Afganistan ciekawostki

Afganistan ciekawostki

Ciekawostki o Afganistanie

Afganistan ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, poznaj symbolikę jego flagi oraz historię jego waluty.

1. Afganistan uniezależnił się od Wielkiej Brytanii 19 sierpnia 1919 roku.

2. Kraj ten jest ponad dwukrotnie większy od Polski.

3. Zgodnie z danymi na rok 2017 Afganistan zamieszkiwany jest przez 34 141 607 osób. Statystycznie na jednym kilometrze kwadratowym zamieszkuje 52 osoby. Co ciekawe, jeszcze 12 lat temu, kraj ten zamieszkiwało 22 miliony osób mniej.

4. Największym miastem kraju i zarazem pełniącym rolę stolicy jest Kabul.

5. Religią dominującą w tym kraju jest islam, wyznaje go 99,75% populacji.

6. Walutą będącą w obiegu jest afgani. Pod koniec XIX i z początkiem XX wieku, gdy terytorium Afganistanu było zarządzane przez Wielką Brytanie płatności dokonywano indyjską rupią, perskimi kranami oraz rosyjskimi rublami. Pierwsze zabiegi wprowadzenia lokalnej waluty podjął Abdur Rahman Kahna w 1880 roku. W obiegu była nowa waluta - rupia afgańska, która odpowiadała 9 gramom srebra. W 1927 w Afganistanie została przeprowadzona reforma walutowa, a 19 lat później w obiegu pojawił się pierwszy papierowy banknot.

7. Trzy pionowe pasy o równej szerokości w kolorach czarnym, czerwonym oraz zielony oraz godło umieszczone w centralnej części - tak prezentuje się flaga Afganistanu. Symbolicznie pierwszy pas w kolorze czarnym nawiązuje do historycznej i religijnej barwy chorągwi, czerwień kojarzona jest z królem oraz odnosi się do walk o wolność. Ostatni zaś pas koloru zielonego nawiązuje do pomyślności i powodzenia. W centralnej części umieszczono meczet z mihrabem i minbarem otoczony wieńcem z kłosów będący symbolem rolnictwa i jedności.

Afganistan ciekawostki - góry Pamir

Afganistan ciekawostki - góry Pamir

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa