyjska to państwo leżące na kontynencie azjatyckim. Jego stolicą jest liczący ponad 5 milionów Rijad. Nazwa tego miasta w tłumaczeniu oznacza "miejsce ogrodów i drzew".

2. Walutą tego kraju jest rial saudyjski.

3. Warszawę z Rijadem dzieli w linii prostej 3755 kilometrów.

4. Pod względem terytorialnym Arabia Saudyjska jest blisko 7 razy większa od Polski. Jednak co ciekawe, kraj ten zamieszkuje 32 miliony osób, czyli kilka milionów mniej niż Polskę. Polonia wynosi około 100 osób.

5. Najwyższym szczytem tego kraju jest szczyt Dżabal as-Sauda leżący w południowo-zachodniej części kraju w paśmie Dżabal al-Hidżaz. Wznosi się on na wysokość 3133 metrów n.p.m., jednak pomiary cyfrowe wskazują na inną wartość - podają one wysokość 2985 metrów.

6. Flaga tego królestwa jest w kształcie prostokąta. Jej zielone tło nawiązuje do symbolu islamu, zaś mniej więcej w centralnej części znajduje się napis w języku arabskim "Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem", będący szahadą, czyli wyznaniem wiary. Pod tym napisem znajduje się wizerunek miecza.

7. Religią wiodącą jest islam, wyznaje go 98% społeczeństwa.

Arabia

Arabia Saudyjska ciekawostki

1. Do 2013 roku dniami wolnymi od pracy w Arabii Saudyjskiej był czwartek i piątek. Decyzją króla zdecydowano jednak o przesunięciu weekendu na piątek i sobotę. Zmiana podyktowana była uwarunkowaniami gospodarczymi, aby dostosować dni wolne do tych występujących w innych krajach regionu.

2. W kraju tym nadal wykonywana jest kara śmierci przez ścięcie głowy. Wyrok z takim orzeczeniem może zapaść głównie za morderstwo, gwałt, apostazję, czy przestępstwa narkotykowe. Według danych statystycznych z roku na rok dokonuje się coraz więcej wyroków - w ubiegłbym roku było ich aż 154.

3. Spożywanie wieprzowiny jest całkowicie zakazane. Podobnie zresztą jak alkohol.

4. Wynajmowanie mieszkania - to co u nas wydaje się normalne, w Arabii Saudyjskiej już takie nie jest. Oczywiście wynajmowanie nie jest zakazane, ale określone jest przeznaczenie budynków - są budynki przeznaczone tylko dla rodzin z dziećmi, tylko dla samotnych mężczyzn oraz tylko dla samotnych kobiet.

5. Kraj ten uważany jest za jeden z najbogatszych na świecie. Powód jest prosty - ogromne złoża ropy na jego terytorium. To właśnie tutaj znajduje się blisko 25% zasobów całej ziemi. Nie bez powodu benzyna jest tańsza od wody.

6. Pojęcie konstytucji nie istnieje, w tym kraju rządzi się według prawa islamskiego - szariatu.

7. To chyba jedyny kraj na świecie, gdzie w automacie można kupić sztabkę złota.

8. Nie jest do końca prawdą, że muzyka w tym kraju jest zakazana. Scena muzyczna istnieje, jak i zespoły i muzycy. Z pewnością jednak nie nauczyli się oni gry na instrumentach w arabskiej szkole, gdyż takie lekcje są zakazane. Owy zakaz spowodowany jest przekonaniem tych najbardziej wierzących, że islam zabrania słuchania muzyki - rządzący nie chcą urazić ich uczuć. W centrach handlowych panuje cisza.

9. Król Arabii Saudyjskiej wydał we wrześniu 2017 roku dekret, który znosi zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety. Arabia Saudyjska była ostatnim krajem na świecie z takim zakazem. Zmiany wejdą w życie w czerwcu 2018 - według rządzących zmiana ma wspomóc gospodarkę poprzez stworzenie nowych miejsc pracy.

10. Życie kobiety w Arabii Saudyjskiej to temat na grubą książkę. Kiedy Europejki nie mogą doczekać się pełnoletności w wieku 18 lat, kobieta w Arabii Saudyjskiej osiąga ją w wieku... 45 lat! Kobieta w tym wieku otrzymuje prawo do swobodnego podróżowania. Zanim osiągnie ten może podróżować jedynie pod opieką ojca bądź męża. Chyba że jej "opiekun" wyrazi zgodę dla jej podróżniczego planu.

11. Sport dla kobiet to kolejna zakazana rzecz w tym kraju. Rządzący "dbają", aby płeć piękna się nie zmęczyła - w szkołach zajęcia z wychowania fizycznego są tylko dla mężczyzn. Przez pewien czas istniały siłownie dedykowane jedynie kobietom, jednak mimo iż cieszyły się powodzeniem, zostały zamknięte.

12. W 2015 roku kobiet w Arabii Saudyjskiej mogły po raz pierwszy oddać głos w wyborach. Miało to miejsce 12 grudnia.

13. Król Abdullah bin Ab­du­la­ziz Al Saud otrzymał Order Uśmiechu za sfinansowanie operacji rozdzielenia syjamskich bliźniaczek z Janikowa. Otrzymał także z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego.

Arabia Saudyjska ciekawe miejsca

1. Według badaczy na cmentarzu w Dżuddzie ma się znajdować grobowiec biblijnej Ewy. W 1975 roku wejście do niego zostało zabetonowane, aby uniemożliwić organizowanie pielgrzymek. Również turyści nie mają do niego wstępu. Długość całego grobowca ma wynosić 130 metrów.

2. Wejście do Mekki jest dozwolone jedynie dla muzułmanów. Przed wjazdem do miasta znajduje się Brama Koranu, która wyznacza miejsce dla osób innego wyznania, iż w tym miejscu powinni zawrócić i nie są w nim mile widziani.

3. Aktualnie najwyższym budynkiem na świecie jest Burdż Chalifa znajdujący się w Dubaju. Może to jednak ulec zmianie w 2020 roku, kiedy planowane jest oddanie do użytku drapacza Jeddah Tower w Dżuddzie. Początkowo zakładano, iż obiekt będzie się wznosił na wysokość 1609 metrów, jednak postanowiono, iż będzie to "jedynie" kilometr wysokości.

Arabia Saudyjska ciekawostki - widok na Rijad z lotu ptaka

Arabia Saudyjska ciekawostki - widok na Rijad z lotu ptaka

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa