Bhutan ciekawostki, z czego słynie i informacje

Bhutan ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Bhutanie

Bhutan ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego król zawyżył populację swojego kraju oraz dlaczego szczyt Gangkhar Puensum nie został zdobyty do dziś.

1. Bhutan jest monarchią konstytucyjną, w której głową państwa jest król Jigme Khesar Namgyel Wangchuck.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 6,6 raza mniejszy od Polski.

3. Religią wiodącą jest buddyzm wyznawany przez blisko 72 procent społeczeństwa.

4. Najwyższym szczytem tego kraju jest wznoszący się na 7570 metrów n.p.m. Gangkhar Puensum. Jego nazwa oznacza „Biały szczyt trzech duchowych braci”. To najwyższa góra świata, która do dziś nie została zdobyta. W 1983 roku Bhutan zezwolił na organizację wspinaczek. Kilka lat później zrealizowano cztery próby jej zdobycia, jak dotąd wszystkie zakończyły się niepowodzeniem. W 1994 roku rząd zakazał prób wspinaczkowych na wysokość powyżej 6000 metrów (z uwagi na poszanowanie lokalnych wierzeń), zaś 9 lat później wprowadzono zakaz całkowity.

5. Flaga Bhutanu w kształcie prostokąta została podzielona dwa dwa trójkąty. Pierwszy z nich w kolorze żółtym ma reprezentować doczesną władzę i nawiązuje do władzy monarszej dynastii Wangchuck. Zaś drugi o pomarańczowej barwie odnosi się do klasztorów buddyjskich. W jej centralnej części umieszczono bezskrzydłego smoka o nazwie Druk. Owy smok miał dać początek jednego z najstarszych klasztorów w Bhutanie. Symbol ten oficjalnie został przyjęty w 1969 roku, jednak w użyciu był już od XIX wieku.

Bhutan ciekawostki - większa część kraju to góry

Bhutan ciekawostki

Bhutan ciekawostki

1. W Bhutanie jest tylko jedno lotnisko obsługujące loty międzynarodowe, znajduje się ono w Paro. Z uwagi na dość trudne warunki panujące w tym porcie lotniczym - pas startowy jest dość krótki, zaś widoczność jest znacznie ograniczona przez otaczające góry. Jedynie kilku pilotów na świecie posiada specjalny certyfikat pozwalający na odbywanie lotów z tego lotniska (w 2011 roku było ich ośmiu).

2. Początkowo Bhutan nie był pozytywnie nastawiony na turystów, pierwsi z nich odwiedzili ten kraj dopiero w 1974 roku. I nie było ich wielu. Zgodnie z decyzją króla, aby ograniczyć ich napływ wprowadzono wysoką opłatę wjazdową. Aktualnie turystyka to jedno z głównych źródeł dochodu. W 2015 roku przychody związane z turystyką osiągnęły poziom 73 milionów dolarów.

3. Król w Bhutanie władzę może sprawować do 65 roku życia. Wraz z osiągnięciem tego wieku konstytucja zakłada przymusową emeryturę.

4. Od 1971 roku Bhutan należy do ONZ, jednak przed jego dołączeniem do organizacji, należało oszacować populację kraju. Władze określiły wówczas, iż Bhutan zamieszkiwany jest przez 2 miliony osób (do ONZ mogły dołączyć jedynie państwa o ludności większej niż milion). Powszechny spis ludności z 2003 roku wskazuje, iż w Bhutanie mieszka 734 340 osób. Wiele osób twierdzi, że władze kraju specjalnie zawyżyły swoją populację, aby móc dołączyć do ONZ.

5. W Bhutanie, jako jedynym kraju na świecie, mierzy się zaproponowany przez króla wskaźnik Szczęścia Narodowego Brutto. Zgodnie z nim, aż 95 procent obywateli kraju deklaruje, iż czują się szczęśliwi.

6. Telewizja i internet wprowadzono w tym kraju dopiero w 1999 roku.

7. To pierwszy kraj na świecie, który wprowadził całkowity zakaz produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych.

8. Wprowadzona w 2008 roku konstytucja zakłada, iż 60 procent terytorium kraju musi być pokryta lasem. Co ciekawe, w 2015 roku grupie 100 osób udało się posadzić blisko 50 tysięcy drzew.

9. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, wszystkie drogi w tym kraju są niezwykle kręte. Przejechanie odcinka 200 km może zająć nawet 7 godzin.

Klasztor w Bhutanie - łącznie jest ich blisko 2000

Klasztor w Bhutanie

Ciekawostki o Bhutanie - barwy narodowe

Ciekawostki o Bhutanie

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa